11 V 2022

Sala Sukcesu - Marcin Zdunik

Marcin Zdunik gościem Sali Sukcesu w ramach prestiżowego cyklu MASTER SESSIONS prowadzonego przez Annę Proszowska-Sala na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Spotkanie odbędzie się 16.05 o godz. 9.00

Marcin Zdunik -  wybitny polski wiolonczelista, solista i kameralista, wykonujący muzykę od renesansu po dzieła najnowsze. Improwizuje. Aranżuje i komponuje. Zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych – BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano oraz Chopin i Jego Europa w Warszawie. Laureat dwóch Fryderyków 2022 roku za płytę "Words of Mystery. Music for choir and cello" oraz  za płytę "Paweł Mykietyn -  II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną, Hommage à Oskar Dawicki", będzie Gościem Sali Sukcesu w ramach prestiżowego cyklu MASTER SESSIONS prowadzonego przez Annę Proszowska-Sala na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Spotkanie odbędzie się 16.05 o godz. 9.00.

Marcin Zdunik wystąpił jako solista na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Cadogan Hall w Londynie i Rudolfinum w Pradze. Wielokrotnie partnerowały mu znakomite zespoły – m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Kameralna Unii Europejskiej, City of London Sinfonia, Orkiestra Sinfonia Varsovia czy City of London Sinfonia, a także wybitni dyrygenci – np. Andrzej Boreyko, Antoni Wit i Andres Mustonen. Ważną rolę w jego życiu artystycznym odgrywa współpraca z inspirującymi muzykami, m.in. z Nelsonem Goenerem, Gerardem Causse, Krzysztofem Jabłońskim,  Krzysztofem Jakowiczem i wieloma innymi. W ramach festiwalu Chamber Music Connects the World miał przywilej koncertować wspólnie z Gidonem Kremerem i Yuri Bashmetem.

Podczas spotkania z tym niezwykłym Artystą poruszone zostaną następujące tematy:

  • Jaka jest rola artystów muzyków i muzyki klasycznej we współczesnym świecie?
  • Co w karierze artysty miało największe znaczenie dla jej rozwoju? Co było prawdziwym dla przełomem?
  • Jakie znaczenie dla kariery muzyka ma przedsiębiorczość, marketing, marka, wizerunek?
  • Jakiej wiedzy brakuje na rynku najbardziej wśród artystów muzyków - w odniesieniu do wyzwań jakie stawia przed nimi rynek?
  • W jaki sposób młody artysta powinien zadbać o swoją karierę? Od czego powinien zacząć? Jakie powinny być następne kroki?
  • Jakie są ciemne strony zawodu muzyka?
  • Jakie są aktualnie trendy związane z tworzeniem programów koncertowych przez instytucje koncertowe, czy festiwale muzyczne?
  • Czy branża muzyki klasycznej potrzebuje innowacji? I jeśli tak to jakiego rodzaju?
  • Co powinny zrobić instytucje kultury oraz sami muzycy aby pozyskiwać nowych słuchaczy dla sztuki muzycznej?
  • Jakie znaczenie dla karier młodych artystów mają konkursy? Czy wygrana w konkursie oznacza otwarte drzwi do kariery i odwrotnie czy jej brak oznacza ich zamknięcie?
  • Jaki rodzaj oferty, propozycji, wizerunku, osobowości - co dzisiaj jest pożądane z perspektywy sal koncertowych?
  • Czy warto coś zmienić w wizerunku branży muzyki klasycznej rozumianej jako całość, w tym edukacji muzycznej, artystycznej, aby miała ona większe znaczenie we współczesnym świecie, wpływ, nową publiczność, była bardziej atrakcyjna?

Do udziału w Master Sessions zapraszamy studentów, pedagogów i absolwentów UMFC. Spotkanie odbędzie online z wykorzystaniem aplikacji ZOOM. Zainteresowanych prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres: anna.proszowska-sala@chopin.edu.pl do 15.05.2022 do godz. 17.00. Zainteresowany zostanie przesłany link do spotkania