Pracownicy

prof. dr

Andrzej Dutkiewicz

fortepian

Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie ukończył fortepian pod kierunkiem Jerzego Lefelda i Reginy Smendzianki (1968) oraz kompozycję w klasie Witolda Rudzińskiego (1972). W latach 1973-1976 jako stypendysta Fundacji im. Fulbrighta odbywał studia w zakresie kompozycji (Samuel Adler) i fortepianu (Eugen List) w Eastman School of Music w Rochester, New York (USA) otrzymując tytuł doktorski (Doctor of Musical Arts, 1976). Ponadto uczestniczył w Międzynarodowych Konkursach Nowej Muzyki w Darmstadt (Niemcy) oraz w latach 1976-1997 wykładał fortepian i kompozycję na międzynarodowym obozie letnim w Interlochen, Michigan (USA).

Grał i wykładał w przeszło 50 uniwersytetach amerykańskich oraz brał udział w wielu europejskich międzynarodowych festiwalach muzycznych. Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie dla Wykonawców Muzyki Współczesnej w Rotterdamie (1970). Jako kompozytor uzyskiwał nagrody i wyróżnienia na konkursach kompozytorskich, a jego utwory często wykonywane są na festiwalach zarówno krajowych jak i zagranicznych. Za swoją działalność artystyczną poza granicami kraju został uhonorowany dyplomem uznania przez Ministra Spraw Zagranicznych RP (1990) oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Występował w większości krajów Europy, Azji, Ameryki Południowej, na Kubie, w Meksyku, na Jamajce i w USA.

Prof. Andrzej Dutkiewicz w latach 1999-2005 był dziekanem Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Do 2012 roku był kierownikiem Międzywydziałowego Studium Muzyki Nowej. Od 2000 roku jest dyrektorem artystycznym letniego festiwalu i kursu muzycznego ,,Od Chopina do Góreckiego” organizowanego przez UMFC we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.