Pracownicy

dr hab.

Agata Szymczewska

prof. UMFC

Wydział: Wydział Instrumentalny

Zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006). Laureatka Paszportu Polityki, czterech Fryderyków oraz nagrody London Music Masters. Prymariuszka renomowanego kwartetu smyczkowego Karol Szymanowski Quartet. Nagrywa dla znanych wytwórni płytowych: Deutsche Grammophon, Sony czy Decca.

dr hab.

Agata Szymczewska

prof. UMFC

skrzypce

Agata Szymczewska, o której londyński The Times napisał:
Gra z powagą, opanowaniem i mądrością muzyczną ponad swój wiek, brzmiąc momentami jak płomienna młoda Ida Haendel, należy do wąskiego grona najwybitniejszych polskich skrzypków, którzy są rozpoznawalni na całym świecie. Od zdobycia I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, regularnie występuje na renomowanych scenach w Europie, Azji i obydwu Amerykach, zdobywając uznanie międzynarodowych krytyków, dyrygentów oraz orkiestr i festiwali z którymi współpracuje.
Agata Szymczewska występowała w słynnych salach koncertowych m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Symphony Hall, Kennedy Center w Waszyngtonie, Wigmore Hall w Londynie, Théatre des Champs-Élysées w Paryżu, Musikverein w Wiedniu, Elbphilharmonie w Hamburgu, Concertgebouw w Amsterdamie, Palau de la Musica w Barcelonie, w Filharmonii Berlińskiej, Sala Sao Paulo w Brazylii, Seoul Arts Center w Korei a także w Chinach, Japonii, na Tajwanie, Kanadzie, Peru, Chile, Kolumbii oraz Izraelu pod batutą m. in Seiji Ozawy, Sir Nevilla Marrinera, Ricardo Muti, Andreya Boreyko, Maxima Vengerova, Krzysztofa Pendereckiego, Johna Axelroda, Jerzego Maksymiuka, Jacka Kasprzyka, Krzysztofa Urbańskiego, Michała Nesterowicza, Antoniego Wita, Jana Krenza oraz w Royal Festival Hall z London Philharmonic Orchestra, którą poprowadził Osmo Vanska.
Agata Szymczewska regularnie występuje u boku Anne-Sophie Mutter, wraz z zespołem Mutters   Virtuosi odbywa tournee w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i festiwalach muzycznych na czterech kontynentach. Ważnym punktem kariery, oprócz koncertów solistycznych, jest muzyka kameralna, dzięki której Agata Szymczewska wspólnie koncertowała z wieloma wybitnymi artystami takimi jak: Krystian Zimerman, Martha Argerich, Igor Levit, Anne-Sophie Mutter, Gidon Kremer, Maxim Vengerov, Mischa Maisky czy Yuri Bashmet. Od 2014 roku Agata Szymczewska jest prymariuszką renomowanego Karol Szymanowski Quartet, który od ponad dwudziestu lat należy do ekskluzywnego grona najlepszych kwartetów smyczkowych na świecie.

Agata Szymczewska jest też laureatką nagrody London Music Masters w 2009 roku. W ostatnich latach została uhonorowana nagrodami: Paszport PolitykiNagrodą TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna, oraz 4 nagrodami Fryderyk. W swoim dorobku fonograficznym posiada kilkanaście płyt CD i DVD wydanych m. in przez: Deutsche Grammophon, Sony Music, Decca, Hyperion Records, SWR Music, Universal Music, CD Accord.

Agata Szymczewska  jest absolwentką  Hochschule fur Musik und Theater w Hannoverze w  klasie  prof. Krzysztofa Węgrzyna oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły. Jest profesorem skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie.

Swoim doświadczeniem dydaktycznym dzieli się regularnie na kursach muzycznych, lekcjach pokazowych czy masterclass na całym świecie. Gościła w New England Conservatory w Bostonie, UCLA w Los Angeles, Central Conservatory of Music w Pekinie, Szanghaju, Guangzhou, Shenyang a także w konserwatoriach muzycznych Ameryki Południowej w Santiago de Chile oraz Sao Paulo w Brazylii. W Polsce cyklicznie wykłada m.in. podczas Zimowej Akademii Muzyki w Lusławicach oraz na Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie.

Gra na skrzypcach Nicolo Gagliano (1755) użyczonych dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter . 

W UNIWERSYTECIE MUZYCZNYM FRYDERYKA CHOPINA: prowadzi klasę skrzypiec.

fot. Mateusz Żaboklicki