Pracownicy

ad. dr

Łukasz Chrzęszczyk

Wydział: Wydział Instrumentalny

Katedra: Katedra Kameralistyki

Specjalność: fortepian

Pianista, laureat międzynarodowych konkursów muzycznych. Jako solista i kameralista prowadzi wszechstronną działalność artystyczną, zajmując się zarówno twórczością wieków minionych, jak i tą najbardziej współczesną. Wykładowca UMFC od 2014 roku, od roku 2019 adiunkt uczelni.

ad. dr

Łukasz Chrzęszczyk

kameralistyka

Pianista, solista i kameralista, adiunkt w Katedrze Kameralistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat, początkowo u p. Elżbiety Saramy, później w PSM II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach w klasie mgr Andrzeja Domina. W 2014 ukończył studia pianistyczne na UMFC w klasach fortepianu profesora Piotra Palecznego i kameralistyki fortepianowej prof. Mai Nosowskiej. W lutym 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuki; jego praca doktorska, poświęcona sonatom na skrzypce i fortepian K. Pendereckiego, otrzymała wyróżniające recenzje, umieszczające artystę w gronie najciekawszych polskich muzyków młodego pokolenia.

Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kameralnych  m.in. Grand Prix, I Nagrody w kategorii duetów skrzypce – fortepian i wszystkich nagród specjalnych I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach (2015); w swoim dorobku ma także nagrody i wyróżnienia konkursów takich, jak Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. St. Moniuszki w Rzeszowie (2019), Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi (2013), Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2012) i in.

Solo i kameralnie koncertuje w większości krajów Europy, współpracując z wieloma spośród najwybitniejszych polskich instrumentalistów; występował m .in. w Het Concertgebouw w Amsterdamie, siedzibie NOSPR w Katowicach, filharmoniach w Bratysławie, Mediolanie, Warszawie. W 2014 roku zadebiutował jako solista z orkiestrą Filharmonii Narodowej; towarzyszyły mu również Polska Orkiestra Młodzieżowa im. Witolda Lutosławskiego, szwajcarska Jugendorchester „Il mosaico”, Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Rzeszowska, Filharmonia Warmińsko – Mazurska, Elbląska Orkiestra Kameralna, oraz Orkiestra Symfoniczna UMFC. Współpracował z dyrygentami takimi, jak Tomasz Bugaj, Michał Klauza, Wojciech Rodek, Monika Wolińska, Adrian Varela, Hermann Ostendarp. W swoim dorobku fonograficznym ma m.in. nagrania dla Polskiego Radia i TVP Kultura, płytę z kompozycjami Maurice'a Ravela i Andrzeja Panufnika (wraz z Aperto Trio, 2014), nagrany w ramach programu IMiT „Muzyczny ślad” album „Śpiewnik Polski”, będący antologią polskiej pieśni XX i XXI wieku (duet z Joanną Freszel, Orphée Classics, 2018), oraz rejestrację wszystkich dzieł na skrzypce i fortepian Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego (duet ze skrzypaczką Karoliną Nowotczyńską, Orphée Classics, 2019). Jesienią 2020 ukażą się dwa kolejne albumy: nagrany wspólnie z Jakubem Jakowiczem komplet kompozycji na skrzypce i fortepian Sergiusza Prokofiewa oraz płyta z kompozycjami kameralnymi Aleksandra Kościowa, a także zrealizowana w ramach programu MKiDN Kultura w Sieci antologia mazurków nieznanych kompozytorów polskich.

W ramach własnej działalności pedagogicznej prowadził warsztaty muzyki kameralnej m.in. w Hochschule fur Musik Detmold (Niemcy) oraz w Eesti Muusika-ja Teatriakademia w Tallinie (Estonia), współpracuje również z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci, prowadząc kursy kameralistyki w ramach Warsztatów Muzyki Kameralnej organizowanych przez Fundusz dla najwybitniejszych uczniów polskich szkół muzycznych w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Jest stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Société Générale i Towarzystwa im. Teodora Leszetyckiego, a także laureatem nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta miasta Kielce i marszałka województwa świętokrzyskiego. W 2013 roku został stypendystą prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury programu MKiDN „Młoda Polska”.

Od ukończenia studiów w 2014 roku jest wykładowcą UMFC, prowadząc zajęcia z kameralistyki fortepianowej i współpracując jako pianista z klasami instrumentalnymi.

fot. Karpati&Zarewicz