Pracownicy

ad. dr hab.

Christian Danowicz

skrzypce

Christian Danowicz urodził się w 1983 r. w Buenos Aires, w Argentynie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku lat 4 pod okiem swojego ojca, Enrique Danowicza, skrzypka i pedagoga. Jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Tuluzie (Francja), które ukończył z wyróżnieniem w klasie skrzypiec prof.Gillesa Colliarda. W roku 2010 otrzymał tytuł magistra sztuki na Uniwersytecie Muzycznym im.F. Chopina w Warszawie, gdzie studiował skrzypce pod kierunkiem prof. Julii i Krzysztofa Jakowiczów.  Na tej samej uczelni ukończył studia licencjackie w klasie dyrygentury symfoniczno – operowej prof. Antoniego Wita i prof. Tomasza Bugaja.
Jest laureatem III nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. T. Wrońskiego w Warszawie (2009), na którym został też wyróżniony nagrodą specjalną dla najciekawszej indywidualności artystycznej konkursu oraz dla najlepszego studenta UMFC w Warszawie. W roku 2010 otrzymał I nagrodę na Konkursie Muzyki Kameralnej podczas festiwalu Duxbury Music Festival w U.S.A.
Od 2010 r. Christian Danowicz jest koncertmistrzem NFM Orkiestry Leopoldinum we Wrocławiu, z którą regularnie występuje również jako solista i dyrygent.
Jest współzałożycielem NFM Trio Solistów Leopoldinum, które w roku 2012 otrzymało stypendium na studia podyplomowe w Reina Sofia School of Music (Madryt) w klasie kameralistyki prymariusza Alban Berg Quartet, Güntera Pichlera.
W 2014 r. , pod kierunkiem prof J. Pietrzaka, uzyskał stopień doktora  Akademii Muzycznej im. K. Lipinskiego we Wrocławiu, gdzie obecnie prowadzi  klasę skrzypiec. W 2017 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego,  a od 2019 r. jest zatrudniony na stanowisku adiunkta  na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie.

Płyty ” Made in Poland” (2018) oraz ”Supernova” (2019), na których Christian Danowicz występuje jako solista, aranżer i dyrygent, zostały nagrodzone prestiżową statuetką  „Fryderyk”.
Christian Danowicz ma na swoim koncie występy w U.S.A,  Wenezueli, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Luksemburgu, Włoszech, na Ukrainie, Litwie i w Polsce, gdzie jako solista wystąpił z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestry Kameralnej Leopoldinum, Filharmonii Bałtyckiej i Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Jest pomysłodawcą i współorganizatorem festiwalu muzycznego „Musique au Leman” w Thonon we Francji, gdzie corocznie odbywają się koncerty muzyki symfonicznej i kameralnej z jego udziałem. Jest regularnie zapraszany na międzynarodowe mistrzowskie kursy muzyczne m.in. „Danish Strings” w Danii oraz „Śląskie Lato Muzyczne” w Opolu.
Jako koncertmistrz współpracował też z Orkiestrą Kameralną w Tuluzie, z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej w Krakowie , z międzynarodową orkiestrą European Philharmony i z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze.

GŁÓWNE OSIĄGNIĘCIA:
–    2009: Międzynarodowy Konkurs  im. T. Wronskiego na Skrzypce solo: Laureat III nagrody, nagrody specjalnej dla najlepszego uczestnika UMFC i nagrody za wybitną osobowość artystyczną
–    2011: Honorowy Obywatel Miasta Sciez (Francja) – 'za jego wirtuozerię, osobość artystyczną i talent' („Citoyen d' Honneur de la Commune de Sciez – 'Pour sa virtuosité, sa personalité artistique et son talent”), nadane  przez Prezydenta Scziez  Jean-Luc Bidal
–    2016: Nagroda 'Emocje Radio Wrocław ' od Radio Wrocław Kultura „za nieustannie rozwijającą się muzyczną osobowość pokoleniowego lidera wrocławskiej kameralistyki, co owocuje licznymi koncertami i wydawnictwami'.
–    2017: Wrocławska Nagroda Muzyczna za autorską płytę Made in Poland
–    2018: Nagroda Fryderyk  za autorską płytę Made in Poland
–    2019: Nagroda Fryderyk za płytę Supernowa
–    2019: nagroda ''Argentinos en el Mundo''