Pracownicy
Taisiia Dyniak
Wydział: Wydział Wokalno-Aktorski
Pianista, wykładowca, akompaniator
dr
Taisiia Dyniak
pianista
Wykształcenie
Po ukończeniu szkoły muzycznej w 2006 r. wstąpiła do Żytomierskiego Koledżu Muzycznego V.Kosenki (Żytomierz, Ukraina), gdzie w 2010 r. ukończyła studia na kierunku sztuki muzycznej, otrzymała dyplom młodszego specjalisty z wyróżnieniem oraz kwalifikacje wykładowcy, akompaniatora, artysty zespołowego i dyrektora orkiestry (aby uzyskać kwalifikację dyrektora orkiestry ukończyła dodatkowe studia i zdała egzaminy z takich przedmiotów jak dyrygentura, instrumentacja, czytanie partytur, instrumentoznawstwo, metodyka pracy z orkiestrą i praktyka pracy z orkiestrą).
W 2016 r. ukończyła Charkowski Narodowy Uniwersytet Sztuki imienia I.Kotliarewskiego (ChNUS, Charków, Ukraina), uzyskała tytuł magistra (dyplom z wyróżnieniem) i kwalifikacje wykładowcy placówek szkolnictwa wyższego (fortepian) (klasa prof., Honorowego Artysty Ukrainy Serhija Juszkewycza), wykonawcy zespołów kameralnych (klasa prof. Ihora Hajdy), akompaniatora (klasa doc., dr. Kateryny Pidporinowoi), naukowcy–badacza. W tym samym roku rozpoczęła studia doktoranckie na ChNUS I.Kotliarewsky’ego, które ukończyła w 2020 r., w 2022 r. po obronie pracy doktorskiej, uzyskała tytuł doktora (PhD) w Sztuce muzycznej.
Doświadczenie zawodowe
Działalność zawodową w dziedzinie pianistyki Taisiia Dyniak rozpoczęła w 2010 r.: nauczyciel gry na fortepianie i akompaniator w szkole muzycznej (2010–2011), akompaniator w szkołach muzycznych (2013–2017), w ChNUS im. I.Kotliarewskiego na Wydziale śpiewu solowego i kształcenia operowego (śpiew solowy i koncertowo-kameralny, 2018-2024) oraz na Wydziale orkiestrowych instrumentów dętych i perkusyjnych (fagot, puzon, 2020–2021), w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (Warszawa, Polska) na Wydziale Wokalno-Aktorskim (śpiew solowy, staże twórcze dla wokalistów, taniec, od 2022 r.). oraz na Wydziale Dyrygentury Symfoniczno-Operowej (2022–2023), na kursach mistrzowskich prof. dr hab. Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej w ramach 24 edycji Międzynarodowego Festiwalu i kursu muzycznego „Chopin–Górecki” (Warszawa, Polska, 2023), na kursach mistrzowskich prof. dr hab. Eugenii Rozlach, prof. dr Anny Mikołajczyk-Niewiedział, ad. dr hab. Agnieszki Kurowskiej-Janeckiej w ramach 25 edycji Międzynarodowego Festiwalu i kursu muzycznego „Chopin–Górecki” (Warszawa, Polska, 2024).
Wzięła udział w ponad 20 koncertach jako pianista w Młodzieżowej Academickiej Orkiestrze Symfonicznej „Slobozhańska” (Charków, Ukraina, 2016–2019).
W 2020 r. została zaproszona do pracy w Charkowskim Narodowym Akademickim Teatrze Opery i Baletu Mykoły Łysenkі (ChNATOB) jako trener (coach) języka francuskiego dla solistów i chóru w „Carmen” Bizeta, a w 2021 r. – w „Kopciuszku” Masseneta (przygotowanie do krajowej premiery opery na Ukrainie, która odbyła się w dniach 11–13 lutego 2022 r.). Jest również autorką tłumaczenia libretta opery „Kopciuszek” Masseneta z języka francuskiego dla ChNATOB.
Działalność twórcza i naukowa w dziedzinie sztuki muzycznej
Taisiia Dyniak uczestniczyła i była laureatką ogólnoukraińskich ta regionalnych młodzieżowych konkursów muzycznych w wykonawczej kategorii „fortepian” (2006 r. – II miejsce, Żytomierz, Ukraina); 2011 r. – dyplom I wyróżnienie, Charków, Ukraina).
Jako akompaniator brała udział w festiwalach: XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Charkowskie Zgromadzenia – Zwalczanie zła sztuką” (Charków, Ukraina, 2014), XXIV ta XXV Międzynarodowy Festiwal i kurs muzyczny „Chopin–Górecki” (Warszawa, Polska, 2023, 2024), XI Międzynarodowy Konkurs Wokalny Jana Sibeliusa w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Jana Sibeliusa (Turku, Finlandia, 2023, nagrodzona dyplomem).
Występowała jako solistka, rownież z orkiestrą symfoniczną (2008), orkiestrą instrumentów ludowych (2010), jako pianista w różnych zespołach instrumentalnych oraz wokalnych (od 2007 r.).
Podczas studiów doktoranckich była autorką 5 artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach branżowych i multidyscyplinarnych (Charków, Lwów, Kijów/Ukraina, Warszawa/Polska, Wiedeń/Austria), wzięła udział w 11 konferencjach naukowych i twórczych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.
Od wielu lat uczestniczyła jako prezenterka w akademickich koncertach muzycznych, festiwalach i konkursach międzynarodowych (Charków, Ukraina, 2013–2020).
Języki
Ukraiński, polski, angielski, francuski, chiński.