8 maja 2022 r.

  • godz. 12:00

Salony Muzyczne w Łazienkach Królewskich

Salony Muzyczne to cykl koncertów realizowanych we współpracy z Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie. W malowniczej scenerii Sali Balowej klasycystycznego Pałacu na Wyspie występują najlepsi studenci naszej Uczelni. 

Wiktoria Runtz (1998) - pianistka i kameralistka, obecnie studentka II roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu profesor Joanny Ławrynowicz-Just. W ciągu ostatnich lat otrzymała szereg nagród na międzynarodowych konkursach m.in. I miejsce na 12th World Open Online Music Competition w Serbii, I miejsce na VII Odin International Music Online Competition w Estonii, II miejsce na Muse 2021 International Music Competition w Grecji, II miejsce na Tiziano Rossetti International Online Music Comepetition w Szwajcarii oraz Grand Prize International Youth Music Compeitition w Atlancie, USA.

W roku 2017 ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Karola Lipińskiego w Lublinie. W latach szkolnych zdobyła m. in. III Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Duetów Fortepianowych w Toruniu, Zamościu i w Warszawie. Występowała z Orkiestrą Symfoniczną Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie, a także w Filharmonii Lubelskiej, Sali Koncertowej Florianka w Krakowie oraz w Warszawie m.in w Sali Koncertowej UMFC, w sali Chopin Salon oraz Nowy Świat Muzyki. Wyjątkowym wydarzeniem był koncert kameralny organizowany przez Parę Prezydencką w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, odbywający się w ramach cyklu koncertów „Mistrz i Uczeń”. Swoją grę fortepianową doskonaliła podczas wielu lekcji mistrzowskich, pod okiem takich pedagogów jak: Kalman Drafi (Węgry), Eitan Globerson (Izrael), Karol Radziwonowicz, Andrzej Tatarski, Joanna Marcinkowska i Zbigniew Raubo.

Wiktoria Runtz jest kilkukrotną stypendystką Prezydenta Miasta Lublin, a także Stypendium Rektora macierzystej Uczelni w roku 2019/2020. Jej pasją jest pogłębianie wiedzy na temat sztuki dydaktycznej i pedagogicznej ze specjalnym uwzględnieniem wczesnego nauczania dzieci, czemu poświęciła obydwie prace dyplomowe.

W programie: 

  1. Franz Liszt - Funerailles z cyklu Harmonies poetiques et religieuses 
  2. Franz Schubert - Six moments musicaux op. 94 
    I. Moderato (C-dur) 
    II. Andantino (A-dur) 
    III. Allegro moderato (f-moll) 
    IV. Moderato (cis-moll) 
    V. Allegro vivace (f-moll) 
    VI. Allegretto (A-dur) 
  3. Grażyna Bacewicz - Piano Sonata no. 2 

Bilety do nabycia w muzealnych kasach w Podchorążówce i w Starej Oranżerii, a także na e-wejściówki https://ewejsciowki.pl
Uwaga! Prosimy o zapoznanie się zasadami sanitarnymi obowiązującymi podczas koncertów: https://www.lazienki-krolewskie.pl