Shai Maestro | 22.11.2023

„Słuchanie Shai Maestro jest jak przebudzenie do nowego świata” – All About Jazz

„(…) kinowa, eklektyczna i głęboko ludzka muzyka” (The Guardian, Best Jazz Album 2021)

Shai Maestro (1987) to jeden z najzdolniejszych pianistów swojego pokolenia. Od czasu debiutu z własnym trio w 2011 roku Shai ukształtował silną i niepowtarzalną tożsamość oraz wykazał się niesamowitą płynnością muzyczną, co czyni go i jego zespół jedną z najpotężniejszych i najbardziej harmonijnych grup w dzisiejszym muzycznym świecie.

Dzięki swoim ostatnim dwóm albumom wydanym dla renomowanej wytwórni ECM, wyprodukowanym przez Manfreda Eichera, Shai Maestro natychmiast stał się częścią grona słynnych pianistów jazzowych, którzy zdefiniowali tę wytwórnię: Keitha Jarretta, Paula Bleya i Chicka Corei. Dzięki czystej formie improwizacji, radosnej interakcji, emocjom i energii Shai i jego obecny kwartet grają z wszelkiego rodzaju wpływami, które łączą się w jedyne w swoim rodzaju, rozwijające się, pełne energii koncerty i inspirujące nagrania. Filmowy, wymagający, ale przystępny i rozpoznawalny pod każdą emocją, najnowszy album Shai, Human (ECM), został w dużej mierze napisany i nagrany podczas pandemii Covid-19 i wydany w 2021 roku. Na tym albumie Maestro prezentuje kwartet, ponownie przenosząc muzykę nowy poziom. W skład kwartetu wchodzą Ofri Nehemya na perkusji, peruwiański basista Jorge Roeder i amerykański trębacz Philip Dizack.

Shai Maestro zaczął grać na pianinie klasycznym w wieku pięciu lat, a po wysłuchaniu Keitha Jarreta i Oscara Petersona w wieku ośmiu lat, muzyka improwizacyjna, a zwłaszcza jazz, stała się głównym punktem zainteresowania jego gry i stylu. Odrzucił oferty prestiżowych amerykańskich szkół muzycznych i w wieku dziewiętnastu lat dołączył do zespołu kontrabasisty Avishaia Cohena, gdzie był współautorem słynnej płyty Gently Disturbed. Przez pięć lat świętował sukcesy na najbardziej znanych festiwalach i salach koncertowych wraz z Cohenem i perkusistą Markiem Guilianą. Shai przeniósł się do Brooklynu w Nowym Jorku, gdzie w 2011 roku założył własne trio i nagrał sześć albumów, co zaznaczyło jego obecność jako wyjątkowego głosu i artysty w dzisiejszym świecie muzyki.

Łącząc szerokie tournée po całym świecie, Shai podpisał kontrakt z Sony w celu wydawania na całym świecie. Zaczął również poszerzać swoją kreatywność i paletę artystyczną: nagrywanie muzyki do filmów, pisanie i aranżowanie muzyki dla dużych orkiestr, produkcja (m.in. albumu Gilada Hekselmana Fast Moving Century) oraz pisanie dla znanych artystów muzyki pop i muzyki elektronicznej. Do najważniejszych wydarzeń należy zaproszenie do wykonania zamówionego programu ze słynną na całym świecie Tokijską Orkiestrą Filharmoniczną (pod dyrekcją Keitaro Harady) w Tokyo Metropolitan Theatre. Latem 2022 roku Shai zaprezentował swoje nowe, pełnowymiarowe dzieło orkiestrowe – „Alice” napisane dla krajowej Orquestra de Câmara Portuguesa i jego kwartetu pod dyrekcją Pedro Carneiro.

 

 • Enrollment

  In order to participate in the masterclass, (both active and passive), it is necessary to register in USOS, and complete the enrollment documents in the Teaching Department. Due to the limited number of places, the selection of active participants will be made by the faculty authorities.

 • Coordinator of the project "Reach the Stars"

  Dział Promocji i Karier - Kariera

  (22) 2789 268, (22) 2789 277
  biuro.karier@chopin.edu.pl

   

  Jacek Dziołak
  jacek.dziolak@adm.chopin.edu.pl