Pracownicy

dr hab.

Agnieszka Przemyk-Bryła

prof. UMFC

Funkcja: Prodziekan Wydziału Instrumentalnego

Wydział: Wydział Instrumentalny

Katedra: Katedra Fortepianu

Specjalność: fortepian

Pianistka, kameralistka, pedagog, doktor habilitowany sztuki muzycznej na stanowisku profesora UMFC, specjalistka w zakresie muzyki rosyjskiej, autorka książki pt. Sonata w twórczości Siergieja Rachmaninowa wydanej z dwiema płytami audio. Nagrodzona Fryderykiem w kategorii „Album roku - muzyka kameralna” (2020), wcześniej dwukrotnie nominowana (płyty nagrane wraz z Konstantym Andrzejem Kulką, Tomaszem Strahlem i Pawłem Gusnarem). Laureatka I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2000), wszechstronna wykonawczyni dzieł solowych i kameralnych, prelegentka, organizatorka, humanistka, z zamiłowania także korektor i tłumacz.

dr hab.

Agnieszka Przemyk-Bryła

prof. UMFC

fortepian
Absolwentka Akademii Muzycznej (obecnego Uniwersytetu Muzycznego) im. Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem w 2004 roku) w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj i w klasie kameralistyki prof. Krystyny Borucińskiej, wcześniej ukończyła renomowane XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Warszawie, w klasie autorskiej o profilu klasycznym. Przez dwa lata studiowała w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od 2005 roku jako asystent, następnie adiunkt, związana z klasą fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj, a od 2007 roku także z klasą wiolonczeli prof. Tomasza Strahla. Od 2016 roku prowadzi własną klasę fortepianu, od 2018 roku na stanowisku profesora UMFC. Uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich (w tym w prestiżowej IX International Piano Academy w Hamamatsu), prowadzonych przez wybitnych profesorów, takich jak m.in. Andrzej Jasiński, Marek Mizera, Jerzy Godziszewski, Oxana Yablonskaya, Jacques Rouvier, Sergio Perticaroli, Hiroko Nakamura, Karl-Heinz Kaemmerling, Arie Vardi, Dominique Merlet, Alexei Nasedkin, Evgeni Moguilevsky, Vera Gornostaeva, Lee Kum-Sing, Nikolai Demidenko. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Sztuki, a także Międzynarodowego Klubu ZONTA, Fundacji Kultury, Fundacji Reginy Smendzianki, Burmistrza Miasta Hamamatsu.
Agnieszka Przemyk-Bryła koncertuje jako solistka i kameralistka w wielu miastach Polski (m.in. Filharmonia Olsztyńska, Opolska, Podkarpacka, Śląska, Zielonogórska, NOSPR w Katowicach, NFM we Wrocławiu), a także w prestiżowych salach koncertowych w Austrii, Azerbejdżanie, Chinach, Czechach, Finlandii, Japonii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji i we Włoszech. Gościła na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych. W 2015 roku wystąpiła podczas jubileuszowego 70. Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego w Dusznikach-Zdroju. Prowadzi kursy mistrzowskie dla pianistów w Polsce, Azerbejdżanie, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Tunezji i we Włoszech. Zasiada w jury konkursów pianistycznych w Polsce i za granicą.
Dokonała nagrań archiwalnych dla II Programu Polskiego Radia i dla Radia Gdańsk, kilkakrotnie występowała w Polskim Radiu BIS i w amerykańskim National Public Radio. Agnieszka Przemyk-Bryła współpracuje z Wydaniem Narodowym Dzieł Fryderyka Chopina i wydawnictwem Inventio Pro Arte, należy także do Towarzystwa Chopinowskiego w Tomsku (Rosja) i do krajowej Akademii Fonograficznej.
Uczniowie, studenci i stażyści Agnieszki Przemyk-Bryły są laureatami konkursów pianistycznych w Polsce i za granicą, z sukcesami kontynuują studia na renomowanych uczelniach zagranicznych. Wiolonczeliści, którym towarzyszy, oprócz laurów na konkursach, wygrywają też konkursowe egzaminy do najlepszych orkiestr.
 
GŁÓWNE OSIĄGNIĘCIA:
Laureatka I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2000), laureatka Estrady Młodych XXXV Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2001), finalistka XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Siergieja Rachmaninowa w Morcone (Włochy, 2003), laureatka II nagrody na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Andrea Baldi w Bolonii (2013). Ponadto laureatka II nagrody Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Polskiego i finalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Łacińskiego. Zdobywczyni licznych nagród dla pedagoga, m.in. nagród Dyrektora CEA, nagrody za profesjonalizm przyznanej przez Jury Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Dnieprze (Ukraina), nagrody dla nauczyciela największej liczby laureatów III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Bettonie (Włochy).
Laureatka wielu nagród za walory artystyczne partii fortepianu wykonywanej podczas konkursów wiolonczelowych.
Zdobywczyni Fryderyka za płytę „Stojowski, Różycki - Sonaty” (UMFC CD 117), nominowana do Fryderyka za płytę „Fryderyk Chopin - Chamber Works” (DUX 1163).
Uczestniczyła także w nagraniu płyty „Saxophone varie” vol. II (DUX 1374) i nominowanego do Fryderyka dwupłytowego albumu „Saxophone varie” vol. III (UMFC CD 110-111). Zarejestrowany wraz z Konstantym Andrzejem Kulką i Tomaszem Strahlem komplet dzieł kameralnych Fryderyka Chopina otrzymał nagrodę disc excepcional hiszpańskiego magazynu Scherzo.
 
W UNIWERSYTECIE MUZYCZNYM FRYDERYKA CHOPINA:
Prodziekan Wydziału Instrumentalnego kadencji 2020-2024, wieloletni sekretarz Katedry Fortepianu, senator kadencji 2012-2016 i 2020-2024. Uczestniczyła w pracach komisji senackich, a także w Komisji ds. Publikacji rękopisów Ignacego Jana Paderewskiego, przygotowanej z okazji 100-lecia Niepodległości Polski. Prowadziła klasę fortepianu podczas Festiwalu i Kursu Muzycznego Chopin-Górecki, organizowała
ogólnouczelniane konkursy wykonawstwa etiud fortepianowych, koncerty, konferencje i seminaria Katedry Fortepianu. Autorka publikacji pt. Historia Katedry Fortepianu w latach 1945-2010, dostępnej na stronie internetowej UMFC. Dwukrotnie uhonorowana Nagrodami Rektora za osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne.
fot. Andriej Sotnikow