Pracownicy

dr

Beata Lewińska

Adiunkt w Instytucie Sztuki UKSW. Zajmuje się dydaktyką historii sztuki i kształceniem artystycznym. Jest aktywnym szkoleniowcem nauczycieli szkolnictwa artystycznego. Przeprowadziła wiele szkoleń w Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych, w Centrum Edukacji Artystycznej, Ośrodku Rozwoju Edukacji MEN, w tym szkoleń z zakresu metodyki nauczania, formułowania programów edukacyjnych. Od 2002 r jest ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie recenzowania i kwalifikowania do użytku szkolnego podręczników do plastyki (autorka 36 recenzji). Od 2005 roku do chwili obecnej jest stałym współpracownikiem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W 2013 roku była koordynatorką i redaktorka podstaw programowych przedmiotów plastycznych MKiDN. W 2017 i 2018 roku pełniła funkcje koordynatorki podstaw programowych plastyki i historii sztuki w MEN. W 2023 roku była współautorka podstawy programowej historii sztuki w MKiDN. W latach 2006-2023 pełniła funkcję dyrektora Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. W. Gersona w Warszawie. W latach 2011-2021 była członkiem Rady do Spraw Szkolnictwa Artystycznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od stycznia 2018 jest redaktorką naczelną „Szkoły Artystycznej” wydawanej przez Centrum Edukacji Artystycznej. Ważniejsze nagrody i odznaczenia: Brązowy Medal Gloria Artis (2021), Odznaka Zasłużony Dla Kultury Polskiej (2015), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2015), Nagroda I stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013). Autorka licznych publikacji w tym:

Monografie naukowe

  1. Dzieło sztuki, jego opis i analiza w kontekście egzaminu maturalnego z historii sztuki, Wydawnictwo Naukowe UKSW, Warszawa 2023.
  2. Kształcenie artystyczne w szkołach plastycznych w Polsce w latach 1944-2017, Wydawnictwo Naukowe UKSW, Warszawa 2018.

Monografie dydaktyczne

  1. ARS LONGA. Przemiany sztuki od Wenus z Willendorfu do Ogrodu Rozkoszy Ziemskich. Podręcznik dla szkół plastycznych cz. 1., Centrum Edukacji Artystycznej, Warszawa 2021 (współautorstwo z Wojciechem Kielerem).
  2. ARS LONGA. Przemiany sztuki od Szpitala Niewiniątek do Huśtawki Podręcznik dla szkół plastycznych cz. 2., Centrum Edukacji Artystycznej, Warszawa 2022 (współautorstwo z Wojciechem Kielerem).
  3. ARS LONGA. Przemiany sztuki od Panteonu paryskiego do Błędnego koła. Podręcznik dla szkół plastycznych cz. 3., Centrum Edukacji Artystycznej, Warszawa 2021 (współautorstwo z Wojciechem Kielerem).
  4. Program nauczania historii sztuki dla szkół plastycznych (współautorstwo z Katarzyną Kawką), CEA 2021.
  5. Program nauczania historii sztuki w liceum plastycznym, Centrum Edukacji Artystycznej, Warszawa 2023 (współautorstwo z Katarzyną Kawką)
  6. Biuletyn Maturalny. Historia sztuki – publikacja Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, przygotowana we współpracy z Joanną Falkowską, Warszawa 2008 r.

Ponadto kilkadziesiąt artykułów naukowych i popularyzacyjnych, a także współautorka materiałów wydawanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.