Pracownicy

prof. dr hab.

Sławomir Tomasik

Funkcja: Kierownik

Wydział: Wydział Instrumentalny

Katedra: Katedra Instrumentów Smyczkowych

Specjalność: skrzypce

Skrzypek, kameralista, pedagog. Wychowanek Jana Tawroszewicza, Krzysztofa Jakowicza, Tadeusza Wrońskiego i André Gertlera. Studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem 1983), a także w Musikhochschule w Kőln u Kwartetu „Amadeus”. Laureat konkursów w Lublinie, Katowicach, Hanowerze.

prof. dr hab.

Sławomir Tomasik

skrzypce

Skrzypek, kameralista, pedagog. Wychowanek Jana Tawroszewicza, Krzysztofa Jakowicza, Tadeusza Wrońskiego i André Gertlera. Studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem 1983), a także w Musikhochschule w Kőln u Kwartetu „Amadeus”. Laureat konkursów w Lublinie, Katowicach, Hanowerze. Koncertował w Polsce, Anglii, Austrii, Finlandii, Francji, Japonii, Korei Płd., Norwegii, Szwajcarii, Rosji, Ukrainie. Występował z wieloma orkiestrami symfonicznymi m.in. Filharmonią Śląską, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Wrocławską, Cameratą Amadeus, Taegu Symphony Orchestra, Ulsan Symphony Orchestra, z dyrygentami:  Massimiliano Caldii, Chikara Imamura, Stanislaw Macura, Song Wan Park, Agnieszka Duczmal, Bogusław Madey, Wojciech Michniewski i inni. Współpracował z wybitnymi pianistami takimi jak: Eugene de Canck, Hans Peter Kämerling, Francine Kay, Kyung Hee Lee, Krystyna Borucińska, Joanna Bocheńska, Barbara Halska, Francine Kay, Waldemar Malicki, Robert Morawski, Andrzej Tatarski, Izabela Tomasik, Edward Wolanin i inni. Płyty dla Leastrem, Tonstar, Polskie Radio, DUX, Japoland, Polskie Nagrania Edition, Sarton, RECART, FFV Records (Fryderyk 2011 za dwupłytowy album Karol Szymanowski – Complete Violin & Piano Works z Robertem Morawskim).  

W 2014 roku skrzypek był nominowany za album The Power of Polish Violin do Fryderyka w dwóch kategoriach.  Na dwóch krążkach znalazły się dzieła K. Lipińskiego,  Z. Turskiego, I. J. Paderewskiego i B. Kowalskiego. W wykonaniu S. Tomasika i R. Morawskiego ukazał się na rynku w 2017 r. dwupłytowy album wydany przez Firmę Sarton z pięcioma Sonatami skrzypcowymi J. Brahmsa SONATAS op.78, 100,108,120. W interpretacji duetu Tomasik – Morawski w roku 2020 ukazał się krążek CD wydany przez FFV Records /RECART pt. Ignacy Jan Paderewski – All violin piano Works. Skrzypek dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i TV oraz francuskiej, południowokoreańskiej i niemieckiej TV. W latach 1992-94 był pierwszym koncertmistrzem Daegu Symphony Orchestra w Korei Płd..

Sławomir Tomasik jest autorem metodycznych książek takich jak: Kompas skrzypka cz. I oraz cz. II, System gam na skrzypce, Abecadło dwudźwiękowe dla dzieci (z własnymi kompozycjami), Korekta aparatu gry skrzypka - lekcja po lekcji (PWM,2016), Rozgrzewka skrzypka (PWM, 2020), z wybranymi wprawkami autorskimi. A także opracowań edytorskich: I. J. Paderewski – Wszystkie dzieła skrzypcowe, 12 Fantazji G. Ph. Telemanna, Jego Kompas skrzypka oraz System Gam był wydany na południowokoreańskim rynku muzycznym i są to, jak dotąd jedyne pozycje dotyczące pedagogiki instrumentalnej autorstwa polskiego muzyka wydane na Dalekim Wschodzie. Skrzypek jest autorem dwóch tomików wierszy: Leśny Koncert (2003) oraz Sto pytań do ogrodu (2009). Skomponował kilka utworów solowych na skrzypce oraz kadencje do koncertów W.A. Mozarta, K. Lipińskiego, I.J. Paderewskiego oraz B. Kowalskiego. Zbiór jego 44 duetów na dwoje skrzypiec pt. Skrzypcowe co nieco wydało w 2014 roku PWM. Dokonał prawykonań utworów I.J. Paderewskiego, M. Davidovsky’ego, B. Kowalskiego, K. Baculewskiego, T. Wieleckiego, P. Zycha i innych. Dokonał aranżacji na skrzypce kilku pieśni Karola Szymanowskiego oraz I. J. Paderewskiego. Był jurorem międzynarodowych oraz krajowych konkursów skrzypcowych (Polska, Korea Płd., Włochy, Rosja, Węgry). Prowadził mistrzowskie kursy skrzypcowe w Japonii, Korei Płd., Rosji oraz w Polsce.

Sławomir Tomasik jest profesorem zwyczajnym, prowadzi klasę skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a od 2020 r. jest Kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych tej Uczelni. Jest dyrektorem Międzynarodowych Konkursów im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo w Warszawie oraz Międzynarodowych Kursów i Festiwali Muzycznych w Nałęczowie i Puławach. Od 2011 roku jest profesorem wizytującym (visiting professor) w SOAI University  w Osace w Japonii. Artysta gra na instrumencie szkoły polskiej z XVII wieku "Marcin Groblicz".

fot. Anita Wąsik-Płocińska