28 marca 2023 r.

• godz. 19:00

Koncert Wielkopostny "Do Ciebie, Panie, wznosimy nasze modły"

Koncert z cyklu „Scena Mistrzów”
Rafał Sulima

28.03.2023 | godzina 19.00
Parafia św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku – kościół dolny,
ul. Św. Kazimierza 2

W programie:
1. Chorał gregoriański, Introibo ad altare Dei
2. Johann Sebastian Bach (1685-1750), Fantazja i fuga g-moll

3. Jan Sebastian Bach, Gott, wie groß ist deine Güte
4. Johann Melchior Gletle (1626-1683), Ave Maria I
5. Antonio Vivaldi (1678-1741) / J.S. Bach, Koncert a-moll BWV 593
6.  Mikołaj Zieleński (ok. 1560 - po 1615), communione Introibo ad altare Dei
7. Mieczysław Surzyński (1866-1924), Święty Boże
8. Stanisław Moniuszko (1819-1872), Pieśń pokutna. Powszedni chleb łzami obmywam
9. Stanisław Moniuszko, Panie, gdy serce drży
10. S. Moniuszko, Psalm I. Szczęśliwy, który nie postał w radzie
11. S. Moniuszko, Na skrzydłach pieśni
12. S. Moniuszko, Modlitwa. Do Ciebie, Panie
13. Léon Boëllmann (1862-1897), Tantum ergo

RAFAŁ SULIMA - jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, filia w Białymstoku,w trzech specjalnościach: organy (2003) w klasie prof. Marii Terleckiej; muzyka kościelna (2004) w klasie prof. Bożenny Sawickiej, prof. Michała Dąbrowskiego; śpiew solowy (2009) w klasie prof. Cezarego Szyfmana.

W roku 2001 i 2020 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdobył nagrodę Grand Prix i pierwsze miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie Organistów Pro Organo 2007 w Warszawie. Jest również laureatem konkursu Primus Inter Pares 2004. W maju 2013 roku obronił tytuł doktora sztuki muzycznej w specjalności organy, na UMFC w Warszawie. Obecnie pracuje na macierzystej uczelni w Białymstoku, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne z gry na organach, improwizacji, śpiewu, basu cyfrowanego oraz akompaniamentu liturgicznego.

W swoim dorobku artystycznym ma liczne nagrania płytowe, koncerty organowe, kameralne, także wokalne. Współpracuje z Chórem Filharmonii i Opery Podlaskiej oraz chórami akademickimi. W latach 2003 – 2013 był organistą w Świętej Lipce, gdzie oprócz tradycyjnych obowiązków liturgicznych, prezentował brzmienie wspaniałych, znanych w kraju i za granicą, barokowych organów. Solowa płyta CD Rafała Sulimy z nagraniem tego instrumentu, uzyskała status złotej.

Od 2009 roku jest dyrygentem chóru Kontrapunkt w Ełku oraz od 2015 roku dyrygentem Ełckiej Orkiestry Kameralnej. Rafał Sulima otrzymał Białą Lilię - Nagrodę Artystyczną (2010, 2022) przyznaną przez Prezydenta Miasta Ełku, Złotego Bociana od Starosty Powiatu Ełckiego za krzewienie kultury muzycznej w regionie. W latach 2014 - 2020 otrzymywał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Ełku – Tomasza Andrukiewicza. Wraz z ks. Zbigniewem Stępniakiem (basso profondo) nagrał dwie płyty: Molitva na Vostok (2018r.) oraz Różaniec artystyczny (2020r.). W sierpniu 2022 r. ukazała się  płyta "Głos duszy" z utworami poświęconymi Najświętszej Maryi Pannie, którą nagrała wspólnie z Małgorzatą Trojanowską (sopran), w  2021 płyta „Świętolipskiej Matce w koronie muzyki”. W czerwcu 2022 roku Rafał Sulima wraz z chórem Kontrapunkt wykonał prapremierę utworu Piotra Grinholca „ Msza Ełcka”, w grudniu tegoż roku ukazała się płyta z nagraniem tego utworu

ks. ZBIGNIEW STĘPNIAK – bas, basso-profondo. Jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (śpiew solowy w klasie prof. M. Witkiewicza i ks. dra hab. R. Kaczorowskiego). Ukończył również Wyższe Seminarium Duchowne Hosianum w Olsztynie (filozofia i teologia), Instytut Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (pedagogika muzyczna), Podyplomowe Studium Emisji Głosu przy Narodowym Centrum Kultury w Warszawie i Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (u prof. J. Gałęskiej-Tritt). Doktorat, pod kierunkiem prof. dra hab. Stanisława Dąbka, obronił na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stopień doktora habilitowanego otrzymał na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w roku 2019. Swoje umiejętności wokalne pogłębia na kursach, szkoleniach i stażach, w kraju i za granicą. Od kilku lat jest pod stałą opieką wokalną uznanego w Europie pedagoga śpiewu Janusza Niziołka. Pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Koncertuje w kraju i za granicą (m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Rosji, na Białorusi, w Czechach). Był pomysłodawcą, inicjatorem i pierwszym dyrektorem artystycznym Letnich Koncertów Muzyki Wokalnej Varmia Gaudet et Cantat w Ramsowie oraz spotkań z muzyką sakralną w regionie Mörel-Filet w południowej Szwajcarii. W swoim repertuarze ma utwory kompozytorów od renesansu do współczesności: operowe arie basowe, pieśni, dzieła oratoryjno-kantatowe, szczególnie rzadko wykonywane kompozycje barokowe dla niskiego basu. (www.bassoprofundo.pl)

grafika: Obraz Peter H z Pixabay