13 V 2024

Wojciech Kostrzewa for RMF FM: "Jestem niezwykle dumny, że mogłem uczestniczyć w orkiestracji/produkcji „The Code” – szwajcarskiego reprezentanta w Konkursie Piosenki Eurowizji 2024. Gratulacje dla Nemo i całego zespołu!"

Eurovision 2024: The winning "The Code" was co-written by a Wojciech Kostrzewa.

W RMF FM o Wojchu Kostrzewie i zwycięskim "The Code" na Eurowizji 2024.
Zwycięskie "The Code" współtworzył Polak. Kim jest Wojciech Kostrzewa? Nemo wygrało 68. Konkurs Piosenki Eurowizji. Jak się okazuje, za jego zwycięską propozycją stoi polski kompozytor. Wojciech Kostrzewa współprodukował utwór "The Code", odpowiadał też za orkiestrację. 
Nemo wygrało dla Szwajcarii 68. Konkurs Piosenki Eurowizji. Jego utwór „The Code” zwyciężył w głosowaniu jurorów, a po doliczeniu głosów od widzów – także w całym konkursie. Ten triumf to także wielki sukces dla polskiego twórcy. Jednym z autorów piosenki, wymienianym również oficjalnie w serwisach streamingowych, jest Wojciech Kostrzewa. 
Wojciech Kostrzewa jest kompozytorem, który współprodukował utwór „The Code” oraz odpowiadał za jego orkiestrację. Na swojej stronie internetowej informuje, że ukończył studia licencjackie i magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Chopina, którego wykładowcą został w 2016 roku. Szkolił się pod okiem m.in. Lowella Liebermanna, Jana A.P. Kaczmarka, Joe Kraemera, Chrisa Waldena i Richarda Bellisa.

Kostrzewa może pochwalić się też licznymi nagrodami. Jest min. laureatem pierwszej nagrody i wyróżnienia orkiestry na Konkursie Kompozytorskim „In modo di Lutosławski” czy zdobywcą pierwszego miejsca i Nagrody Publiczności w III edycji Konkursu Kompozytorskiego „Arboretum”, gdzie w 2017 roku uhonorował go sam Krzysztof Penderecki. Ponadto w 2018 roku zwyciężył w Konkursie Kompozytorskim organizowanym w ramach obchodów 100-lecia firmy Stowarzyszenia Artystów ZAiKS, otrzymując również Nagrodę Publiczności. W styczniu 2021 roku uzyskał stopień doktora w dziedzinie sztuki.
Kompozytor tuż przed triumfem Nemo zachęcał w swoich mediach społecznościowych do oddawania głosów na „The Code”. Wcześniej, gdy Szwajcara wybrano reprezentantem swojego kraju, pisał zaś: Jestem niezwykle dumny, że mogłem uczestniczyć w orkiestracji/produkcji „The Code” – szwajcarskiego reprezentanta w Konkursie Piosenki Eurowizji 2024.
Gratulacje dla Nemo i całego zespołu!
CZYTAJ WIĘCEJ