Pracownicy

dr hab.

Ignacy Zalewski

prof. UMFC

Funkcja: Kierownik Katedry Kompozycji, członek Rady Dyscypliny Artystycznej, członek senatu

Wydział: Wydział Kompozycji i Teorii Muzyki

Katedra: Katedra Kompozycji

Specjalność: kompozycja, instrumentacja, praktyka wykonawcza muzyki nowej, czytanie partytur, historia muzyki polskiej do XIX wieku

Kompozytor, dyrygent, laureat 20 nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach kompozytorskich. Jego utwory  zostały zarejestrowane na 16 płytach CD, a wykonywane były m.in. w NOSPR, Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie,  Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmoniach: Łódzkiej, Lubelskiej, Opolskiej, Podlaskiej, Świętokrzyskiej, Podkarpackiej, Gorzowskiej, a za granicą w USA, Japonii, Niemczech, Norwegii, Rosji, na Ukrainie, na Węgrzech, w Słowenii, Estonii oraz w Wietnamie i Singapurze. Jako dyrygent, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki nowej, ma na koncie kilkadziesiąt prawykonań, występy na prestiżowych festiwalach (m. in. Musica Electronica Nova, Poznańska Wiosna, Warszawskie Spotkania Muzyczne) oraz 4 płyty CD.

dr hab.

Ignacy Zalewski

prof. UMFC

kompozycja

Urodzony w 1990 roku w Lublinie, kompozytor, pedagog, doktor habilitowany sztuk muzycznych, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureat przeszło dwudziestu nagród na konkursach kompozytorskich, międzynarodowych i ogólnopolskich. Ma na swoim koncie 19 płyt CD, z czego trzy uzyskały nominację do „Fryderyków”. Utwory kompozytora wykonywane są w najważniejszych polskich salach koncertowych i w większości krajów Europy oraz w USA, Chinach, Japonii, Singapurze i Wietnamie.
W latach Ignacy Zalewski 2009-2014 studiował kompozycję pod kierunkiem prof. Marcina Błażewicza na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, otrzymując dyplom z wynikiem celującym. W latach 2014-2015 był uczniem prof. Krzysztofa Pendereckiego.
Ponadto w okresie studiów był uczestnikiem licznych kursów i warsztatów, prowadzonych przez prof. Wolfganga Rihma (Hochschule für Musik Karlsruhe), prof. Lowella Liebermanna (Mannes College The New School for Music, Nowy Jork) czy prof. Vladimira Scolnica (Jerusalem Academy of Music and Dance).
Autor muzyki do kilkudziesięciu produkcji: teatralnych, filmowych, telewizyjnych i radiowych oraz gier wideo. Na tych płaszczyznach współpracował m.in. z WFDiF, Netflixem, MTL Maxfilm, Bagatela Studio, Teatrem Telewizji TVP, TVP Kultura, Granator Studio, SolidGames.
Sztuki teatralne z muzyką Ignacego Zalewskiego są wystawiane na deskach m.in. Teatru Dramatycznego, Teatru Żydowskiego, Teatru Collegium Nobilium w Warszawie, Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, Teatru Śląskiego w Katowicach, Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie, Teatru Miejskiego w Gliwicach, Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Kompozytor stale współpracuje z Teatrem Polskiego Radia.
W kadencji 2020-2024 Ignacy Zalewski był dziekanem Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki UMFC. Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Kompozycji (2024-2028). Jest także współzałożycielemi kierownikiem artystycznym Chopin University Modern Ensemble, pierwszego stałego zespołu muzyki nowej działającego w warszawskiej uczelni muzycznej.
Ignacy Zalewski jest członkiem ZAiKS-u (od 2012 r.) oraz przewodniczącym Komisji Rewizyjnej tego Stowarzyszenia (od 2023 r.). Od 2022 roku kompozytor należy także do Związku Kompozytorów Polskich.
Jest stałym felietonistą magazynu „Presto” oraz stałym współpracownikiem „Polskiego Radia Chopin”. Publikował także na łamach „Ruchu Muzycznego” i magazynu „Glissando”. Prowadzi także wykłady popularyzatorskie w całej Polsce poświęcone muzyce poważnej ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej i współczesnej (m. in. na Festiwalu Nauki Polskiej w Warszawie, w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Olsztynie, w Operze Leśnej w Sopocie, w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, dla portalu wszechnica.org).
Pod koniec 2022 roku nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazała się mała monografia „Moniuszko” autorstwa Ignacego Zalewskiego przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców, przedstawiająca twórcę „Halki” z odświeżonej perspektywy.
Interesuje się filozofią buddyjską, grami wideo i zapomnianą muzyką.
Prowadzone przedmioty: kompozycja, praktyka wykonawcza muzyki nowej.
Obszary badawcze i zainteresowania: muzyka nowa, historia muzyki polskiej, filozofia muzyki.