2 XII 2021

Warsaw Wind Ensemble Conducting Competition 2021

The second edition of the Warsaw Wind Ensemble Conducting Competition has ended

5 grudnia 2021 r. zakończyła się druga edycja międzynarodowego konkursu dla dyrygentów orkiestr dętych Warsaw Wind Ensemble Conducting Competition 2021. Organizatorem Konkursu było Stowarzyszenie Warsaw Wind Music. Współorganizatorem wydarzenia był Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie.

Konkurs składał się z czterech etapów, a zgłosiło się do niego 43 dyrygentów z 17 krajów.

Uczestników oceniało jury w skład którego weszli wybitni polscy dyrygenci oraz pedagodzy: prof. dr hab. Janusz Przybylski (przewodniczący jury), prof. dr hab. Szymon Kawalla (wiceprzewodniczący jury), ppłk Adam Czajkowski – wieloletni kapelmistrz-dowódca Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, Jarosław Ignaszak – dyrygent Orkiestry Wieniawa, ppłk dr Marcin Ślązak – dyrygent  Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, mjr dr Paweł Joks – dyrygent Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania, mjr dr Dominik Sierzputowski – dyrygent Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy oraz dr Jarosław Praszczałek – kierownik studium kapelmistrzowskiego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, sekretarz jury oraz koordynator Konkursu. Jury zasilili również laureaci pierwszej edycji Konkursu: dr Chris David Westover-Muñoz (USA, pierwsze miejsce w 2019 r.) oraz Manataka Shibaoka (Japonia, drugie miejsce w 2019 r.).

Pierwszy etap odbył się w formule online i rozstrzygnięty został 3 listopada. Na podstawie nagrań przesłanych przez uczestników, jury wyłoniło 20 najlepszych dyrygentów, którzy wzięli udział w przesłuchaniach stacjonarnych w Warszawie.

Drugi etap odbył się 3 grudnia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Dyrygentom towarzyszyło dwoje pianistów – Łukasz Nagórka i Misato Tokuda. Podczas przesłuchań uczestnicy zadyrygowali poematem symfonicznym Step Zygmunta Noskowskiego.

Podczas trzeciego etapu, który odbył się dzień później, 4 grudnia również na UMFC w Warszawie, dwudziestu dyrygentów poprowadziło większy zespół – dętą orkiestrę kameralną składającą się z 9 muzyków. W tym etapie uczestnicy zmierzyli się z utworem Charlesa Gounoda – Petite symphonie pour vents.

Do ostatniego etapu jury na podstawie punktacji z drugiego i trzeciego etapu wyłoniło czterech najlepszych dyrygentów. Wśród nich znaleźli się: Hirokazu Amakasu (Japonia), Guntis Kumačevs (Łotwa), Won Lim (Korea Południowa) oraz Michelle Rakers (Dania/USA). Finał konkursu odbył się w niedzielę 5 grudnia w Ursynowskim Centrum Kultury Alternatywy. Finaliści poprowadzili Orkiestrę Koncertową Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W repertuarze finału znalazły się kompozycje laureatów Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020. Dwóch uczestników zadyrygowało utworem Double Third Festival Jiazi Shanga, a dwóch – utworem Madonna of the Lilies Jareda Destro.

Po zakończeniu przesłuchań odbył się Koncert Galowy podsumowujący konkurs dyrygencki – Warsaw Wind Ensemble Conducting Competition 2021 oraz konkurs kompozytorski – Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020. Podczas Gali ogłoszono zwycięzców Konkursu. Jury pozstanowiło przyznać dwa pierwsze miejsca ex equo. Tytuł laureata pierwszej nagrody powędrował do Hirokazu Amakasu (Japonia) oraz do Michelle Rakers (Dania/USA). Pozostałych dwóch finalistów – Won Lim (Korea Południowa) oraz Guntis Kumačevs (Łotwa) otrzymało wyróżnienia. Przyznano również nagrody specjalne: tytuł najlepszego dyrygenta wybranego przez Orkiestrę Koncertową RZAWP otrzymał japończyk Hirokazu Amakasu, a wyróżnienie dla najlepszego dyrygenta narodowości polskiej otrzymała Justyna Chmielek – Korbut.

Podczas Koncertu Galowego prawykonane zostały także utwory nagrodzone w konkursie kompozytorskim Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020, który rozstrzygnięto w zeszłym roku (koncert nie odbył się wtedy z powodu pandemii Covid). Utwory nagrodzone w kategorii polskiej: Tchnienie wolności – Tomasza Labunia, Joke – Piotra Sarneckiego, Weselisko – Bartłomieja Szułakiewicza (wyróznienia), Szumbrass – Wojciecha Zwierniaka, Zawrat – Karola Pyki (III miejsce ex equo), Warsaw Wind – Krzysztofa Falkowskiego (II miejsce) i AA20 Marcina Molskiego (I miejsce), a także utwór nagrodzony III miejscem w kategorii międzynarodowej (Aurora Joshuy Reeda) wykonała Orkiestra Reprezentacyjna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod dyrekcją Chrisa Davida Westovera-Muñoza, który zadyrygował orkiestrą w ramach nagrody za zwycięztwo w pierwszej edycji konkursu dyrygenckiego w 2019 r. Pozostałe utwory nagrodzone w kategorii międzynarodowej Konkursu: Sea Winds – Franka J. Cogollosa Martineza, Ecce, reges deiectos! – Briana Fielda (wyróżnienia), Double Third Festival – Jiazi Shanga (II miejsce) oraz Madonna of the Lilies – Jareda Destro (I miejsce) wykonała Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją mjra Dariusza Kaczmarskiego oraz pod batutą laureatów Warsaw Wind Ensemble Conducting Competition 2021: Hirokazu Amakasu i Michelle Rakers.

Organizatorem obu konkursów było Stowarzyszenie Warsaw Wind Music. Współorganizatorem wydarzenia był Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Partnerzy Konkursu:  Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego i Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”. Wydarzenia dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i  Sportu  pochodzących z  Funduszu  Promocji Kultury – państwowego funduszu  celowego,  w ramach  programu  „Muzyka”,  realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Tekst: Damian Kisielewski
fot. Michał Kamiński – Sztuka Kreacji

Please visit the competition website: http://conductors.warsawwinds.pl/