Mats Holmquist | 15-17.02.2022

Mats Holmquist- szwedzki kompozytor/aranżer/bandlider/wykładowca. Jest absolwentem Royal College of Music w Sztokholmie i University of North Texas. Jako kompozytor i aranżer jest autorem siedmiu albumów. Ze swoim autorskim projektem „Mats Holmquist Stora Stygga” (Big Bad Band) występował na międzynarodowym festiwale jazzowe, takie jak Montreux, Haga, San Sebastian itp. 2012 koncertował z legendarnym saksofonistą Davem Liebmanem i Stora Stygga. W 2014 roku nagrał CD „A Tribute to Wayne Shorter” z Dave'em Liebmanem Big Band. W czerwcu 2015 nagrał płytę; „A Tribute to Herbie +1” ze swoim nowym big bandem Dick Oatts/Mats Holmquist New York Jazz Orkiestra". Zespołem współprowadzi saksofonista Dick Oatts, główny saksofonista i dyrektor artystyczny Vanguard Orchestra (wcześniej Thad Jones/Mel Lewis). Zespół składa się głównie z członków Vanguard Orchestra. W 2010 roku miał premierę swojego „Big Band Minimalism”, podgatunku, który można opisać jako fuzję jego własnego stylu muzyki nowoczesnego big bandu z minimalizmem Steve'a Reicha i Johna Adamsa. Płyta „Big Band Minimalism” została nagrana w październiku 2015 przez Big Band Łotewskiego Radi. W listopadzie 2015 został zaproszony na kilka koncertów i wykładów w Tokio.

Mats Holmquist Stora Stygga występował z najbardziej uznanymi szwedzkimi artystami wokalnymi w salach koncertowych i festiwalach w całej Szwecji, odwiedzając około 80 miast w Szwecji i sześciu innych krajach, dając ponad 350 koncertów. Występowali przed Billem Clintonem, niemieckim prezydentem w Berlinie, szwedzką rodziną królewską itp. Jego album „12 Standards” z udziałem dwunastu czołowych szwedzkich piosenkarzy pop, interpretujących standardy jazzowe, był pierwszym albumem big bandu w Szwecji wydanym na główna wytwórnia pop/rock (Stockholm Records).

Jest autorem/twórcą książki/metodologii; „The General Method”, która została wydana na arenie międzynarodowej przez Jamey Aebersold Jazz Inc. USA. Książka jest próbą stworzenia nowego języka dla wszystkich muzyków tego gatunku (Afro American Music). Metoda składa się z ponad 350 terminów i definicji, które zostały wymyślone w celu głębszego zrozumienia „praw natury” muzyki.

Jako artysta z 34-letnim doświadczeniem zawodowym podróżuje coraz bardziej na arenie międzynarodowej, prowadząc warsztaty big bandowe z wykorzystaniem The General Method, a także koncertując z profesjonalnymi big bandami. Wykładał na akademiach w Oslo, Sztokholmie, Berlinie, Petersburgu, Szanghaju, Tokio i innych.

Jest także założycielem/dyrektorem szwedzkiego National Youth Big Band, trzech regionalnych szwedzkich młodzieżowych big bandów.

Mats Holmquist skomponował muzykę dla orkiestr symfonicznych, orkiestr smyczkowych, kwartetów smyczkowych, a także orkiestrował i dyrygował smyczkami dla światowej sławy szwedzkiej grupy popowej Roxette. Otrzymał szereg nagród i stypendiów różnych instytucji w Szwecji, a jego big band otrzymywał od 2004 r. dotacje rządowe z Ministerstwa Kultury.

W 2011 został mianowany dyrektorem artystycznym wiodącego chińskiego profesjonalnego big bandu; „JZ All Star Big Band” i mieszkał w Chinach przez trzy lata.

  • Zapisy na kurs

    Uwaga: Aby wziąć udział w  masterclass (zarówno czynny jak i bierny) należy zarejestrować się w USOS, oraz wypełnić dokumenty rekrutacyjne w Dziale Nauczania. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, wyboru uczestników czynnych dokonają władze wydziału

  • Koordynator projektu "Reach the Stars"

    Dział Promocji i Karier - Kariera

    (22) 2789 268 (22) 2789 277
    biuro.karier@chopin.edu.pl