Pracownicy

prof. dr hab.

Piotr Reichert

Wydział: Wydział Instrumentalny

Katedra: Katedra Kameralistyki Fortepianowej i Smyczkowej

Specjalność: Altówka

Altowiolista, kameralista, członek Kwartetu Camerata, laureat międzynarodowych konkursów muzyki kameralnej. Od roku 1992 pedagog UMFC – obecnie profesor. Jego wychowankowie wielokrotnie zdobywali nagrody na międzynarodowych konkursach muzycznych, m.in. ARD w Monachium, Konkursu w Genewie, w Poertschach, w Hradec i wielu innych. Jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Kameralnej.

prof. dr hab.

Piotr Reichert

altówka

Urodził się w roku 1957 w Lublinie. Tam też ukończył liceum muzyczne, po czym jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki odbył studia w Akademii Muzycznej w Sofii. Od roku 1981 do 1988 był muzykiem Polskiej Orkiestry Kameralnej prowadzonej przez maestro Jerzego Maksymiuka oraz orkiestry Sinfonia Varsovia.  Od roku 1988 do chwili obecnej współtworzy Kwartet Camerata. Z zespołem tym w latach 1980 – 1991 zdobył szereg nagród, jak: Karl Klingler Preis (Monachium) - III nagroda, Tokio – III nagroda, Paryż (UFAM) – I nagroda. Nagrał 30 płyt z muzyką kameralną dla krajowych i międzynarodowych wytwórni, m.in.: DUX, Koch International, Ricercar, Thorofon. Płyty Kwartetu Camerata  były też wielokrotnie  nominowane do nagrody FRYDERYK, a uzyskał ją zespół w roku 1999.

Od początku lat dziewięćdziesiątych występował wraz z kwartetem w wielu renomowanych salach koncertowych Polski i świata, m.in.: Alte Oper we Frankfurcie, Tokyo Bunka Kaikan Hall, Sibelius Academy Great Hall, Konserwatorium Królewskie w Brukseli, Filharmonia Sofijska, Konserwatorium w Bernie, Centro Cultural w Mexico City, Hermitage Theatre Hall w St. Petersburgu, Forbidden City Hall w Pekinie, National Gallery w Londynie. Brał też udział w takich festiwalach, jak: Międzynarodowy Festiwal w Łańcucie, Kuhmo Chamber Music Festival, Festival de Wallonie, Van Flandern Festival, Warszawska Jesień, Festival de Sintra, czy Bodensee Festival.

Piotr Reichert prowadził kursy w zakresie gry na altówce i kameralistyki na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie, Akademii Muzycznej w Żaganiu, Wiosennej Akademii Muzycznej w Przemyślu, Kursie w Janowcu, Pucku oraz w Gorlicach.

W ramach działalności dydaktyczno-badawczej trzykrotnie pełnił funkcję promotora w przewodach doktorskich oraz wielokrotnie był recenzentem w postępowaniach o nadanie stopnia doktora, doktora habilitowanego oraz o nadanie tytułu profesora. Jest również od roku 2012 profesorem w Akademii Muzycznej im F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Za swą działalność otrzymał z rąk Ministra Kultury odznaczenie „Zasłużony działacz Kultury (2004) oraz brązowy medal „Zasłużony kulturze – Gloria Artis”(2009) oraz dwukrotnie nagrodę Rektora UMFC.

Jego wychowankowie wielokrotnie zdobywali czołowe nagrody na konkursach krajowych i zagranicznych, wśród nich: ARD w Monachium – Ryszard Groblewski – II nagroda, Katarzyna Budnik – III nagroda, Konkurs Muzyczny w Genewie – R. Groblewski – I nagroda, a także wielokrotnie pierwsze nagrody w Konkursach im. J. Brahmsa w Poertschach, w konkursie w Bled, w Hradec, w Sonderhausen, w Poznaniu (im. J. Rakowskiego) i w Dąbrowie Górniczej (im. M. Spisaka).

Posiada w swym dorobku nagrody za nagrania płytowe: m.in. Diapason d’Or (magazyn Diapason nr 410/1994, „Sforzando” (miesięcznik „Crescendo” nr 14/1995), „Pizzicato Supersonic Award (Pizzicato 2009), Płyta Roku 1995  miesięcznika „Studio” Nagroda FRYDERYK (1999).