13 XII 2020

“December Tren” by Rafał Janiak

On December 13 at 4 p.m. in the concert studio of Radio Gdańsk, the Chopin University Chamber Orchestra will perform, conducted by maestro Rafał Janiak

W niedzielę 13 grudnia o 16.00 w studiu koncertowym Radia Gdańsk wystąpi Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją maestra Rafała Janiaka. Koncert #Pamięć. Grudzień ’70 (bez udziału publiczności z powodu pandemii) będzie transmitowany przez Radio Gdańsk. Zabrzmią utwory polskich kompozytorów (między innymi Krzysztofa Pendereckiego) i odbędzie się prawykonanie Grudniowego Trenu Rafała Janiaka, napisanego na zamówienie Radia Gdańsk. Utwór na orkiestrę smyczkową jest poświęcony pamięci ofiar Grudnia ’70.

W audycji radiowej “Podwieczorek Mistrzów” z 4 grudnia 2020 roku Janiak stwierdził:

Bardzo się cieszę, że w tych trudnych, pandemicznych czasach będziemy mieli możliwość oddania hołdu ofiarom Grudnia ’70. Te wydarzenia kruszyły twardy, PRL-owski beton, dzięki czemu możemy dziś żyć tak, jak żyjemy. Tym koncertem chcemy podzielić się z państwem bardzo ważnymi utworami polskich kompozytorów współczesnych, których działalność też nie była obojętna na to, co działo się w Polsce w tamtych trudnych czasach. Mam tu na myśli Krzysztofa Pendereckiego i jego “Agnus Dei”, które kompozytor aprobował w wersji na smyczkia także twórczość Pawła Łukaszewskiego, która pięknie wpisuje się we współczesne postrzeganie harmonii i czasu w tym, co nas otacza, w tej zagonionej rzeczywistości. Wykonamy jego “Adagietto” na smyczki, utwór bardzo stonowany i refleksyjny.

Read more:

https://orfeo.com.pl/polecamy/grudniowy-tren-rafala-janiaka/