18 grudnia 2022 r.

• godz. 12:00

Salony Muzyczne w Łazienkach Królewskich

Salony Muzyczne to cykl koncertów realizowanych we współpracy z Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie. W malowniczej scenerii Sali Balowej klasycystycznego Pałacu na Wyspie występują najlepsi studenci naszej Uczelni.

Program recitalu 18.12.2022 r.

1. Georg Philipp Telemann (1681-1767) – VII fantazja D-dur TWV 40:8
    Alla francese – Allegro – Presto
  2. Theobald Böhm (1794-1881) – Wielki Polonez op. 16
    Łukasz Chrzęszczyk – fortepian
  3. Sigfrid Karg-Elert (1877-1933) – Chaconne op. 107 nr 30
  4. George Enescu (1881-1955) – Cantabile et presto
    Łukasz Chrzęszczyk – fortepian

Lowell Liebermann (*1961) – Sonata op. 23
Łukasz Chrzęszczyk - fortepian

Łukasz Chrzęszczyk absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasach fortepianu prof. Piotra Palecznego i kameralistyki fortepianowej prof. Mai Nosowskiej (2014). W 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuki.

Jest laureatem m.in. Grand Prix, I Nagrody w kategorii duetów skrzypce – fortepian i wszystkich nagród specjalnych I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach (duet ze skrzypaczką Martą Kowalczyk, 2015), oraz międzynarodowych konkursów muzyki kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2012), im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2013), im. St. Moniuszki w Rzeszowie (2019).

Występował m .in. w Het Concertgebouw w Amsterdamie, siedzibie NOSPR w Katowicach, filharmoniach w Bratysławie, Mediolanie, czy Warszawie - z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej FN.

W swoim dorobku fonograficznym ma m.in. nagrania dla Polskiego Radia i TVP Kultura, płytę z kompozycjami Maurice'a Ravela i Andrzeja Panufnika (wraz z Aperto Trio, 2014), nagrany w ramach programu IMiT „Muzyczny ślad” album „Śpiewnik Polski”, będący antologią polskiej pieśni XX i XXI wieku (duet z Joanną Freszel, Orphée Classics, 2018), oraz rejestrację wszystkich dzieł na skrzypce i fortepian Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego (duet ze skrzypaczką Karoliną Nowotczyńską, Orphée Classics, 2019). W 2021 r. nakładem Chopin University Press ukazały się dwie kolejne płyty – komplet dzieł Sergiusza Prokofiewa nagrany w duecie z Jakubem Jakowiczem oraz album z kompozycjami kameralnymi Aleksandra Kościowa (duety z Joanną Freszel, skrzypaczką Roksaną Kwaśnikowską i klarnecistą Piotrem Zawadzkim). Obydwa wydawnictwa otrzymały nominacje do nagrody Fryderyk 2022. W latach 2020 – 2021 w ramach stypendium „Kultura w sieci” (2020) i stypendium twórczego MKiDN (2021) pianista zrealizował projekt „Mazurek – antologia”, w ramach którego zarejestrowanych i udostępnionych w witrynie www.antologiamazurka.pl zostało przeszło 70 mazurków mniej znanych kompozytorów polskich.

Od 2014 roku jest wykładowcą UMFC, prowadząc zajęcia z kameralistyki fortepianowej i współpracując jako pianista z klasami instrumentalnymi, obecnie na stanowisku adiunkta.

Małgorzata Cegielska rozpoczęła naukę gry na flecie w wieku 7 lat. Jest absolwentką ZPSM im. Fryderyka Chopina w klasie mgr Eweliny Kliczkowskiej, a obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dr Marii Peradzyńskiej.
Flecistka ma na koncie wiele nagród w konkursach muzycznych, m.in. I nagrodę i nagrodę Rektora UMFC w II Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. Eugeniusza Towarnickiego (2022), I nagrodę w V Ogólnopolskim Konkursie Fletowym w Bielsku-Białej (2019), III nagrodę w XII Międzynarodowym Konkursie ”Instrumenty Dęte” w Jastrzębiu Zdroju (2018) oraz I nagrodę w XII Polskim Festiwalu Fletowym w Sieradzu (2018). Była również półfinalistką Konkursu Młody Muzyk Roku 2020 organizowanego przez TVP Kultura.
Małgorzata Cegielska jest stypendystką Galway Flute Academy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018, 2019) oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (2018-2020). W 2018 roku była flecistką Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO.
Swoje umiejętności doskonaliła u takich pedagogów jak Sir James i Lady Jeanne Galway, Denis Bouriakov, Silvia Careddu, Mario Caroli, Aldo Baerten, Paolo Taballione, Carlos Bruneel, András Adorján, János Bálint i Dejan Gavrić.
W 2022 roku Małgorzata Cegielska reprezentowała Polskę na 71. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium.