18 czerwca 2023 r.

• godz. 17:00

Spotkanie ze sztuką tańca.
Goście specjalni – Katarzyna Sobiszewska, Aleksander Sobiszewski

18 czerwca 2023 r.
Przygotowanie i prowadzenie cyklu: dr hab. Klaudia Carlos-Machej, prof. UMFC; st. wykł. Joanna Sibilska.

ALEKSANDER RYSZARD SOBISZEWSKI – aktor mim, reżyser i choreograf, twórca wielu spektakli oraz scenariuszy teatralnych i telewizyjnych.
Wybitny aktor zespołu Henryka Tomaszewskiego 1981-2009, uważany za jednego z jego najwybitniejszych uczniów. Odtwórca wielu ról wiodących, inicjator wielu interdyscyplinarnych przedsięwzięć artystycznych.
Twórca Sceny Alternatywnej przy Wrocławskim teatrze Pantomimy oraz Grupy Taneczno Ruchowej Walium, oraz filmów krótkometrażowych.
Wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Wrocławskiego Teatru Pantomimy (2001-2009).
Reżyser i choreograf spektakli teatralnych: Małpy, Science Fiction, Galapagos, Gastonomia, Czarna Babka Parada atrakcji czyli umarli się nie myją, Przygody M. Koziołkiewicza, a także autor ruchu scenicznego m.in. Carmina Burana reż. R. Skolmowski Opera Wrocławska oraz etiud i scenariuszy teatralnych.
Wieloletni scenarzysta telewizyjny (1998-2019). Współtwórca serialu Świat Według Kiepskich, głównego zespołu scenarzystów oraz autor wielu scenariuszy. Udziela konsultacji oraz prowadzi warsztaty doskonalące dla zawodowych aktorów i tancerzy z zakresu gry aktorskiej i technik pantomimy oraz ich zastosowania w sztuce tańca i ruchu, a także w filmie.

KATARZYNA ŚNIEŻKA SOBISZEWSKA – tancerka, aktorka pantomimy, pedagog tańca i technik wyrazu scenicznego, autorka scenariuszy teatralnych i telewizyjnych.
Absolwentka Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie oraz Pedagogiki Baletowej na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Wieloletnia tancerka i aktorka pantomimy: w zespole Opery Narodowej w Warszawie, w zespole Janusza Józefowicza w brodwayowskiej obsadzie musicalu Metro, w spektaklu Bral oraz innych produkcjach realizowanych w Teatrze Dramatycznym, Teatrze Studio Buffo w Warszawie, Minskoff Theater w Nowym Yorku, a także w zespole musicalu Phantom der Opera w Niemczech,  w rewiach Cirkus Conelli Show w Szwajcarii i Japonii, a także w wielu spektaklach: w Teatrze Narodowym Traktat o Marionetkach reż. Henryk Tomaszewski,  Teatrze Ateneum Opowieści Lasku Wiedeńskiego reż. A. Glińska,  Teatrze Studio Arteud -Sobowtór
i jego teatr reż. P. Passini Teatrze na Woli oraz Teatrze Współczesnym we Wrocławiu Nakręcana Pomarańcza reż. J. Klata oraz filmie Deer Boy reż. K.Gondek.
W latach 1999 – 2013 aktorka w zespole Henryka Tomaszewskiego i Wrocławskiego Teatru Pantomimy
 im. Henryka Tomaszewskiego. Odtwórczyni wielu ról wiodących, a także współtwórczyni scenariuszy spektakli repertuarowych oraz sceny alternatywnej. W latach 2006-2013 także pedagog Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego.
Wieloletnia scenarzystka telewizyjna (2002-2019).Autorka wielu scenariuszy serialu Świat Według Kiepskich, a także choreograf i konsultant ruchu na planie zdjęciowym.
Od 2006 prowadzi cykle warsztatów z zakresu gry aktorskiej, budowania roli od strony ruchu i technik wyrazu scenicznego, które finalizuje spektaklami z udziałem uczestników: Otwarte Warsztaty Pantomimy-Linie Papilarne, Dialog z Tomaszewskim -Poruszenie, Fundacja Pantomima -Zima, Internationale Mime Festival  Polićka Ashes, Dom Lalek, Fundacja Sztuka Ciała- Nic się Nie stało, Fundacja Pantomima -Dream Bar, Spacer, Sofie, Muzeum Teatru im. H. Tomaszewskiego Zaczarowany Cylinder.
Jest autorką programu warsztatów artystyczno-edukacyjnych Postać Sceniczna w Ruchu. W 2019-2020 w Muzeum Teatru im Henryka Tomaszewskiego przeprowadziła pierwszą edycję rocznego cyklu warsztatów dla młodzieży kształcącej się w tańcu oraz innych dziedzinach sztuki, w których podstawowym środkiem wyrazu jest ciało i ruch.
Od 2009 jest nauczycielem jogi certyfikowanym przez Ministerstwo Zdrowia w Indiach. Prowadzi kursy jogi o różnym stopniu zaawansowania. Od wielu lat łączy doświadczenie z pracy artystycznej i pedagogicznej
z wiedzą z zakresu jogi, medycyny naturalnej oraz psychologii.