Pracownicy

doc. dr hab.

Krzysztof Marosek

organy

KRZYSZTOF MAROSEK otrzymał w 1983 roku dyplom ukończenia Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Józefa Serafina, a w roku 1986 studiował w Summer Academy in Haarlem (Holandia).

Koncertował na najważniejszych festiwalach krajowych, m.in. w Kamieniu Pomorskim, Leżajsku, Słupsku, Szczecinie, Koszalinie, Łodzi, Inowrocławiu, Toruniu, Włocławku, Legnicy, Katowicach, Kazimierzu Dolnym, Tarnowie a także w wielu krajach Europy.

Od 1982 roku, przez wiele lat, razem z instrumentalistami Filharmonii Narodowej w Warszawie współtworzył zespół kameralny w składzie dwoje skrzypiec i basso continuo (organy-pozytyw). Kwartet występował na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych.

Od 1983 roku nawiązał stałą współpracę z Warszawską Operą Kameralną. Wraz z nią brał udział w koncertach w kraju i za granicą. Grał koncerty solowe, kameralne, oratoryjne, wykonywał partie organowe basso continuo w operach barokowych, pasjach, oratoriach, kantatach. Występował na wielu festiwalach, między innymi Ad hymnos ad cantus - Muzyka Staropolska w Zabytkach Warszawy (wiele prawykonań dawnej muzyki polskiej), Festiwalu Oper Barokowych, Festiwalu Claudia Monteverdiego, a także w odbywającym się od 1990 roku Festiwalu Mozartowskim.

W 1988 roku razem z zespołem Warszawskiej Opery Kameralnej wziął udział w prawykonaniu Pasji Giovaniego Paisiella na Międzynarodowym Festiwalu MIDEM w Cannes, co było połączone z promocją nagrania płytowego tego dzieła.

Koncertował również na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień (Maurizio Kagel, Zbigniew Penherski), a w ostatnich latach brał udział w prawykonaniach przedstawień oper kameralnych XX i XXI wieku, takich jak The Burning Fiery Furnace Benjamina Brittena, Der Kaiser von Atlantis Viktora Ullmanna, Matrimonio con variazioni Józefa Kofflera  czy Ja, Kain Edwarda Pałłasza.

Równocześnie występował z wieloma zespołami filharmonicznymi, m.in. Filharmonii Narodowej (orkiestra symfoniczna i kameralna), Filharmonii Śląskiej, Łódzkiej, Kaliskiej, pod batutą tak znanych dyrygentów, jak Antoni Wit, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała.

Dwukrotnie koncertował na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach : w 2010 roku - jubileuszowym Roku Chopinowskim oraz w 2013 roku - w części solowej i kameralnej wspólnie z maestro Krzysztofem Jakowiczem.

W grudniu 2013 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie pod kierunkiem Valerego Gergeva wziął udział w premierze nowej inscenizacji Jolanty Piotra Czajkowskiego I Zamku Sinobrodego Beli Bartoka w reżyserii Mariusza Trelińskiego.

Koncertował w kraju i za granicą, a także dokonał nagrań z Zespołem Instrumentów Dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod kierunkiem Władysława Kłosiewicza.

Corocznie uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu Organowym Johann Sebastian Bach, poprzednio w warszawskim Kościele Seminaryjnym, a obecnie w kościele Ojców Franciszkanów w Warszawie i w Katedrze w Łowiczu.