11 X 2023

Charity auction for the benefit of Zoya Marianowska

12.10.2023, at 18.00 | Gallery of the ASP at Krakowskie Przedmieście 5 in Warsaw

AUKCJA CHARYTATYWNA na rzecz Zoi Marianowskiej
📣 WŁĄCZAMY SIĘ! 📣
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Fundacja Mam Serce zapraszają na AUKCJĘ CHARYTATYWNĄ NA RZECZ ZOI MARIANOWSKIEJ.

12 października 2023, godz. 18.00
Akademia Sztuk Pięknych, Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa

Przedmiotem aukcji będą obrazy, fotografie oraz rzeźby współczesnych twórców i twórczyń, prof. Błażeja Ostoja Lniskiego – Rektora Akademii Sztuk Pięknych, grona pedagogicznego ASP oraz artystów i artystek młodej sztuki.
Aukcję prowadzić będzie prof. Wojciech Malajkat – Rektor Akademii Teatralnej. Wydarzenie uświetni występ prof. Klaudiusza Barana – Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (akordeon) oraz studentów i studentek Akademii Teatralnej.
Aukcja prowadzona będzie w formie hybrydowej – także z możliwością licytowania online.
Całość dochodu ze sprzedaży dzieł przeznaczona będzie na cel charytatywny – pomoc Zoi Marianowskiej.
___

Jest rok 2013. Zojka przychodzi na świat. Ma zrośnięte palce u rąk i nóg, rozszczep podniebienia, widoczne nieregularności rysów twarzy. To widać. A czego nie widać? Że kości twarzoczaszki nie rosną, a mózg tak. Uwięziony w czaszce zacznie obumierać, a Zojka stopniowo tracić będzie wzrok, słuch lub umrze we śnie, bo deformacja powoduje bezdech. Zespół APERTA. Choroba nieuleczalna.
Jest rok 2023. Zoja ma 10 paluszków u rąk i 10 u stóp. Dzięki pomocy dobrych ludzi przeszła już kilka operacji, m.in. powiększenie czaszki z tyłu i przodu (co ochroniło ją przed niebezpiecznym wysokim ciśnieniem w główce, utratą wzroku i słuchu i dało przestrzeń na naturalny rozwój mózgu). Same tylko stopy wymagały dwóch operacji: wyprostowania dużych paluszków i rozdzielenia kości śródstopia. Usprawnienie rączek i nóżek było kluczowe, by dziewczynka mogła samodzielnie się poruszać i posługiwać dłońmi.
Ale Zoja przecież rośnie. Przed nią jeszcze jedna operacja w Dallas, jak dotąd najbardziej skomplikowana: na specjalnym dystraktorze, który będzie przyczepiony do jej głowy na prawie 2 miesiące! Służyć ma ‘wyciągnięciu’ kości twarzy tak, aby udrożnić kanały nosowe i zapobiec bezdechowi a ponadto zrobić jeszcze trochę miejsca dla mózgu. Bo ten nic sobie nie robi z choroby i rozwija się, jak na mózg 10-latki przystało.
Gdy Zoja dojdzie do siebie, w kolejnym kroku zoperujemy też rozszczep podniebienia.
Zoja ma 10 lat. I dobrze rozumie, z czym przyjdzie jej się zmierzyć. Jest wyjątkową wojowniczką, która przeciera szlaki dla innych aperciaków w Polsce. Ta aukcja jest dla Zojki. Ale wydeptane przez jej Mamę ścieżki służyć będą innym dzieciom i ich rodzicom (których oby jak najmniej).

Wszystkie przedmioty wystawione na aukcji można zobaczyć w galerii poniżej, a link do aukcji jest tutaj: https://onebid.pl/pl/auction/-/5747

DO POBRANIA