PRZEGLĄDASZ WYDARZENIE:

10 lutego 2023 r.

• godz. 19:00

Chopin University Cinema

Marta jest młodą, utalentowaną skrzypaczką. Przebywając na stypendium w Stanach Zjednoczonych spotyka Johna Lasockiego - światowej sławy dyrygenta, który był niegdyś wielką miłością jej matki. Wstrząs spowodowany spotkaniem z Martą budzi u starego mistrza pragnienie powrotu do przeszłości. Lasocki zrywa kontrakty, nie dba o terminy i zawarte wcześniej zobowiązania. Przyjeżdża do Polski, do prowincjonalnego miasta, gdzie urodził się przed siedemdziesięciu kilku laty. Chce tu poprowadzić V Symfonię Beethovena, którą wykona miejscowa orkiestra. Jej dyrektorem jest jednak mąż Marty - ambitny i nieco zagubiony Adam. W przyjeździe Lasockiego widzi swoją wielką szansę, ale obawia się konfrontacji z artystą takiego formatu. Dostrzega fascynację Marty wielkim dyrygentem, jego skromność, życzliwość i głębokie zrozumienie istoty muzyki. Narasta w nim poczucie niejasnego zagrożenia, które zaczyna przeradzać się w zawiść, agresję, a nawet histerię. Lasocki nagle umiera. Marta pozostaje z mężem, ale ostro osądza jego postawę i charakter.

Johna Lasockiego zagrał gwiazdor kina brytyjskiego - John Gielgud. Martę - stojąca wówczas u progu wielkiej kariery Krystyna Janda, Adama zaś - jej ówczesny mąż Andrzej Seweryn, który za swoją rolę zebrał najlepsze recenzje. Krytyka wytykała Wajdzie, że niedostatecznie wykorzystał rolę muzyki Beethovena. V Symfonia mogła być metaforycznym komentarzem do powikłanych losów bohaterów, a stała się tylko pięknym dodatkiem - pisano. Mimo to jednak „Dyrygent” pozostał przenikliwym zapisem „rozdygotanych” stosunków między ludźmi; niepewności postaw i ideałów; przejściowości i względności wzorców kulturowych.

Niewątpliwie film Wajdy znacznie lepiej przyjęto za granicą niż w kraju. „Dyrygent” zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym na tak znanych festiwalach, m.in. w Berlinie i San Sebastian. Europejskiemu widzowi bardzo przypadła do gustu dramatyczna historia trojga ludzi, dla których przygodą życia stała się muzyka.
(Opis za portalem filmpolski.pl)

Jako dodatek-niespodziankę zaproponujemy Państwu na początek krótki film dokumentalny o pracy jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów, Witolda Rowickiego.

Program Chopin University Cinema w sezonie 2022/2023 przygotowuje Jerzy Petersburski jr. Na kolejny seans zapraszamy 24 lutego.

„DYRYGENT”
Film fabularny