Pracownicy

prof. dr

Aleksander Teliga

Wydział: Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Filii UMFC w Białymstoku

Polski śpiewak zaliczany do czołówki europejskich basów. Ukończył studia magisterskie w Konserwatorium im. M. Łysenki we Lwowie na wydziale wokalno-aktorskim. W 2003r. obronił rozprawę doktorską w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W roku 2022 z rąk Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora.
 

prof. dr

Aleksander Teliga

śpiew

Zadebiutował w wieku 20 lat na scenie Teatru Wielkiego we Lwowie. Występował na scenach takich teatrów, jak: La Scala w Mediolanie, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Teatr Bolshoi w Moskwie, Teatro Colón w Buenos Aires, Teatro San Carlo w Neapolu, Arena di Verona, Gran Teatro La Fenice, Teatro dell’Opera di Roma, Staatsoper Berlin, Royal Danish Opera House w Kopenhadze, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie, Národní divadlo w Pradze, Wiener Kammeroper, Theater an der Wien, National Finnish Opera w Helsinkach, Teatro Municipal de Santiago w Chile, Opéra de Monte-Carlo, Teatro Nacional de São Carlos w Lizbonie, Opéra de Lyon, Grand Théâtre de Genève. Śpiewał również m.in. w Lipsku, Bonn, Dreźnie, Dortmundzie, Stuttgarcie, Monachium, Innsbrucku, Dublinie, Madrycie, Bolonii, Modenie, Ferrarze, Tallinie, Mińsku, Tokio, Muscacie, Toronto, Mexico City, Montevideo i innych.
Ponadto koncertował w wielu znamienitych salach koncertowych m.in. Salle Pleyel w Paryżu, Tchaikovsky Concert Hall w Moskwie, National Music Auditorium w Madrycie, Gewandhaus Leipzig, Filharmonia Narodowa w Warszawie.
W swoim bogatym repertuarze posiada ponad 70 pierwszoplanowych ról basowych m.in. Zaccaria w „Nabucco”, Filip oraz Inkwizytor w „Don Carlosie”, Procida w „Nieszporach sycylijskich”, Silva w „Ernanim”, Ramfis w „Aidzie”, Banco w „Makbecie”, Scarpia w „Tosce”, Mefisto w „Fauście”, Escamilio w „Carmen”, Sarastro w „Czarodziejskim flecie”, Komandor w „Don Giovannim”, Daland w „Latającym Holendrze”, Skołuba w „Strasznym dworze”, Dikoj w „Katii Kabanowej”, Wodnik w „Rusałce”, Borys, Pimen, Warłaam w „Borysie Godunowie”, Car Dodon w „Złotym Koguciku”, Griemin w „Eugeniuszu Onieginie”, Generał w „Graczu”, Boris Tymofiejewicz w „Lady Makbet mceńskiego powiatu”.
Występował w gronie światowej sławy śpiewaków, takich jak m.in. Daniela Dessì, Dagmar Schellenberger, Elena Obraztsowa, Dmitri Hvorostovski, Giovanni Bartolini, Renato Bruson, Ferruccio Furlanetto, Paolo Gavanelli. Śpiewał pod batutą takich dyrygentów, jak: Daniel Barenboim, Yuri Temirkanov, Juraj Valčuha, Vladimir Jurowski, Daniele Gatti, Aleksander Wiedernikow, Tadeusz Kozłowski, Krzysztof Penderecki, Andrzej Straszyński, Kazushi Ono i inni. Współpracował z takimi reżyserami, jak: Gianfranco de Bosio, Kirill Serebrennikov, Martin Dubowitz, Peter Konwitschny, Nina Gühlstorff, Mariusz Treliński, Temur Chkheidze, Yuri Aleksandrov czy Jean-Louis Grinda.
W 2013 roku zrealizował nagranie Verbum nobile Moniuszki z Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie pod dyrekcją W. Kunca. Nagranie to otrzymało prestiżową nagrodę International Classical Music Awards przyznawaną w branży fonografii klasycznej. Na swoim koncie ma ponadto liczne nagrania CD oraz DVD w kraju i zagranicą, m.in.: Nabucco Verdiego z Orkiestrą Junge Philharmonie Wien pod dyrekcją M. Lessky’ego (2000 r.), Svanda Dudak Weinbergera z National Philharmonic Orchestra of Belarus, dyr. J. Reynolds (2004), Straszny dwór Moniuszki w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, dyr. A. Yurkevich, Dzieci Rosenthala L. Diesiatnikova z Orkiestrą Teatru Bolshoi w Moskwie dla wydawnictwa Sony Classical Records, dyr. A. Wiediernikov (2015).
W 1987 roku zdobył Grand Prix na XII Russian Glinka Competition. W 1991 roku otrzymał „Złotą Maskę” za rolę Silvy w Ernanim Verdiego; dwa lata później został ponownie nagrodzony „Złotą Maską” – tym razem za rolę Mefista w Fauście Gounoda. W 2008 roku za wybitne osiągnięcia wokalno-aktorskie na scenach operowych oraz za całokształt pracy artystycznej i pedagogicznej uhonorowany został przez
Związek Artystów Scen Polskich Statuetką Ariona. W roku 2017 otrzymał Medal Miasta Bytomia za szczególne zasługi dla miasta w dziedzinie kultury. W tym samym roku za działania artystyczne został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Od roku 2015 wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki. W 2022 roku otrzymał Medal za zasługi dla UMFC.
W obecnym sezonie artystycznym występuje jako Komandor w „Don Giovannim” oraz Boris Tymofiejewcz w „Lady Makbet mceńskiego powiatu” w Teatrze Bolshoi w Moskwie; Rychtar w „Jenufie” w Theater an der Wien; Ramfis w „Aidzie” w Operze Bałtyckiej w Gdańsku; Zachariasz w Nabucco w Operze Śląskiej w Bytomiu; Skołuba w „Strasznym dworze” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
W sezonie 2022/2023 wystąpi m.in. w Teatro Real w Madrycie, Staatstheater Wiesbaden oraz Finnish National Opera w Helsinkach.

fot. Karpati&Zarewicz