19 VIII 2024

Projekt "Modernizacja Sali Koncertowej w Filii UMFC w Białymstoku".

Do 30 sierpnia trwają konsultacje społeczne dotyczce modernizacji sali koncertowej w Filii UMFC w Białymstoku. Zachęcamy do wypełnienia ankiety - link w treści aktualności.

Jest nam bardzo miło Państwa poinformować, iż UMFC planuje całkowicie zmienić oblicze sali koncertowej, znajdującej się na naszej Filii w Białymstoku przy ul. Kawaleryjskiej 5. Sala ta powstała jeszcze w latach 80-tych XX wieku i nie przeszła od tamtego czasu większej modernizacji. Poza przestarzałym wystrojem fotele na widowni są wysłużone i o bardzo niskim komforcie, wiele do życzenia pozostawia jej akustyka, brakuje rozwiązań multimedialnych oraz skierowanych do osób ze specjalnymi potrzebami.
Zrealizowanie modernizacji sali koncertowej będzie możliwe jedynie w przypadku uzyskania przez UMFC dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. W związku z powyższym przewidujemy zamontować nowe ustroje akustyczne oraz wykonać nowoczesny i niezwykle atrakcyjny wystrój wnętrza, w tym zainstalować ergonomiczne fotele dla publiczności. Poza tym chcemy wdrożyć rozwiązania multimedialne i elektroniczne, które pozwolą na transmitowanie w czasie rzeczywistym wydarzeń odbywających się w sali koncertowej w Białymstoku, jak również zapewnią przekaz z innych instytucji kultury z całego świata. Godnym podkreślenia jest fakt, iż koncepcja naszego projektu zakłada zakup samogrającego fortepianu (np. z kolekcji Steinway&Sons Spirio), co pozwoliłoby na realizację koncertów fortepianowych, które odbywają się w dowolnym miejscu na świecie w wykonaniu najwyższej klasy artystów.
 Chcielibyśmy zauważyć, iż również pamiętamy o osobach ze specjalnymi potrzebami. Dlatego też planujemy wykonać system informacji kierunkowej, tabliczki w języku Braille’a, zwiększyć liczbę miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych, jak również ułatwić dostęp do sali dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz zagwarantować dla nich miejsca na widowni wraz z ewentualnie towarzyszącymi osobami pełnosprawnymi.
W ślad za działaniami infrastrukturalnymi chcemy także rozbudować i urozmaicić ofertę kulturalno-artystyczną oraz edukacyjną. Zamierzamy promować kulturę i tradycje Podlasia, organizować w lesie znajdującym się na naszej działce mini koncerty symfoniczne, wdrożyć dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży przykładowo z zakresu instrumentów muzycznych, zapraszać na występy formacje artystyczne z innych zaprzyjaźnionych uniwersytetów muzycznych.
Chcielibyśmy zauważyć, iż część kwestii przedstawionych powyżej to dopiero nasze propozycje. Tak naprawdę to Państwo zdecydują o końcowym kształcie przedsięwzięcia poprzez uczestnictwo w konsultacjach społecznych, do udziału w których serdecznie zapraszamy.
Swoje uwagi i spostrzeżenia na temat planowanych działań można zgłaszać przez internetowy formularz dostępny na stronie: 🌐 https://umfckonsultacje.webankieta.pl/
Na opinie i uwagi czekamy do 30 sierpnia. Dzięki Waszemu aktywnemu udziałowi i zaangażowaniu, możliwe będzie przygotowanie oferty w pełni odpowiadająca wszystkim grupom docelowym projektu.
Pytania i uwagi dotyczące konsultacji można zgłaszać mailowo do podmiotu działającego w naszym imieniu na adres: if@innyformat.pl