Pracownicy
dr hab.
Rafał Grząka
prof. UMFC
akordeon
Od lat uczestniczy w życiu artystycznym i organizacyjnym Stowarzyszenia Akordeonistów Polskich. Jako koordynator merytoryczny zrealizował szereg zamówień kompozytorskich, swymi koncertami otwiera festiwale i konkursy. Udziela się jako muzyk sesyjny w Polskim Radiu i Telewizji. Koncertował w USA, Canadzie, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Chinach, Włoszech, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Białorusi, Rosji, Litwie, Łotwie, Turcji, Arabii Saudyjskiej, Bułgarii. Na swym koncie ma wiele prawykonań polskich kompozytorów, m.in Zofii Dowgiałło, Mikołaja Majkusiaka, Andrzeja Krzanowskiego, Wojciecha Kostrzewy, Piotra Wróbla, Nikoli Kołodziejczyka, Wojciecha Widlarza, Marty Ptaszyńskiej, Pawła Łukaszewskiego, Ryszarda Borowskiego, Krzysztofa Lenczowskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Cezarego Paciorka, Krzysztofa Herdzina, Rafała Janiaka, Tomasza Jakuba Opałki.
W maju 2014 roku ukazała się płyta jednego z jego projektów, kwartetu Cup of Time, pt. Cup of Time plays Namysłowski z gościnnym udziałem Zbigniewa Namysłowskiego, wydawnictwo DUX. Album został wybrany płytą roku w kategorii jazz, przez magazyn HiFi i muzyka.
10 sierpnia 2016 roku odbyła się premiera koncertowa jego najnowszej płyty Rafał Grząka/Atom String Quartet – Atom Accordion Quintet (Requiem Records Opus Series 120|07|2016, patron medialny Polskie Radio Program 2). Na krążku znalazły się kompozycje Mikołaja Majkusiaka, Piotra Wróbla, Krzysztofa Lenczowskiego i Nikoli Kołodizejczyka. Album doczekał się emisji m.in. w Polskim Radiu w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Radio Centrum Rzeszów zdobywając uznanie krytyków muzycznych. Potwierdzają to poniższe recenzje: „Projekt Atom Accordion Quintet wciąga i fascynuje udanym związkiem artystów-kompozytorów i instrumentalistów. Powinowactwo gustów muzycznych nałożone na kreatywne wykonawstwo dało efekt wysokiej próby” (Prof. dr hab. Teresa Adamowicz-Kaszuba, Twoja Muza 4/2016), „Akordeonista Rafał Grząka zaprosił do współpracy najlepszy kwartet smyczkowy Atom String Quartet i nagrał z nimi płytę, która od pierwszej do ostatniej nuty zachwyca. Nietrudno o taki efekt. Płyta oddaje ducha dzisiejszych czasów – jest energetycznie, czasem nostalgicznie, tajemniczo.” (Kinga Anna Wojciechowska, Redaktor Naczelna Presto, 2–3/2016), „Płyta bardzo wielowątkowa i ciekawie pomyślana tak inspiracyjnie jak i stylistycznie” (Henryk Cierpioł, Kierownik Redakcji Muzycznej, Polskie Radio Katowice). Album doczekał się nominacji do nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2016 w kategorii muzyka współczesna.
Również w 2016 roku został zaproszony do nagrania improwizowanej partii akordeonu ostatniej części gry The Witcher Blood and Wine, której premiera odbyła się w ramach finałowego koncertu Krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej w Tauron Arenie. W plebiscycie czytelników, jednego z najpopularniejszcyh portali zajmujących się muzyką do gier musicgame.com, ścieżka dźwiękowa z tej produkcji została wybrana na najlpeszą na świecie muzykę do gry komputerowej w 2016 roku.
W grudniu 2017 roku wraz z Klaudiuszem Baranem i Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Michała Klauzy dokonał pierwszego w historii nagrania FisConcerto – Koncertu na dwa akordeony i orkiestrę symfoniczną Mikołaja Majkusiaka.
Do najważniejszych osiągnięć koncertowych artysty należą: cykl koncertów z udziałem Yurija Shishkina, trasa koncertowa w USA, udział w prawykonaniu I Symfonii Andrzeja Krzanowskiego wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w ramach Festiwalu Warszawska Jesień (nagroda za najlepszy koncert danej edycji), występy na festiwalach Bratislavia Malajes i Jezzaldija w San Sebastian, inauguracja Dni Kultury Polskiej w Wiedniu, La four Journee 2013 w Warszawie, Letni Ferstiwal Muzyczny w Harbin (Chiny), Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Emanacje, Eurocultur Festival w Manchesterze, Hutzpach Festival w Vancouver (Kanada), International Jazz Festiwal Bansko (Bułgaria), Koncert Finałowy 17 Edycji Festiwalu „Kolory Polski”, polska trasa koncertowa z argentyńskim zespołem 303 TangoFusion, przygotowanie i prawykonanie partii akordeonu w operze Thomasa Adesa pt. „Powder Her Face” polska premiera w Operze Narodowej, prawykonanie koncertu na akordeon i orkiestrę smyczkową Olgino – Nikoli Kołodziejczyka wraz z ze Studencką Orkiestrą Smyczkową UMFC, prawykonanie koncertu na bandoneon i orkiestrę kameralną Rafała Janiaka – Reminescences of Past wraz z Suwalską Orkiestrą Kameralną, prawykonanie koncertu na akordeon i orkiestrę smyczkową Tomasza Jakuba Opałki – Black streams z Elbląska Orkiestrą Kameralną, prawykonanie koncertu podówjnego na bandoneon, saksofon i orkiestrę smyczkową Nikoli Kołodziejczyka również z Elbląską Orkiestrą Kameralną. Ponadto występował w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Słupskiej, Filharmonii Płockiej, Filharmonii Bydgoskiej, Operze i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Olsztyńskiej, Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Kaszubskiej, Filharmonii Rybnickiej, Filharmonii Koszalińskiej, Polskiej Filharmonii Kameralnej, Filharmonii Lwowskiej oraz licznych Ośrodkach Kultury w całym kraju. Jako wykładowca prowadził zajęcia na Międzynarodowym Kursie Interpretacji Muzycznej w Miętnem, Lusławicach, Wilnie. W sezonie koncertowym 2016/17 został wybrany Artystą Rezydentem w Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej. W 2017 roku otrzymał Nagrodę Rektora UMFC za osiągnięcia naukowe i artystyczne. Od stycznia 2018 roku pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Akordeonistów Polskich, w maju tego samego roku został wybrany na Prodziekana do spraw studenckich Wydziału Instrumentalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureat plebiscytu Nauczyciel na Medal 2018 organizowanego przez Polska The Times.