Bence Bogányi | 19.05.2022

Bence Bogányi pochodzi z węgierskiej rodziny muzyków. Pierwsze lekcje fagotu otrzymał w wieku 9 lat u György Bokora na Węgrzech. W Helsinkach kontynuował naukę u László Hara, a następnie u Jussiego Särkkä w Akademii Sibeliusa. Jako „stypendysta Nordplus” studiował w Malmö u Asgera Svendsena, po czym spędził rok u Helmana Junga w Hochschule für Musik w Detmold. Bence Bogányi ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Hannsa Eislera w Berlinie w 2004 roku u prof. Klausa Thunemanna.

W 1997 roku Bence Bogányi zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Crusella w Finlandii, aw 2002 nagrodę specjalną Bärenreiter Verlag na Konkursie Muzycznym ARD w Monachium. W 2004 roku zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Jean Francaix” w Paryżu, w 2006 zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „Fernand Gillet – Hugo Fox” w Indianapolis (USA) iw tym samym roku zdobył razem II nagrodę z Kwintetem Chantily oraz nagrodą publiczności na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium.

W 1997 roku Bence Bogányi objął pierwsze stanowisko jako główny fagot w helsińskiej Operze Państwowej; W 2002 roku przeniósł się na to samo stanowisko do Orkiestry Filharmonicznej w Helsinkach, a w 2005 roku dołączył do Orkiestry Symfonicznej Radia Berlińskiego. Bence Bogányi jest solistą fagocistą Filharmonii Monachijskiej od 2007 roku.

Jako solista podróżował po całej Europie i grał ze znanymi orkiestrami, m.in. Orkiestrą Symfoniczną Radia Berlińskiego, Filharmonią Monachijską, Monachijską Orkiestrą Kameralną i Orkiestrą Filharmonii Helsińskiej. W 2005 roku dokonał w Helsinkach prawykonania koncertu na fagot napisanego dla niego przez ważnego fińskiego kompozytora Kalevi Aho.

Jako kameralista przyjmował wiele zaproszeń na ważne festiwale w całej Europie. Z Oktetem Filharmonii Berlińskiej koncertował na Festiwalu „Białe Noce” w Petersburgu iw Japonii. W 2008 roku z tą formacją nagrał również septet Beethovena. Z kwintetem Chantily podróżował do Grecji, Czech i kontynentu afrykańskiego na koncerty, warsztaty i kursy mistrzowskie. Kwintet Chantily nagrał dwie płyty CD dla Profil Edition Günther Hänssler.

Od 2009 roku Bence Bogányi wykłada fagot jako główny przedmiot w ramach profesury na Uniwersytecie Muzycznym w Norymberdze.

 • Zapisy na kurs:

  Uwaga: Aby wziąć udział w  masterclass (zarówno czynny jak i bierny) należy zarejestrować się w USOS, oraz wypełnić dokumenty rekrutacyjne w Dziale Nauczania. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, wyboru uczestników czynnych dokonają władze wydziału

 • Koordynator projektu "Reach the Stars"

  Dział Promocji i Karier - Kariera

  (22) 2789 268 (22) 2789 277
  biuro.karier@chopin.edu.pl

  Jacek Dziołak
  jacek.dziolak@adm.chopin.edu.pl