13 IX 2021

Another album from the SAXOPHONE VARIE series is now available! Paweł Gusnar/ Saxophone Varie vol. 4

Czwarta część cyklu po raz kolejny udowadnia, że polski dorobek saksofonowy jest nie tylko różnorodny, wartościowy i ciekawy, lecz także inspirujący, intensywnie emocjonalny i piękny.

Cykl Saxophone Varie, zainicjowany w 2014 roku przez Pawła Gusnara, ma na celu rejestrację polskiego repertuaru ukazującego potencjał i szeroką paletę techniczno-ekspresyjnych możliwości saksofonów klasycznego kwartetu w rozmaitych wariantach obsadowych. Składa się z kompozycji, które w większości powstały w ścisłej współpracy z artystą i w większości są mu dedykowane.

Saxophone Varie vol. 4 zawiera utwory solowe (na saksofon sopranowy), duety (na sopranową i altową odmianę saksofonu z organami i akordeonem) oraz podwójny koncert na saksofon altowy, bandoneon (diatoniczny i chromatyczny) i orkiestrę smyczkową napisane przez kompozytorów reprezentujących różne generacje i style kompozytorskie: od Krzysztofa Pendereckiego i Stanisława Moryty, przez Łukasza Wosia, po Nikolę Kołodziejczyka, Ignacego Zalewskiego i Aleksandra Jana Szopę. Siedem utworów to premiery fonograficzne. Oryginalne dzieła i transkrypcje, liryzm i wirtuozostwo, improwizowane fragmenty, elementy programowości, współczesne techniki wykonawcze i środki sonorystyczne obok melancholijnej, romantycznej nastrojowości – wszystkie te zjawiska tworzą bogaty treściowo repertuar.

KOMPOZYTOR    Krzysztof Penderecki (1933-2020 ), Łukasz Woś (1967-), Stanisław Moryto (1947-2018), Aleksander Jan Szopa (1997-), Ignacy Zalewski (1990- ), Nikola Kołodziejczyk (1986- )
WYKONAWCA    Paweł Gusnar (saksofon), Bartosz Jakubczak (organy), Klaudiusz Baran (akordeon), Rafał Grząka (bandoneon), Chopin University Chamber Orchestra, Rafał Janiak (dyrygent)
REALIZACJA / REŻYSERIA    Katarzyna Rakowiecka-Rojsza, Igor Szymański
INSTRUMENT / OBSADA    Saksofon altowy, Saksofon sopranowy, Organy, Akordeon, Bandoneon chromatyczny, Bandoneon diatoniczny
OPRACOWANIE / REDAKCJA    Emilia Dudkiewicz (redaktor wydawca), Tomasz Karpowicz
TŁUMACZENIE    Żaneta Pniewska
ILUSTRACJE / OPRAC. GRAF.    Barbara Bugalska, Michał Knot (zdjęcia)
WYDANIE    Wydanie 1.
MIEJSCE WYDANIA    Warszawa
WYDAWCA    Chopin University Press
ROK WYDANIA    2021
OPIS FIZYCZNY    1 płyta (CD)

Album dostępny w naszej księgarni eFryderyk.pl.