Pracownicy
Mateusz Smoczyński
Wydział: Wydział Jazzu i Muzyki Estradowej
Katedra: Katedra Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej
Specjalność: skrzypce jazzowe
Skrzypek jazzowy, kompozytor oraz lider wielu formacji, współzałożyciel Atom String Quartet. W latach 2012-2016 był pierwszym skrzypkiem w amerykańskim Turtle Island Quartet (zdobywcy dwóch nagród Grammy). Od 2017 roku prowadzi klasę skrzypiec jazzowych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Zwycięzca II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. W rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum został uznany za jazzowego skrzypka roku 2017. Jest autorem koncertu skrzypcowego „Adam’s Apple”, którego prawykonanie odbyło się w listopadzie 2018 roku w NOSPR.
ad. dr
Mateusz Smoczyński
skrzypce jazzowe
Skrzypek jazzowy, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Gębskiego. Od 2017 roku prowadzi klasę skrzypiec jazzowych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Zwycięzca II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. W rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum został uznany za jazzowego skrzypka roku 2017. Występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych niemal na całym świecie. Współpracował z takimi artystami jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Richie Beirach, Glen Moore, Rabih Abou-Khalil, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Urszula Dudziak, Vladislav “Adzik” Sendecki, Leszek Możdżer, Janusz Skowron, Kazimierz Jonkisz, Jerzy Maksymiuk, Kayah, Natalia Kukulska, Anna Maria Jopek, Monika Borzym, Aga Zaryan, Adam Sztaba i Sebastian Karpiel Bułecka. Nagrał kilkadziesiąt płyt. Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie “Młoda Polska”. Laureat nagrody “Grand Prix” w kategorii Nadzieja Roku 2007 plebiscytu Jazz Melomani. Jest autorem koncertu skrzypcowego „Adam’s Apple”, którego prawykonanie odbyło się w listopadzie 2018 roku w NOSPR. Razem z Joachimem Kühnem, Bronisławem Suchankiem, Januszem Stefańskim i Bohdanem Jarmołowiczem brał udział w prawykonaniu koncertu jazzowego na skrzypce, orkiestrę symfoniczną i grupę rytmiczną Zbigniewa Seiferta.
Od kilkunastu lat jest liderem kwintetu, z którym nagrał płyty „Inspirations”, „Expressions” oraz „Berek” (nominacja do Fryderyka, nagrody przyznawanej przez Akademię Fonograficzną w kategorii „Jazzowy Album Roku”). W 2009 roku wspólnie ze swoim bratem - Janem Smoczyńskim oraz rosyjskim perkusistą Alexem Zingerem założył New Trio. Z zespołem tym wydał dwa albumy: „Perpendicular Realities” oraz „Simultaneous Abstractions” (nominacja do Fryderyka w kategorii „Jazzowy Debiut Roku”). Od roku 2016 Mateusz Smoczyński prowadzi duet z jednym z najwspanialszych wiolonczelistów na świecie - Stephanem Braunem. W roku 2017 nakładem Fundacji im. Zbigniewa Seiferta Mateusz Smoczyński wydał swoją pierwszą płytę na skrzypce solo - „Metamorphoses”, na której znajduje się m.in. jego klasycyzująca sonata o tym samym tytule.
W roku 2020 została wydana płyta „Speaking Sound”, nagrana w duecie z Joachimem Kühnem dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ACT Music. Album ten zdobył niezwykle pozytywne recenzje w większości najważniejszych magazynów muzycznych na całym świecie.
Mateusz Smoczyński jest współzałożycielem Atom String Quartet – pierwszego w Polsce kwartetu smyczkowego grającego jazz. Z zespołem tym wygrał konkurs Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz Bucharest International Jazz Competition. W czerwcu 2011 roku Atom String Quartet wydał debiutancką płytę – „Fade In”, za którą otrzymał Fryderyka w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”. Kilka miesięcy później, nakładem wytwórni Kayax pojawiła się kolejna płyta kwartetu – „Places”, która również została nagrodzona Fryderykiem, tym razem w kategorii „Jazzowy Album Roku”. W następnych latach swoje premiery miały płyty „AtomSPHERE”, „Seifert” oraz „Penderecki”. ASQ wydał dwie płyty z Orkiestrą Leopoldinum - Made In Poland (Fryderyk w kategorii Album Roku - Muzyka Symfoniczna i Koncertująca) oraz w pełni autorską Supernova (Fryderyk w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna). Od początku swojej działalności Atom String Quartet został dwukrotnie uznany za najlepszy akustyczny zespół w ankiecie Jazz Top czytelników magazynu Jazz Forum.
W latach 2012-2016 Mateusz Smoczyński był pierwszym skrzypkiem w legendarnym amerykańskim zespole – Turtle Island Quartet (zdobywcy m.in. dwóch nagród Grammy). Z zespołem tym dał ponad 100 koncertów na najważniejszych amerykańskich scenach. W roku 2013 kwartet wziął gościnny udział w nagraniu płyty “After Blue” wokalistki Tierney Sutton, który otrzymał nominację do nagrody Grammy. Rok później swoją premierę miała autorska płyta zespołu - “Confetti Man”, która została uznana przez National Federation of Music Clubs za najlepsze amerykańskie kameralne nagranie roku. Mateusz Smoczyński razem z Turtle Island Quartet współpracował m.in. z kubańskim klarnecistą Paquito D’Rivera, skrzypkiem Michaelem Doucet, wokalistką Nellie McKay oraz pianistą Cyrusem Chestnut.
GŁÓWNE OSIĄGNIĘCIA:
- Zwycięzca II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta,
- Zwycięzca (z Atom String Quartet) Bielskiej Zadymki Jazzowej,
- Zwycięzca (z Atom String Quartet) Bucharest International Jazz Competition,
- Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Młoda Polska”,
- Laureat nagrody „Grand Prix” w kategorii Nadzieja Roku 2007 plebiscytu Jazz Melomani,
- Skrzypek Roku wg ankiety Jazz Top 2017 magazynu Jazz Forum,
- Laureat (z Atom String Quartet) nagrody Fryderyk w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku” za płytę Fade In,
- Laureat (z Atom String Quartet) nagrody Fryderyk w kategorii „Jazzowy Album Roku” za płytę „Places”,
- Laureat (z Atom String Quartet i orkiestrą NFM Leopoldinum) nagrody Fryderyk w kategorii „Album Roku - Muzyka Symfoniczna i Koncertująca” za płytę „Made in Poland”,
- Laureat (z Atom String Quartet i orkiestrą NFM Leopoldinum) nagrody Fryderyk w kategorii „ Album Roku Muzyka Współczesna” za płytę „Supernova”,
- Nominacja do Grammy (z Tierney Sutton oraz Turtle Island Quartet) za płytę „After Blue”,
- Nagroda National Federation of Music Clubs za najlepsze amerykańskie kameralne nagranie roku za płytę „Confetti Man” (z Turtle Island Quartet),
- Kompozytor koncertu skrzypcowego „Adam’s Apple”, który wykonał w 2018 roku z NOSPR,
- W swojej dyskografii posiada ok 100 płyt.