16 stycznia 2022 r.
-
godz. 12:00
Salony Muzyczne w Łazienkach Królewskich
Salony Muzyczne to cykl koncertów realizowanych we współpracy z Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie. W malowniczej scenerii Sali Balowej klasycystycznego Pałacu na Wyspie występują najlepsi studenci naszej Uczelni.
Zapraszamy na koncert:
Anteeksi Quintet to młoda grupa powstała jesienią 2019 roku. W skład zespołu wchodzą utalentowani muzycy, studenci III roku studiów licencjackich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – Zofia Piasecka (flet), Aleksandra From (obój), Aleksander Kowalak (fagot), Kamila Dmytrikiw (klarnet) oraz Łukasz Podłucki (waltornia). Każdy z członków może pochwalić się wieloma prestiżowymi nagrodami na krajowych oraz międzynarodowych konkursach m.in. I nagrodą na 12th World Open Music Competition w Belgradzie, II miejscem na II Ogólnopolskim Konkursie Obojowym w Białymstoku, wyróżnieniem na VI Międzynarodowym Akademickim Konkursie Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy w Łodzi czy I miejscem na V Ogólnopolskim Konkursie Waltorniowym im. Edwina Golnika w Łodzi. Muzycy współpracowali również z wieloma orkiestrami takimi jak – Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, czy Slovak Philharmonic. Zespół razem występuje na wielu audycjach, a w 2020 roku miał przyjemność uczestniczyć w koncercie "Muzyka z powietrza: kwintet instrumentów dętych" w Domu Kultury KADR w Warszawie.
W skład zespołu Ventoso Quintet wchodzą: Michalina Barcikowska (flet), Maja Łagowska (obój), Jan Tomaszuk (klarnet), Aleksandra Skrzyniarz (fagot), Szymon Woźniak (waltornia). Każde z nich swoją edukację muzyczną rozpoczęło w innym mieście Polski. Połączyły ich wspólne studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Wszyscy członkowie zespołu mogą poszczycić się licznymi osiągnięciami artystycznymi. Młodzi wykonawcy wspaniale odnajdują się w grze zespołowej, zarówno kameralnej jak i orkiestrowej. Poza kwintetem współtworzą także inne zespoły kameralne. Już w tak młodym wieku mają na swoim koncie współpracę z wieloma profesjonalnymi orkiestrami, m. in. Mannheim Philharmoniker, Filharmonia Krakowska, Santander Orchestra, Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Filharmonia Podkarpacka, Narodowa Orkiestra Dęta w Lubinie, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Sinfonia Viva. Każdy z członków zespołu wyróżnia się oryginalną osobowością artystyczną, co sprawia, że ich współpraca jest niezwykle barwna. Muzycy chętnie uczestniczą w kameralnych wydarzeniach, a występując na scenie dzielą się pasją do wspólnego koncertowania.
Program:
Ventoso Quintet: Paul Taffanel - Kwintet na instrumenty dęte g-moll cz. II Andante, cz. III Vivace
Anteeksi Quintet: Antoine Reicha - Kwintet dęty Es-dur nr 2, op. 88, cz III Poco Andante Grazioso, cz IV Finale
Ventoso Quintet: Jean Francaix - Kwintet dęty nr 1, cz. I Andante tranquillo - Allegro assai, cz. II Presto
Anteeksi Quintet: Paul Hindemith - "Kleine Kammermusik für fünf Bläser", cz I Lustig. Mäßig schnelle Viertel, cz II Walzer. Durchweg sehr leise, cz III Ruhig und einfach. Achtel, cz IV Schnelle Viertel, cz V Sehr lebhaft
https://www.lazienki-krolewskie.pl/
Bilety: 15 zł/os. do nabycia na e-wejściówki (doliczana jest opłata transakcyjna 1 zł) https://ewejsciowki.pl/warszawa/teatry/muzeum-lazienki-krolewskie-w-warszawie,343/salony-muzyczne-ventoso-quintet--anteeksi-quintet,15820?eventId=208174, oraz w kasach w Podchorążówce i w Starej Oranżerii, czynnych od wtorku do czwartku w godz. 10.00-15.00 oraz od piątku do niedzieli w godz. 10.00-17.00.
Zobacz również
-
27 IV 2025 r.
-
godz. 12:00
Salony Muzyczne w Łazienkach Królewskich
W świecie tańców polskich Na koncercie zostaną zaprezentowane utwory o tanecznym charakterze, skomponowane przez polskich kompozytorów od XVlll do XX wieku, którzy odegrali najważniejszą rolę w historii muzyki polskiej. Są to: Maria Szymanowska, Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski, Władysław Żeleński, Feliks Nowowiejski oraz Romuald Twardowski. Pianistka zabierze słuchaczy w muzyczną podróż, podczas której będą mogli śledzić ewolucję tego gatunku w muzyce polskiej.
-
-
23 III 2025 r.
-
godz. 12:00
Salony Muzyczne w Łazienkach Królewskich
XX wiek to czas, w którym wiele instrumentów, po długiej epoce dominacji muzyki fortepianowej i symfonicznej, przeżywa swój renesans na płaszczyźnie muzyki solowej i kameralnej. Dzięki impresjonistom dużo bardziej docenione zostają możliwości brzmieniowe harfy. Kompozytorzy zaczynają wykorzystywać zupełnie nowe techniki gry na skrzypcach i odkrywać nieznane dotąd barwy tego instrumentu. Jak nigdy wcześniej rozwija się także muzyka fletowa, a to za sprawą Theobalda Böhma, który w połowie XIX wieku przedstawił zupełnie nowy mechanizm instrumentu. Dzięki tym innowacjom na przestrzeni całego ubiegłego stulecia powstawały liczne kompozycje, zarówno na trio flet-skrzypce-harfa, jak i duety fletowo- oraz skrzypcowo-harfowe. Poprzez koncert “Oblicza XX wieku” chcielibyśmy przybliżyć słuchaczom choć część tego obszernego i godnego uwagi repertuaru, a jednocześnie ukazać wielką różnorodność, jaką charakteryzuje się muzyka minionego stulecia. Wybrany przez nas program prezentuje dzieła utrzymane w rozmaitych nurtach i stylach – począwszy od impresjonizmu, poprzez muzykę użytkową, neoklasycyzm, nurt atonalny, aż po tanga Astora Piazzolli…
-
-
23 II 2025 r.
-
godz. 12:00
Salony Muzyczne w Łazienkach Królewskich
Wiolonczela solo i w duecie w czeskim repertuarze Muzyka na wiolonczelę naszych południowych sąsiadów: jej najbardziej rozpoznawalny przykład, czyli koncert h-moll Antonina Dvoraka należy do żelaznego repertuaru wiolonczelowego wykonywanego przez solistów na całym świecie. W tym utworze odnajdziemy zarówno zachwyt Nowym Światem, Nowym Jorkiem, gdzie koncert został w 1894 roku ukończony, słowiańską melancholię i błyskotliwy popis możliwości instrumentu. Bohuslav Martinu to kolejny czeski emigrant, jego druga sonata na wiolonczelę i fortepian została napisana w 1941 roku po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych. Nawiązuje do witalistycznych, ludowych rytmów, ale w sposób nowoczesny. Muzyka dwóch przedstawicieli czeskiej szkoły kompozytorskiej, którzy swojego szczęścia szukali za oceanem w wykonaniu duetu wiolonczeli i fortepianu.Wykonawcy: Edyta Matonóg - wiolonczela
-