Pracownicy

st. wykł. dr hab.

Ewa Skardowska

fortepian

Pianistka, adiunkt i doktor habilitowany Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Absolwentka dyplomowych i podyplomowych studiów pianistycznych uczelni, w klasach fortepianu Bronisławy Kawalli i Jana Ekiera oraz kameralistyki Mai Nosowskiej (dyplom z wyróżnieniem), a także Post Graduate Diploma Program w Peabody Conservatory of Music w Baltimore (USA), w klasie Ellen Mack. Od czasu ukończenia studiów związana z macierzystą uczelnią. 

Laureatka kilku ogólnopolskich konkursów pianistycznych, m.in. w Katowicach i Szczecinie. Ukończyła też prestiżowe kursy mistrzowskie w Weimarze (w klasie Jacoba Leteinera) i Salzburgu (u Borisa Blocha). Uczestniczyła w wielu festiwalach muzycznych: m.in. w Polsce, Chinach, Turcji i Francji. Była stypendystką Fundacji Kultury, Ministerstwa Kultury i Sztuki, Salzburgskiego Mozarteum oraz Peabody Conservatory of Music (John Hopkins University, Baltimore, USA).

W ostatnim dwudziestoleciu koncertowała z wieloma artystami polskimi, m.in.: Katarzyną Bąkowską, Agnieszką Maruchą, Patrycją Szymańską, Adamem Zarzyckim, Mateuszem Kasprzak - Łabudzińskim i Janem Lewtakiem - skrzypce, altowiolistą Januszem Pisarskim, wiolonczelistami Piotrem Hausenplasem, Michałem Borzykowskim, Anną Wróbel i Tomaszem Strahlem, saksofonistą Pawłem Gusnarem, klarnecistami: Piotrem Lato i Romualdem Gołębiowskim, sopranistką Anną Karasińską; oraz instrumentalistami spoza Polski : Claudem Delangle, Jeanem Penningsem, Davidem Pituchem (saksofon), Rodneyem Millerem (baryton), Colby Farenbachem (tuba) czy Kirilem Rodinem (wiolonczela).

Od 2004, wspólnie z Adamem Zarzyckim - skrzypce i Piotrem Hausenplasem - wiolonczela, w składzie VARSOVIA PIANO TRIO, koncertowała w wielu krajach świata: Francji, Słowenii, Turcji, Danii, Rumunii, Mołdawii, Finlandii, na Białorusi, w Czechach, Irlandii Płn., Gruzji, Egipcie, Chinach, Bułgarii, Wielkiej Brytanii i Indiach. W składzie tria nagrała dwie płyty CD z muzyką polską: dla DUX/2006 (Panufnik, Różycki, Kulenty i Chmielarz) oraz dla Orfeus Music/2013 (Chopin & Dobrzyński). W 2008 wydała też płytę doktorską dla Sarton z utworami kameralnymi B. Martinu, J. Hubeau, H. Basseta, M. Merssona i E. Denisova.

Wśród najważniejszych koncertów zagranicznych wymienia: otwarcie Roku Chopinowskiego w Filharmonii Mińskiej, a także Konserwatorium Muzycznym w Tbilisi,  50-ty Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Mariańskich Łaźniach (2009), recital z Piotrem Hausenplasem w Palace Ghuri w Kairze i tournée chopinowskie po Turcji (2010), koncerty na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w Pekinie (2010), koncercie poświęconym 20-leciu demokracji polskiej w Temppeliaukio Kirk w Helsinkach  (2011) oraz koncert w Konserwatorium Sofijskim (2013), jak też w Deshmukh Auditorium India Internatonal Centre, New Delhi, Indie (2017). 

W latach 2007-2018 pianistka koncertowała jako solistka współczesnych utworów fortepianowych, m.in. Aleksandry Garbal, Dariusza Przybylskiego, Małgorzaty Przanowskiej i Andrzeja Kurylewicza: w UMFC, Steinway Hall w Londynie i w Founders Benaroya Hall w Seatlle.

Jako kameralistka koncertowała m.in. w Filharmonii Narodowej (2008), Filharmonii Kieleckiej i Opolskiej (2010, 2013, 2014) i Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina (2009, 2011, 2018, 2020), festiwalach SPAM-u, Związku Kompozytorów Polskich, Muzyki Kameralnej w Radomiu, Międzynarodowym Festiwalu im. Agrikoli Świebodzinie, „Międzynarodowych Dniach Muzyki” w Zamościu, Festiwalu Schulzowskim w Uniwersytecie Warszawskim (2012), oraz seriach koncertowych Akademii Muzycznych w Łodzi i Bydgoszczy (2012), Festiwalu Gitarowym w Krynicy - Zdroju (2018), Pałacu w Jabłonnie (2018, 2020), koncertach dla Związku Kompozytorów Polskich i Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego oraz wielokrotnie podczas kolejnych edycji Mistrzowskich Kursów Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu. 

W latach 2010 - 2017 pianistka była związana z warszawską Piwnicą Artystyczną Kurylewiczów. Muzykę A. Kurylewicza, w połączeniu z muzyką: Chopina, Szymanowskiego, Lutosławskiego, Beethovena, Brahmsa, Czajkowskiego  prezentowała  w Piwnicy Kurylewiczów, Och-Teatrze, Studiu Koncertowym S-1 w Warszawie, Trybunale Koronnym w Lublinie oraz w Steinway Hall w Londynie. Przygotowała i nagrała cały materiał płyty poświęconej twórczości fortepianowej i kameralnej Andrzeja Kurylewicza, który jednak nie został wydany ze względu na wycofanie licencji przez córkę kompozytora. 

Ewa Skardowska jest autorką ok. 130  artykułów o muzyce, publikowanych  w latach 2004 - 2016 na łamach „Twojej Muzy” i kilkunastu artykułów naukowych, i pokonferencyjnych (Dialog Społeczno-Edukacyjny, Zeszyty Naukowe Politechniki Gliwickiej, Notes Muzyczny Akademii Muzycznej w Łodzi, Antropologiczna Szkoła Filozofii Prawa Marii Szyszkowskiej). Jest także autorką dysertacji O roli pianisty w dydaktyce instrumentalistów (2007) oraz książki Relacje w trio fortepianowym, stanowiącej przedmiot jej habilitacji, wyd. przez UMFC w roku 2014.

Od lat prowadzi kursy mistrzowskie w Nowym Sączu, a od 2020 roku również w ramach Maestro - Letniej Akademii Muzyki. Prowadzi też klasę fortepianu w Niepublicznej Szkole Muzycznej w Łomiankach.  

W roku 2019 odznaczona nagrodą Rektora UMFC.