28 marca 2023 r.
-
godz. 19:00
Koncert Wielkopostny "Do Ciebie, Panie, wznosimy nasze modły"
Koncert z cyklu „Scena Mistrzów”
Rafał Sulima
28.03.2023 | godzina 19.00
Parafia św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku – kościół dolny,
ul. Św. Kazimierza 2
Wstęp wolny
W programie:
1. Chorał gregoriański, Introibo ad altare Dei
2. Johann Sebastian Bach (1685-1750), Fantazja i fuga g-moll
3. Jan Sebastian Bach, Gott, wie groß ist deine Güte
4. Johann Melchior Gletle (1626-1683), Ave Maria I
5. Antonio Vivaldi (1678-1741) / J.S. Bach, Koncert a-moll BWV 593
6. Mikołaj Zieleński (ok. 1560 - po 1615), communione Introibo ad altare Dei
7. Mieczysław Surzyński (1866-1924), Święty Boże
8. Stanisław Moniuszko (1819-1872), Pieśń pokutna. Powszedni chleb łzami obmywam
9. Stanisław Moniuszko, Panie, gdy serce drży
10. S. Moniuszko, Psalm I. Szczęśliwy, który nie postał w radzie
11. S. Moniuszko, Na skrzydłach pieśni
12. S. Moniuszko, Modlitwa. Do Ciebie, Panie
13. Léon Boëllmann (1862-1897), Tantum ergo
RAFAŁ SULIMA - jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, filia w Białymstoku,w trzech specjalnościach: organy (2003) w klasie prof. Marii Terleckiej; muzyka kościelna (2004) w klasie prof. Bożenny Sawickiej, prof. Michała Dąbrowskiego; śpiew solowy (2009) w klasie prof. Cezarego Szyfmana.
W roku 2001 i 2020 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdobył nagrodę Grand Prix i pierwsze miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie Organistów Pro Organo 2007 w Warszawie. Jest również laureatem konkursu Primus Inter Pares 2004. W maju 2013 roku obronił tytuł doktora sztuki muzycznej w specjalności organy, na UMFC w Warszawie. Obecnie pracuje na macierzystej uczelni w Białymstoku, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne z gry na organach, improwizacji, śpiewu, basu cyfrowanego oraz akompaniamentu liturgicznego.
W swoim dorobku artystycznym ma liczne nagrania płytowe, koncerty organowe, kameralne, także wokalne. Współpracuje z Chórem Filharmonii i Opery Podlaskiej oraz chórami akademickimi. W latach 2003 – 2013 był organistą w Świętej Lipce, gdzie oprócz tradycyjnych obowiązków liturgicznych, prezentował brzmienie wspaniałych, znanych w kraju i za granicą, barokowych organów. Solowa płyta CD Rafała Sulimy z nagraniem tego instrumentu, uzyskała status złotej.
Od 2009 roku jest dyrygentem chóru Kontrapunkt w Ełku oraz od 2015 roku dyrygentem Ełckiej Orkiestry Kameralnej. Rafał Sulima otrzymał Białą Lilię - Nagrodę Artystyczną (2010, 2022) przyznaną przez Prezydenta Miasta Ełku, Złotego Bociana od Starosty Powiatu Ełckiego za krzewienie kultury muzycznej w regionie. W latach 2014 - 2020 otrzymywał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Ełku – Tomasza Andrukiewicza. Wraz z ks. Zbigniewem Stępniakiem (basso profondo) nagrał dwie płyty: Molitva na Vostok (2018r.) oraz Różaniec artystyczny (2020r.). W sierpniu 2022 r. ukazała się płyta "Głos duszy" z utworami poświęconymi Najświętszej Maryi Pannie, którą nagrała wspólnie z Małgorzatą Trojanowską (sopran), w 2021 płyta „Świętolipskiej Matce w koronie muzyki”. W czerwcu 2022 roku Rafał Sulima wraz z chórem Kontrapunkt wykonał prapremierę utworu Piotra Grinholca „ Msza Ełcka”, w grudniu tegoż roku ukazała się płyta z nagraniem tego utworu
ks. ZBIGNIEW STĘPNIAK – bas, basso-profondo. Jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (śpiew solowy w klasie prof. M. Witkiewicza i ks. dra hab. R. Kaczorowskiego). Ukończył również Wyższe Seminarium Duchowne Hosianum w Olsztynie (filozofia i teologia), Instytut Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (pedagogika muzyczna), Podyplomowe Studium Emisji Głosu przy Narodowym Centrum Kultury w Warszawie i Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (u prof. J. Gałęskiej-Tritt). Doktorat, pod kierunkiem prof. dra hab. Stanisława Dąbka, obronił na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stopień doktora habilitowanego otrzymał na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w roku 2019. Swoje umiejętności wokalne pogłębia na kursach, szkoleniach i stażach, w kraju i za granicą. Od kilku lat jest pod stałą opieką wokalną uznanego w Europie pedagoga śpiewu Janusza Niziołka. Pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Koncertuje w kraju i za granicą (m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Rosji, na Białorusi, w Czechach). Był pomysłodawcą, inicjatorem i pierwszym dyrektorem artystycznym Letnich Koncertów Muzyki Wokalnej Varmia Gaudet et Cantat w Ramsowie oraz spotkań z muzyką sakralną w regionie Mörel-Filet w południowej Szwajcarii. W swoim repertuarze ma utwory kompozytorów od renesansu do współczesności: operowe arie basowe, pieśni, dzieła oratoryjno-kantatowe, szczególnie rzadko wykonywane kompozycje barokowe dla niskiego basu. (www.bassoprofundo.pl)
Zobacz również
-
27 V 2025 r.
-
godz. 19:00
Wieczór z Orkiestrą Dętą
Koncert z cyklu „Scena Mistrzów” Orkiestra Dęta UMFC Filii w Białymstoku Sylwester Sobola dyrygent Cezary Witkowski koordynator W programie muzyka rozrywkowaSala Koncertowa UMFC, Filia w Białymstoku, ul. Kawaleryjska 5. Wstęp wolny.
-
-
20 V 2025 r.
-
godz. 19:00
Wiosenny Big Band
Koncert z cyklu „Scena Mistrzów” Big Band UMFC Filii w Białymstoku pod kierownictwem Tomasza Witka trąbka, bandleader Występują studenci i pedagodzy UMFC Filii w Białymstoku Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki oraz zaproszeni goście. W programie m.in. G. Miller, M. Schneider, A. Manken, K. Ołtarzewski, J. de HannSala Koncertowa UMFC, Filia w Białymstoku, ul. Kawaleryjska 5. Wstęp wolny.
-
-
15 V 2025 r.
-
godz. 19:00
Studencka Scena Młodych
Koncert z cyklu „Studencka Scena Młodych”Wykonawcy – studenci i pedagodzy UMFC Filii w BiałymstokuŁucja Mamla - flet 1/I st. z klasy dr hab. Krystyny Gołaszewskiej, prof. UMFC mgr Katarzyna Makarska - fortepianGabriel Gałażewicz - saksofon 3/Ist. z klasy dr hab. Aliny Mleczko dr Karina Komendera - fortepianAleksandra Tkacz - flet 1/I st. z klasy dr hab. Krystyny Gołaszewskiej, prof. UMFC mgr Katarzyna Makarska - fortepianWiktoria Walesiuk - wiolonczela 2/I st. z klasy dra hab. Romana Hoffmanna, prof. UMFC dr Magdalena Wolanin-Witek - fortepian Dariusz Thieu-Borkowski - waltornia 2/II st. z klasy mgra Tomasza Czekały mgr Katarzyna Makarska - fortepian Kamil Pomykała - saksofon 1/II st. z klasy dr hab. Aliny Mleczko dr Karina Komendera - fortepianMichalina Piotrowicz - flet I Magdalena Sikora - flet II Paweł Kalata - fortepian Zespół prowadzony przez dr Annę Misior oraz mgr Małgorzatę DrewnowskąGabriela Makowska - klarnet Adrian Orzeł - klarnet Adrianna Siedlik - fortepian Zespół prowadzony przez dra Wojciecha DunajaWiktoria Podgrudna - skrzypce Aleksandra Grabowska - altówka Wiktoria Babicz - kontrabas Zespół prowadzony dra hab. Stanisława Kuka, prof. UMFC oraz dra hab. Kamila ŁomaskoW programie: I. Clarke - Deep Blue na flet i fortepian R. Muczyński Sonata Ph. Gaubert - Fantaisie na flet i fortepian N. Myaskovsky Sonata a-moll op. 81 R. Strauss - Koncert Es-dur op. 11 na róg i orkiestrę A. Waignein - Deux Mouvements Y. Uebayashi - Au dela du temps I. Kohan - Konzertsuck a la Feidman J. Mysliveček - Trio G-dur op. 1 nr. 1 na skrzypce i wiolonczelę w opracowaniu na altówkę i kontrabasOpieka merytoryczna i dydaktyczna - dr hab. Anna Krzysztofik-Buczyńska Prodziekan Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Białymstoku Program realizowany we współpracy UMFC i OiFP-ECSSala Kameralna ZSM, ul. Podleśna 2. Bilety do nabycia w kasie OiFP.
-