Pracownicy
prof. dr hab.
Leszek Sokołowski
kontrabas
Naukę gry na kontrabasie rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Białymstoku, pod kierunkiem Ryszarda Kukiełki. Studia muzyczne kontynuował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie — Filia w Białymstoku (obecnie Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku), początkowo u Michała Stadnickiego. Dyplom pod kierunkiem prof. Andrzeja Mysińskiego uzyskał w 1985 r. Następnie swoje umiejętności doskonalił w „Mozarteum” w Salzburgu, w klasie prof. Klausa Stolla — pierwszego kontrabasisty Filharmonii Berlińskiej. Obecnie jest profesorem klasy kontrabasu na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie; kontrabasistą (I głos) Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz nauczycielem w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku. W latach 2008–2012 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku UMFC.
Działalność koncertową prowadzi jako solista, kameralista, gra w orkiestrach symfonicznych, współpracuje z kwartetem CAMERATA, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie. Jest też kierownikiem i założycielem orkiestry kameralnej „Sinfonia Academica”.
Odnosi liczne sukcesy jako pedagog. Jego uczniowie i studenci są laureatami konkursów kontrabasowych:
- Robert Zadykowicz otrzymał III nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach w Elblągu;
- Kamil Łomasko zdobył wyróżnienie na VII Konkursie Kontrabasowym im. Adama Bronisława Ciechańskiego w Poznaniu (2002 r.) i I Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym w Łodzi (2006 r.), a także II nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Wiolonczeli i Kontrabasu w Elblągu;
- Krzysztof Sokołowski dwukrotnie zdobył II nagrodę na konkursie w Elblągu (2002 r.) i Łodzi (2004 r. — I nagrody nie przyznano);
- Franciszek Słomka zdobył II narodę (I nie przyznano) na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Wiolonczeli i Kontrabasu w Łodzi (2004 r.).
Jeden z jego absolwentów — Bartosz Sikorski, jest obecnie członkiem orkiestry Wiener Philharmoniker. Kilkoro jest studentami, bądź absolwentami Hochschule für Musik oraz UdK w Berlinie. Wielu spośród jego uczniów i studentów to byli lub obecni członkowie Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej oraz Orkiestry im. G. Mahlera.
Prof. Leszek Sokołowski prowadzi warsztaty, seminaria i kursy mistrzowskie w Wilnie, Łańcucie, Olsztynie i Janowcu.