20 grudnia 2022 r.

  • godz. 19:00

Polska Muzyka Perkusyjna XXI wieku

Koncert w ramach cyklu „Scena Mistrzów”
Sala Koncertowa UMFC Filia w Białymstoku,
ul. Kawaleryjska 5
Wstęp wolny

POLSKA MUZYKA PERKUSYJNA XXI WIEKU

MARIUSZ MOCARSKI  perkusja

Dorota Woźniak-Mocarska  wiolonczela

oraz

Studenci klasy perkusji UMFC Filii w Białymstoku 
Łukasz Cieślak, Adrianna Półkoszek, Sebastian Skrzypkowski, Estera Zięba, Jakub Zrajkowski, Marek Kunda

 

Marcin Lemiszewski – Suita francuska na zestaw perkusyjny (2021)

Tomasz Radziwonowicz – Trzy myśli na wiolonczelę i wibrafon (2000) (wyk.: Dorota Woźniak-Mocarska – wiolonczela, Mariusz Mocarski – wibrafon)

Karol Nabożny – Space Vector na zestaw multiperkusyjny i taśmę (2021) – (prawykonanie)

Adam Polachowski – Musica in Plagua (2021)

Wojciech Bylica – Japan Fighter na taiko, zespół perkusyjny i taśmę (2020) (wyk.: Mariusz Mocarski – taiko, zespół perkusyjny UMFC Filii w Białymstoku w składzie: Łukasz Cieślak, Adrianna Półkoszek, Sebastian Skrzypkowski, Estera Zięba, Jakub Zrajkowski, Marek Kunda)

 

Dr Mariusz Mocarski – perkusista, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (filia w Białymstoku ), a także Państwowego Studium Jazzu  przy PSM II st. im. F. Chopina w Warszawie. Uczestniczył w intensywnych kursach organizowanych przez słynne szkoły perkusyjne: Drummers Collective w Nowym Jorku oraz Drum-Tech w Londynie. 

Muzyk sesyjny, w dorobku ponad 50 płyt z artystami reprezentującymi szereg gatunków muzycznych. Brał udział w wielu festiwalach i koncertach w kraju oraz za granicą m.in. w USA, Libanie, Indiach i niemalże całej Europie.

Występuje solo, z zespołami kameralnymi  (m. in. Estrada Kameralna Filharmonii Narodowej, Duet perkusyjny Mocarski & Nabożny) oraz z zespołami symfonicznymi  (m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej,  Sinfonia Viva). W dorobku kilkanaście prawykonań utworów solowych i kameralnych. Równolegle dzieli scenę z artystami z kręgów jazzu i muzyki rozrywkowej (m. in. zespół Krzysztofa Kiljańskiego, Marii Sadowskiej).

Od roku 2017 wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Filii w Białymstoku. W roku 2019 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej Instrumentalistyka. Gościnny wykładowca Podyplomowych Studiów Orkiestr Dętych UMFC w Warszawie.

Jego uczniowie i studenci zdobywali nagrody i wyróżnienia na ponad 40 konkursach perkusyjnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Wykładowca i juror na wielu warsztatach i festiwalach perkusyjnych również o zasięgu międzynarodowym. Konsultant perkusji przy Centrum Edukacji Artystycznej. W roku 2022 zaproszony przez Departament Szkolnictwa Artystycznego do komisji eksperckiej opracowującej Podstawy Programowe dla klas perkusji szkół muzycznych I i II stopnia.    

Od roku 2018 w szeregach International Committee, największej na świecie organizacji perkusyjnej – PAS (Percussive Arts Society) (USA). Pełni również funkcję Prezydenta PAS Poland Chapter.

Od roku 2022 specjalista na Europę Wschodnią w dziedzinie elektronicznych instrumentów perkusyjnych Gewa Digital Drums.  

 

Dorota Woźniak-Mocarska – urodzona w 1976 r w Warszawie, wychowywała się w rodzinie z wielopokoleniowymi tradycjami muzycznymi. Już od najmłodszych lat brała udział w licznych kursach muzycznych w Warszawie, Białystoku i Łańcucie oraz zagranicznych m.in. w Bayreuth.

W 2001 roku ukończyła Akademię Muzyczną  im. F. Chopina w klasie prof. A. Zielińskiego na wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym, a następnie doskonaliła swoje umiejętności na Mistrzowskich Studiach Podyplomowych w klasie wiolonczeli prof. T .Strahla w A. M. im. F. Chopina w  Warszawie.

Jest instrumentalistką odnajdującą się w wielu stylach muzycznych,  posiada  bogate doświadczenie jako solistka orkiestr: Sinfonia Viva, Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, członkini kwartetów: The Strings, Opium, kwintetów smyczkowych: Mariusz Patyra String Quintet  ,I Solisti di Varsavia, orkiestr kameralnych i symfonicznych: Sinfonia Viva (od początku jej istnienia) Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Chamber Orchester for YES, Orkiestra  Filharmonii Narodowej, Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Festival Youth Orchestra Bayreuth, European Festival Orchestra Gstaad.

W swoim dorobku artystycznym posiada wiele nagrań studyjnych z wybitnymi wykonawcami zarówno ze świata muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej, a także  udział w nagranych ścieżek dźwiękowych do filmów i reklamy. Współpracowała m.in. z tak uznanymi artystami jak: Tomasz Radziwonowicz, Krzesimir Dębski, Krzysztof Herdzin, Kayah, Edyta Górniak, Bracia. Uczestniczyła również w nagranych dla Telewizji Polskiej S.A. nowego jingla „Wiadomości”.


Równolegle z działalnością koncertową artystka prowadzi szereg aktywności m. in.  edukacyjnych, pracując jako nauczyciel wiolonczeli w szkołach muzycznych.