Pracownicy

ad. dr hab.

Beata Szebesczyk

kameralistyka

Absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasach: fortepianu prof. Jerzego Romaniuka i kameralistyki fortepianowej prof. Mai Nosowskiej. Umiejętności pianistyczne i kameralne doskonaliła na kursach mistrzowskich w Wiedniu u prof. Elly Ameling, w Dusznikach-Zdroju u prof. Ryszarda Baksta, w Weimarzeu prof. Bernarda Ringeissena, w Warszawie u prof. Edith Picht-Axenfeld oraz w Bayreuth.

 

Główne osiągnięcia: zdobyła wiele nagród specjalnych dla pianisty, przyznanych podczas konkursów wokalnych: im. Edwarda Griega w Gdańsku (1994), w Dusznikach-Zdroju (1996, 2000, 2002), Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (2001), im. Ady Sari w Nowym Sączu (2007). Artystka występowała podczas Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Mariańskich Łaźniach, brała też udział w festiwalach w Dusznikach-Zdroju, Bedřicha Smetany w Nowym Mieście nad Metują (Czechy), Drei Klang w Dreźnie czy April Spring Friendship Art Festival w Korei Płd. Wystąpiła także w Sali Filharmonii w Liverpoolu podczas jubileuszu organizacji Merseyside Polonia. Wielokrotnie wystepowała na Letnim Festiwalu Pieśni Kompozytorów Polskich w Łazienkach Królewskich, Letnim Festiwalu Pieśni w Pałacu w Wilanowie, inaugurowała Letni Festiwal Pieśni na Zamku Królewskim oraz ALTERNATIVE CHAMBER MUSIC FESTIVAL Sansusi w Rydze

W dorobku artystycznym pianistki znajdują się nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe. Krążek zawierający Pieśni Stanisława Moryto, nagrany z Anetą Łukaszewicz w 2008 roku, otrzymał nominację do Fryderyka. Z Janem Jakubem Monowidem nagrała płytę “Sonety” w 2018 roku, oraz zarejestrowała dla TVP Kultura “Sonety Szekspira” Pawła Mykietyna. Była jurorem Singapore International Arts Performance Competition 2015.

 

W Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina: Jest adiunktem warszawskiej uczelni muzycznej, a także wykładowcą i współorganizatorem Studium Pieśni w macierzystej uczelni. W 2012 roku, z prof. Mają Nosowską zorganizowała tu I Ogólnopolski Konkurs Duetów z Fortepianem. Od 2013 roku jest kierownikiem artystycznym cyklu koncertów kameralnych “Triumf, chwała i sława” organizowanych we współpracy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Działalność na niwie uczelni została uhonorowana Nagrodą 2 stopnia Rektora UMFC prof. Stanisława Moryto(2007), Nagrodą 2 stopnia Rektora UMFC prof. Ryszarda Zimaka(2014), oraz Nagrodą 1 stopnia Rektora UMFC prof.Klaudiusza Barana dla prof. K.Jankowskiej, prof. R.Ciesli i dr B.Szebesczyk za „Studium Pieśni”

 

Prowadziła kursy mistrzowskie w wielu uczelniach europejskich (m.in. w Anton Bruckner Privatuniversität w Linzu, Conservatorio Alfredo Casella w L’Aquili, Conservatorio Vincenzo Bellini w Katanii na Sycylii) Conservatorio Santa Cecilia w Rzymie oraz poza Europą (Shaanxi Normal University, Taiyuan Arts High School, Taiyuan Bach Music School, Hunan International Economic University w Changsha, Tongji University w Szanghaju).

Z zamiłowania współpracuje głównie z wokalistami. Jej podopieczni zdobywali główne nagrody na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (  Artur  Ruciński, Rafał Siwek), im. Adama Didura w Bytomiu (  Artur Ruciński), Konkursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju(Artur Ruciński, Rafał Siwek, Małgorzata Pańko)Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Ad Honorem Mozart” w Pradze (Aleksander Kunach)czy Gianni Bergamo Classic Music Award( Jan Jakub Monowid)w Szwajcarii,  Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie (Zbigniew Malak) ,

Od października 2017 jest kierownikiem studiów podyplomowych” Coaching wokalny dla pianistów”