Zebrano rekordową kwotę 27 604,95 zł
20 stycznia 2025 r.
Więcej >
11 grudnia 2024 r.
Więcej >
6 grudnia 2024 r.
Więcej >
4 grudnia 2024 r.
Więcej >
4 grudnia 2024 r.
Więcej >
28 listopada 2024 r.
Więcej >
26 V 2020 r.
De invitatione mortis Andrzeja Karałowa do poetyckiego tryptyku Macieja Papierskiego, to misterium podejmujące próbę ujarzmienia niewytłumaczalnych rzeczy i zjawisk, jak śmierć, przemijanie, los.
De invitatione mortis Andrzeja Karałowa do poetyckiego tryptyku Macieja Papierskiego, to misterium podejmujące próbę ujarzmienia niewytłumaczalnych rzeczy i zjawisk, jak śmierć, przemijanie, los. Metaopera Karałowa ma na celu ukazanie odmiennego podejścia do gatunku operowego dzięki łączeniu różnych wpływów stylistycznych i technicznych z pogranicza muzyki poważnej, improwizowanej i elektronicznej. Dźwięk i słowo tworzą nowy świat bazujący na synestetycznych i abstrakcjonistycznych odniesieniach. To rodzaj opery „pulpitowej”, bez akcji scenicznej. Libretto oraz występująca w nim „gra świateł” i symboli koreluje z kolorystyką dźwiękową (stopniowo rozświetlaną).
Forma utworu opiera się na trzech aktach, w ramach których znajdują się trzy pieśni-obrazy przedstawione przez troje bohaterów: terminalnie Chorą, Lekarza i Śmierć (Euthanatosa). Układ formy nawiązuje do tradycji teatru antycznego: trójdzielność konstrukcji, jedność czasu i miejsca akcji, działanie fatum. Troje śpiewaków-aktorów jest skonfrontowanych z oktetem instrumentalnym oraz kameralnym męskim zespołem wokalnym.
Poszczególne partie Chorej, Euthanatosa czy Lekarza można interpretować w sposób niejednoznaczny: z jednej strony jako osobisty manifest osamotnionej osoby, jej krzyk i chęć wyzwolenia się z nieuniknionego fatum, z drugiej zaś strony jako próbę rozumowego dotknięcia rzeczy ostatecznych.
Premiera: 10 czerwca 2020 r.
http://andrzejkaralow.pl/2-8/de_invitatione_mortis/
Joanna Freszel – sopran (Chora)
Aleksander Rewiński – tenor (Euthanatos)
Dawid Dubec – baryton (Lekarz)
Zespół Męski „Gregorianum” (przygotowanie: Berenika Jozajtis)
Michał Ochab – saksofony
Andrzej Karałow – fortepian, elektronika
Dziołak/Stankiewicz Duo
Messages Quartet
Martyna Szymczak – dyrygent
Realizacja nagrania, montaż, mastering: Michał Bereza, Igor Szymański
© Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina – Chopin University Press, UMFC CD 124–125
Patronat: TVP Kultura, Presto, Polmic, Maestro, LongPlay
20 stycznia 2025 r.
Więcej >
20 stycznia 2025 r.
Więcej >
16 stycznia 2025 r.
Więcej >