Pracownicy
prof. dr hab.
Jakub Haufa
skrzypce
Profesor doktor habilitowany, I koncertmistrz Orkiestry Sinfonia Varsovia. Prowadzi klasę skrzypiec oraz studiów orkiestrowych w Akademii Muzycznej w Poznaniu (będąc zarazem Kierownikiem i inicjatorem powstałej w roku 2020 Katedry Muzyki Orkiestrowej) oraz na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Urodzony w 1980 roku w Poznaniu, absolwent klasy skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej, wszechstronny skrzypek o bogatym dorobku fonograficznym i koncertowym, laureat wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Zdobywca m.in. wyróżnienia w finale XII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2001). Od 2003 roku jest I koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą wielokrotnie występował również jako solista z takimi artystami jak: Krzysztof Penderecki, Alexander Sladkovsky, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Marc Minkowski, Nigel Kennedy, Stefan Dohr, Albrecht Mayer, Daniel Hope. Jako koncertmistrz prowadził orkiestrę pod batutą takich dyrygentów jak: Lorin Maazel, Valery Gergiev, Leonard Slatkin, Christoph Eschenbach, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Lawrence Foster, Marek Janowski, Andrey Boreyko, Leopold Hager, Sylvain Camberling, Hubert Soudant, Alexander Sladkovsky, Robert Trevino. Nagrywał zarówno jako koncertmistrz i solista m.in. dla takich wytwórni płytowych jak Deutsche Grammophon (z Albrechtem Mayerem - CD/DVD New Seasons), EMI (z Nigelem Kennedym - DVD Live à La Citadelle). Z Nigelem Kennedym występował także wielokrotnie jako współsolista z Polską Orkiestrą Kameralną oraz z "Das Collegium" z członkami Berliner Philharmoniker. W 2016 roku jako solista dokonał premierowego nagrania wersji na skrzypce i wiolonczelę Concerto doppio Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Płyta z tym utworem została nominowana do nagrody Fryderyk 2018.
Jakub Haufa jest bardzo często zapraszany jako gościnny koncertmistrz zarówno w Polsce, jak i zagranicą m.in. Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach, Tenerife Symphony Orchestra, Euskadi Orquesta w San Sebastian.
W sezonie 2019/2020 wystąpił m.in. jako gościnny koncertmistrz takich orkiestr jak Malta Philharmonic, KBS Symphony Orchestra w Seulu. Jako solista i kameralista grał z takimi muzykami jak Daniel Hope (podczas Schleswig-Holstein Musik Festival), Radovan Vlatkovic (podczas Seoul International Music Festival). Natomiast w styczniu 2020 roku w Filharmonii Sudeckiej zaprezentował koncert z dziełami W.A. Mozarta występując w podwójnej roli solisty i dyrygenta.
W sierpniu 2020 roku w Studio S1 dokonał nagrania Koncertu skrzypcowego Andrzeja Panufnika wspólnie z Sinfonią Varsovią pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka. Płyta CD „Maksymiuk Perfectionist” z ww. nagraniem miała swoją premierę 9 kwietnia 2021, w dniu 85. urodzin Maestro Maksymiuka.
Od roku 2012 nieprzerwanie jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu gry orkiestrowej studentów i absolwentów polskich uczelni muzycznych. Jego absolwenci z Akademii Muzycznej w Poznaniu są laureatami ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, a także jednocześnie muzykami bardzo dobrych orkiestr w kraju i za granicą. Należą do nich m.in. Maja Syrnicka (zastępca I koncertmistrza orkiestry Teatru w Oldenburgu), Sandra Haniszewska (I koncertmistrz Teatru Wielkiego w Poznaniu), Dorota Warcaba-Cieślińska (NOSPR).
W 2016 roku był oficjalnym komentatorem TVP Kultura podczas XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
W 2016 roku został także odznaczony Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę, a w listopadzie 2020 roku otrzymał Nagrodę Rektora poznańskiej Akademii Muzycznej za wybitne osiągnięcia artystyczne.
Postanowieniem z dnia 21 lipca 2021 roku Prezydent RP nadał mu tytuł profesora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych.
Gra na kopii skrzypiec Antonio Stradivari ex-Heifetz „Dolphin” z 1714 wykonanych przez Stephana von Baehr.
fot. Bartek Barczyk