Pracownicy
Lech Dzierżanowski
Pianista i menadżer. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Andrzeja Stefańskiego (1984). Był laureatem Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, występował w filharmoniach w Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu i Jeleniej Górze. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia i TV oraz dla Polskich Nagrań.
W latach 1989-2001 prowadził impresariat Jerzego Maksymiuka, zajmując się organizacją jego koncertów na terenie Polski. W latach 1991-1994 organizował cykl koncertów "Arcydzieła Muzyki Kameralnej" dla fundacji Galeria na Prowincji w Lublinie. W latach 1996-2002 pracował w Filharmonii Narodowej, gdzie od 1997 r. pełnił obowiązki kierownika Działu Promocji. W latach 2003-2006 był dyrektorem biura Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego. Współpracował z wieloma organizacjami pozarządowymi, m.in. z: fundacją Concert Spirituels, Fundacją Kultury Polskiej, Związkiem Kompozytorów Polskich, Fundacją Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowym Instytutem im. Fryderyka Chopina, Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Jest współautorem cyklu wydawnictw multimedialnych realizowanych przez wydawnictwo Noyamundi: Witold Lutosławski - twórcze życie, 50 lat Warszawskich Jesieni, Karol Szymanowski, Andrzej Panufnik, Roman Palester oraz dwa wydawnictwa poświęcone Fryderykowi Chopinowi: Chopin – Młode lata i Chopin – lata na emigracji. Od października 2007 r. współpracuje z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina: w 2008 roku został w niej dyrektorem do spraw promocji, a od 2009 do 2011 pełnił obowiązki dyrektora naczelnego i artystycznego, a w okresie 2011 – 2013 zastępcy dyrektora do spraw artystycznych. Od 2012 do 2017 roku był kierownikiem artystycznym festiwalu Chopiniana organizowanego przez Mazowiecki Centrum Kultury i Sztuki (od Mazowiecki Instytut Kultury).
W 2016 powołał do życia Fundację Piąta Esencja, której jest prezesem. Fundacja wydała dwie płyty CD dzięki dotacjom Instytutu i Tańca (Palester – muzyka wokalno-instrumentalna oraz Śpiewnik Polski), zrealizowała też zamówienia kompozytorskie u następujących twórców: Marty Ptaszyńskiej, Rafała Augustyna, Wojciecha Widłaka, Joanny Bruzdowicz – Tittel i Aleksandra Kościowa. W 2018 roku Fundacja we współpracy z BUW zrealizowała projekt dotyczący digitalizacji spuścizny po Romanie Palestrze.
Niezależnie od działań Fundacji Lech Dzierżanowski w 2017 roku współpracował przy projektach Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego dotyczących Romana Palestra: przygotowania strony internetowej i dwóch płyt CD (kwartety smyczkowe Palester/Szymanowski i utwory fortepianowe Palestra) a w 2018 roku płyty CD z kameralną twórczością Palestra. W 2018 współpracował ze Związkiem Kompozytorów Polskich przy pracach związanych ze stworzeniem portalu internetowego poświęconego Grażynie Bacewicz.
W 2019 Fundacja Piąta Esencja zamierza wydać płytę CD Palester ze zbiorów ZKP.