13 02 2022

  • 12:00

Salony Muzyczne w Łazienkach Królewskich

Salony Muzyczne to cykl koncertów realizowanych we współpracy z Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie. W malowniczej scenerii Sali Balowej klasycystycznego Pałacu na Wyspie występują najlepsi studenci naszej Uczelni. 

Zapraszamy na koncert, ktory stanowi część projektu „Mazurek. Antologia”, realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na jego program złoży się wybór mazurków mniej znanych kompozytorów polskich XIX i XX wieku, jak m.in. Ignacy Feliks Dobrzyński, Henryk Rudert, Kazimierz Lubomirski, Karol Załuski, Józef Sikorski, Karol Lipiński, Karol Mikuli

Wystąpi

Łukasz Chrzęszczyk

Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasach fortepianu prof. Piotra Palecznego i kameralistyki fortepianowej prof. Mai Nosowskiej (2014). W 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuki.

Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kameralnych, jak m.in. Grand Prix, I Nagroda w kategorii duetów skrzypce – fortepian i wszystkie nagrody specjalne I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach (duet ze skrzypaczką Martą Kowalczyk, 2015).

Występował m .in. w Het Concertgebouw w Amsterdamie, siedzibie NOSPR w Katowicach, filharmoniach w Bratysławie, Mediolanie, czy Warszawie - z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej FN.

W swoim dorobku fonograficznym ma m.in. nagrania dla Polskiego Radia i TVP Kultura, płytę z kompozycjami Maurice'a Ravela i Andrzeja Panufnika (wraz z Aperto Trio, 2014), nagrany w ramach programu IMiT „Muzyczny ślad” album „Śpiewnik Polski”, będący antologią polskiej pieśni XX i XXI wieku (duet z Joanną Freszel, Orphée Classics, 2018), oraz rejestrację wszystkich dzieł na skrzypce i fortepian Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego (duet ze skrzypaczką Karoliną Nowotczyńską, Orphée Classics, 2019). W 2021 r. nakładem Chopin University Press ukazały się dwie kolejne płyty – komplet dzieł Sergiusza Prokofiewa nagrany w duecie z Jakubem Jakowiczem oraz album z kompozycjami kameralnymi Aleksandra Kościowa (duety z Joanną Freszel, skrzypaczką Roksaną Kwaśnikowską i klarnecistą Piotrem Zawadzkim). Obecnie w ramach Stypendium Twórczego MKiDN artysta realizuje projekt „Antologia mazurka”, w ramach którego nagranych zostanie kilkadziesiąt zapomnianych mazurków kompozytorów polskich.

Jest stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Société Générale i Towarzystwa im. Teodora Leszetyckiego, a także laureatem nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta miasta Kielce i marszałka województwa świętokrzyskiego. W 2013 roku został stypendystą „Młoda Polska”. Od ukończenia studiów w 2014 roku jest wykładowcą UMFC, prowadząc zajęcia z kameralistyki fortepianowej i współpracując jako pianista z klasami instrumentalnymi.  W lutym 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuki.

fot. Karpati & Zarewicz