21 II 2023

"Spotkania Bohaterek i Bohaterów BCO"

KONCERT SYMFONICZNY zorganizowany w ramach Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem i Światowego Dnia Chorego.

link do wiadomości: https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/223615

Poniżej treść artykułu na stronie Radia Białystok

Koncert "Spotkania Bohaterek i Bohaterów BCO" zorganizowano w ramach przypadających w lutym Światowego Dnia Walki z Rakiem (4 lutego) oraz Światowego Dnia Chorego (11 lutego) - poinformowali we wtorek (21.02) organizatorzy na konferencji prasowej w Uniwersytecie Muzycznym.

Bohaterami Białostockiego Centrum Onkologii są i pacjenci i ci, którzy z nami współodczuwają ten trudny czas, ale też i nasi lekarze, współpracownicy, technicy, wszyscy ci, którzy są zaangażowani. Oni wszyscy są również bohaterami, których ta duchowość powinna dotknąć, dlatego też 24 lutego zapraszamy serdecznie wszystkich tych, którzy są otwarci na doznania, którzy chcą wesprzeć siebie duchowo

- mówiła o koncercie dyrektor BCO Magdalena Borkowska.

Dziekan wydziału instrumentalno-pedagogicznego, edukacji muzycznej i wokalistyki Filii w Białymstoku UMFC dr hab. Katarzyna Makal-Żmuda podkreśliła, że lutowe święta, z okazji których przygotowywany jest koncert są ważne, bo prędzej czy później pacjentem będzie każdy i ważne jest byśmy nie byli w tym wszystkim sami - stąd medycyna ale i muzyka i wartości, które ze sobą niesie.

Na bezpłatnym koncercie (obowiązują wejściówki do odbioru w BCO), który odbędzie się w sali koncertowej przy ulicy Podleśnej (dawna filharmonia, obecnie Zespół Szkół Muzycznych), wystąpi orkiestra symfoniczna wydziału instrumentalno-pedagogicznego białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina.

Studenci pod batutą Marty Kluczyńskiej zagrają utwory Mozarta, m.in. Uwerturę do opery "Wesele Figara", arie i duety z oper Mozarta i Symfonię nr 41 C-dur "Jowiszową".

Prodziekan wydziału instrumentalno-pedagogicznego, edukacji muzycznej i wokalistyki Filii w Białymstoku UMFC dr Rafał Dudzik powiedział, że repertuar taki wybrano ze względu na "terapeutyczną siłę muzyki". "Gdziekolwiek badacze zaczynają badania nad terapeutyczną siłą muzyki, zawsze rozpoczynają od Mozarta. Program - myślę, że tryumfalny - i mam nadzieję, że się wpisze w to wszystko czego życzymy ludziom chorym, żeby zwyciężyli chorobę" - mówił Rafał Dudzik.

Bardzo się cieszę, że Białostockie Centrum Onkologii dba nie tylko o zdrowie fizyczne swoich pacjentów, ale też także duchowe i to jest nasza praca, żeby o tę drugą stronę każdego słuchacza zadbać

- dodała dyrygentka Marta Kluczyńska.

Przed koncertem krótką prelekcję na temat profilaktyki raka wygłosi wicedyrektor BCO ds. lecznictwa dr Dorota Kazberuk.

źródło: PAP | red: mag