8 III 2022 r.

Sala Sukcesu - Janusz Wawrowski

Gościem Sali Sukcesu będzie Janusz Wawrowski, jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia, koncertujący jako solista na całym świecie.

Janusz Wawrowski za wybitną działalność artystyczną i społeczną został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jest również laureatem nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 i 2019. Na swoim koncie ma nominację do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku 2018. Występował na zaproszenie trzech Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuel Barroso. Artysta koncentruje się na interpretacji i badaniach nad muzyką polską, którą przybliża publiczności jako dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali Muzyka na szczytach (2009–2010) i Muzyczne przestrzenie (od 2011), których jest pomysłodawcą.
Dzięki uprzejmości Romana Ziemiana, gra skrzypcach Polonia zbudowanych w 1685 r. przez Antonio Stradivariego. Jest to pierwszy i jedyny tej klasy instrument w powojennej Polsce.

 

Podczas spotkania Anna Proszowska-Sala będzie rozmawiać z artystą o karierze, o powołaniu, branży i marce artystycznej:
• Jaka jest rola artystów muzyków i muzyki klasycznej we współczesnym świecie?
• Co w karierze artysty miało największe znaczenie dla jej rozwoju? Co było prawdziwym dla przełomem?
• Jakie znaczenie dla kariery muzyka ma przedsiębiorczość, marketing, marka, wizerunek?
• Jakiej wiedzy brakuje na rynku najbardziej wśród artystów muzyków - w odniesieniu do wyzwań jakie stawia przed nimi rynek?
• W jaki sposób młody artysta powinien zadbać o swoją karierę? Od czego powinien zacząć? Jakie powinny być następne kroki?
• Jakie są ciemne strony zawodu muzyka?
• Analiza szeregu innowacyjnych programów, projektów, trendów artystycznych, muzycznych, społecznych pokazuje wyraźnie, że model działania, w którym muzyka klasyczna ogranicza się jedynie do jej wykonywania w salach koncertowych staje się przestarzały. Jakie jest zdanie Artysty na ten temat?
• Co powinny zrobić instytucje kultury oraz sami muzycy aby pozyskiwać nowych słuchaczy dla sztuki muzycznej?
• Jakie znaczenie dla karier młodych artystów mają konkursy? Czy wygrana w konkursie oznacza otwarte drzwi do kariery i odwrotnie czy jej brak oznacza ich zamknięcie?
• Jaki rodzaj oferty, propozycji, wizerunku, osobowości - co dzisiaj jest pożądane z perspektywy sal koncertowych?
• Czy warto coś zmienić w wizerunku branży muzyki klasycznej rozumianej jako całość, w tym edukacji muzycznej, artystycznej, aby miała ona większe znaczenie, wpływ, nową publiczność, była bardziej atrakcyjna?

 

Do udziału w Master Sessions zapraszamy studentów, pedagogów i absolwentów UMFC. Spotkanie odbędzie online z wykorzystaniem aplikacji ZOOM.

Zainteresowanych prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres: anna.proszowska-sala@chopin.edu.pl do 13.03.2022 do godz. 15.00.

Zainteresowany zostanie przesłany link do spotkania.