Pracownicy

ad. dr

Monika Quinn

Wydział: Wydział Instrumentalny

Katedra: Katedra Fortepianu

Specjalność: fortepian

Pianistka, kameralistka, laureatka międzynarodowych i krajowych konkursów pianistycznych, stypendystka MKiDN, ćwierćfinalistka XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2005 r. Jest doktorem sztuki. Specjalizuje się także w dziedzinie fizjologii muzyki.

ad. dr

Monika Quinn

fortepian

Urodziła się w Montrealu, w Kanadzie, w rodzinie o tradycjach muzycznych. Jest absolwentką PLM im. Z. Brzewskiego w Warszawie, gdzie uczyła się pod kierunkiem prof. T. Manasterskiej. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w klasie prof. K. Gierżoda i prof. A. Jastrzębskiej-Quinn, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Jej edukacji muzycznej dopełniły liczne kursy mistrzowskie, prowadzone m.in. przez prof. R. Buchbindera, prof. A. Jasińskiego, prof. W. Nossinę, prof. Sz. Esztenyi, prof. B. Ringeissena, prof. W. Wojtala. W 2018 roku uzyskała stopień doktora sztuki w dyscyplinie instrumentalistyka, nadany przez Wydział Fortepianu, Klawesynu i Organów UMFC w Warszawie. W tym samym roku podjęła studia w dziedzinie fizjologii muzyki w Zürcher Hochschule der Künste w Zurychu, w Szwajcarii. Obecnie kontynuuje edukację na roku dyplomowym (moduł Musikphysiologie Advanced).

Monika Quinn jest zatrudniona jako adiunkt w Katedrze Fortepianu UMFC. Prowadzi rownież klasę fortepianu w ZPSM nr 1 w Warszawie.

Artystka jest laureatką konkursów pianistycznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Zdobyła m.in. III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Chopin in Memoriam” w Warnie w Bułgarii, Grand Prix Festiwalu Pianistycznego w Koninie, I Nagrodę „Premio Assoluto” na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie, I Nagrodę i Nagrodę Specjalną na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Carlet w Hiszpanii, II Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym EPTA w Krakowie, I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Narwie w Estonii. Monika Quinn brała również udział w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2005 r.  (runda ćwierćfinałowa).

W trakcie studiów w AMFC w Warszawie uzyskała stypendium Socrates Erasmus, które umożliwiło jej roczne studia w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, gdzie kształciła się w klasie prof. Anny Pfeiffer. Była laureatką stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wielokrotną stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Pianistka prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solistka i kameralistka, występując w wielu prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Gorzowskiej, Filharmonii w Tallinie w Estonii, Teatrze Muzycznym w Carlet w Hiszpanii, w Teatro Argentina w Rzymie, w Datong Culture Palace w Chinach i innych. Wielokrotnie koncertowała w UMFC w Warszawie, a także w Akademiach Muzycznych w Poznaniu, Krakowie, Katowicach i Łodzi. Występowała m.in. w Sali Kongresowej i w Pałacu Młodzieży w Warszawie, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Bibliotece Polskiej w Paryżu, w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, w Studiu muzycznym Radia Lublin i w Trybunale Koronnym w Lublinie, w Planetarium Niebo Kopernika przy Centrum Nauki Kopernik, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie. Współpracowała z warszawskimi organizacjami chopinowskimi, przede wszystkim z Towarzystwem im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz NIFC. Wielokrotnie występowała z recitalami chopinowskimi w Żelazowej Woli, w Pałacu na Wyspie, Podchorążówce i w Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich, w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, w Pałacu Staszica, w Pałacu Szustra, w Centrum Sinfonia Varsovia na Grochowskiej, w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie, w sali koncertowej PWM, w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach, w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni i wielu innych. Rokrocznie bierze udział w cyklu koncertów „pod pomnikiem Fryderyka Chopina” w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Monika Quinn występowała na wielu festiwalach muzycznych, m.in. podczas Szalonych dni muzyki w Warszawie - La folle Journée de Varsovie, podczas Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Floralia Muzyczne - Muzyka w Kwiatach; brała udział w Marathon Chopin podczas Journées européennes du Patrimoine et de Paris célèbre Chopin w Paryżu; a także w festiwalu Łódzkie Schumanniana. Dwukrotnie występowała podczas koncertów galowych na zakończenie Festiwalu Muzycznego w Krainie Chopina w Izabelinie (recital solowy i w duecie Gabryś&Quinn Piano Duo wraz z Orkiestrą Kameralną FN pod batutą M. Tarnowskiego). Brała także udział w festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach oraz Chopin w Ogrodach Luksemburskich w Paryżu.

Wraz z prof. dr hab. M. Gabryś-Heyke współtworzy duet fortepianowy Gabryś&Quinn Piano Duo. Pianistki występowały razem m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Filharmonii Olsztyńskiej oraz w Filharmonii Gorzowskiej, a także w Szwajcarii. Obszerny repertuar zespołu obejmuje kompozycje na cztery ręce i dwa fortepiany od baroku do czasów współczesnych. W 2020 r. wydana została debiutancka płyta zespołu „Stanisław Moniuszko - complete works for piano, 4 hands” w wydawnictwie Chopin University Press.

fot. Sisi Cecylia