Promocja Polskiej Muzyki Kameralnej XX i XXI wieku w Estonii
Promocja Polskiej Muzyki Kameralnej XX i XXI wieku w Estonii
20 kwietnia 2018 r.
W dniach 20–23 kwietnia 2018 r. w Tallinie oraz Tartu w Estonii odbyły się koncerty z udziałem profesorów i studentów z UMFC w ramach projektu „Promocja Polskiej Muzyki Kameralnej XX i XXI wieku w Estonii”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Wydarzenie okazało się wielkim sukcesem.
Estonian Academy of Music and Theatre (EAMT) zaprezentowała się z jak najlepszej strony w roli organizatora: otoczyła opieką naszych artystów i studentów oraz pomogła w utworzeniu i ekspozycji wystawy „Wokół Warszawskiej Jesieni”.
Podczas pierwszego koncertu, który odbył się w Tartu, wykonano utwory Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego i Aleksandra Kościowa. Koncert został częściowo nagrany przez estońską telewizję, zaś organizatorzy Marje Lohuaru oraz Jakub Jakowicz, nasz artysta, udzielili dla tej telewizji obszernego wywiadu. Po koncercie strona estońska zaprosiła artystów i przybyłych gości na bankiet.
Kolejny koncert — „Wokół Warszawskiej Jesieni” — odbył się w sali kameralnej tallińskiej Filharmonii i był organizowany przez EAMT oraz Ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej w Estonii. Obecni byli: Arvo Pärt, jeden z najbardziej znanych kompozytorów współczesnych, jak również JE Grzegorz Kozłowski, Ambasador RP w Estonii. Podczas koncertu wystąpili zarówno nasi artyści — Klaudiusz Baran, Jakub Jakowicz, Anna Radziejewska, Piotr Hausenplas, Andrzej Karałow i Grzegorz Skrobiński, jak i nasi studenci wraz ze studentami estońskimi. Wykonano utwory Kazimierza Serockiego, Witolda Lutosławskiego, Pawła Szymańskiego, Dariusza Przybylskiego czy Mikołaja Majkusiaka, jak również Jaana Räätsa i Ester Mägi — kompozytorów estońskich związanych z Warszawską Jesienią. Po koncercie Ambasada RP zaprosiła artystów na bankiet, gdzie uroczyście powitano zarówno wszystkich występujących jak i obecnych tam kompozytorów estońskich, z Arvo Pärtem na czele.
Koncert trzeci odbył się w EAMT, poprzedzony był kursem mistrzowskim prowadzonym przez naszych artystów — pedagogów UMFC. Na koncercie wykonano utwory kompozytorów warszawskich — Pawła Łukaszewskiego, Andrzeja Karałowa, Ignacego Zalewskiego oraz — ze strony estońskiej m.in. Erkki-Sven Tüüra, jednego z najwybitniejszych obecnie kompozytorów estońskich, również związanego z „Warszawską Jesienią”.
Koncert ostatni — „Kameralna awangarda”- miał miejsce również w EAMT. Wykonano utwory najmłodszych kompozytorów, w tym studentów UMFC, jak: Żaneta Rydzewska, Maciej Sułecki, Michał Malec, Zuzanna Koziej oraz naszych młodych kompozytorek — Aldony Nawrockiej i Anny Ignatowicz-Glińskiej. Koncertowi towarzyszyło uroczyste otwarcie wystawy „Wokół Warszawskiej Jesieni”, w którym udział wzięli nasi artyści, przedstawiciele ambasady, przedstawiciele muzykologów estońskich oraz Marje Lohuaru, Natalie Sakkos i Piret Väinmaa — przedstawicielki EAMT oraz ECMTA (European Chamber Music Teachers’ Association), które organizowały projekt ze strony estońskiej.
Koncert był poprzedzony wykładem Aleksandra Kościowa na temat wzajemnych wpływów muzyki kameralnej i warsztatu kompozytorskiego, zaś po koncercie miał miejsce Okrągły Stół z udziałem kompozytorów polskich i estońskich, na temat wzajemnych wpływów Polski i Estonii w ramach festiwalu „Warszawska Jesień”.
Wszystkie koncerty, jak również wydarzenia towarzyszące — obrady kompozytorów, wykłady, dyskusje — były nagrywane przez reżyserów dźwięku z Estonii. Projekt okazał się wielkim sukcesem, zarówno w ocenie naszych artystów, organizatorów, jak i publiczności.
Wszyscy liczą na kontynuację idei projektu.