Pracownicy

ad. dr hab.

Karol Marianowski

Wydział: Wydział Instrumentalny

Wiolonczelista, pedagog, laureat wielu międzynarodowych konkursów. Kształcił się w najbardziej prestiżowych uczelniach muzycznych: Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, Konserwatorium Bostońskim, Universität der Künste w Berlinie, Escuela Superior de Musica Reina Sofia i Chapelle Musicale Reine Elizabeth w Brukseli.

ad. dr hab.

Karol Marianowski

kameralistyka, wiolonczela

Karol Marianowski jest jednym z najwybitniejszych wiolonczelistów swojego pokolenia na świecie i laureatem wielu międzynarodowych konkursów. Kształcił się w najbardziej prestiżowych uczelniach muzycznych: Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, Konserwatorium Bostońskim, Universität der Künste w Berlinie, Escuela Superior de Musica Reina Sofia i Chapelle Musicale Reine Elizabeth w Brukseli. Swoją edukację uzyskał u takich uznanych mentorów wiolonczeli jak: Ivan Monighetti, Tobias Kühne, Daniil Shafran, Milos Sadlo, Sergiej Roldugin, Tsuyoshi Tsutsumi, Andrew Mark, Kazimierz Michalik i Andrzej Bauer. Pozostawał również pod wpływem wybitnych osobistości z wielu różnych dyscyplin instrumentalnych i kierunków muzycznych, by wymienić tylko takie nazwiska, jak Alfred Brendel, Günter Pichler, członowie Cuarteto Casals i muzycy Artemis Quartett. 

Przez ponad dekadę był członkiem Meccore String Quartet, a od 2018 roku kontynuuje działalność kameralną będąc wiolonczelistą Boarte Piano Trio oraz Karol Szymanowski Quartet. Jako solista i kameralista występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i festiwalach na całym świecie, w tym w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Beethoven-Haus w Bonn, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Wigmore Hall w Londynie, Bozar w Brukseli, Musikverein w Wiedniu, Pollack Hall w Montrealu, Frick Collection w Nowym Jorku, Rheingau Musik Festival, Festspiele Meckenburg-Vorpommern, L. van Beethoven Easter Festival, Budapeszt Spring Festival, Heidelberg Frühling Musikfestival, Kissinger Sommer Musikfestival, Festival Radio France. 

Swoją pasję do działalności pedagogicznej odkrył prowadząc klasę wiolonczeli w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (od 2007) oraz w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (2015-2017). W 2018 roku otworzył klasę muzyki kameralnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. 

Karol Marianowski dokonał wielu nagrań telewizyjnych i radiowych dla Mezzo, Bayerischer Rundfunk, BBC Radio 3, Rai3, Radio Clásica RTVE, Radia Stephansdom, Radio Merkury, NDR Kultur, ZDF, Phoenix, WQXR, TVP Kultura, Polskiego Radia 2. Nagrania CD kwartetu Meccore (dla Warner Music Poland i MDG Germany) zostały nagrodzone „Supersonic Award”, oraz Preis der Deutschen Schallplattenkritik „PizziCato”,  i otrzymały trzy nominacje do nagrody muzycznej Polskiego Towarzystwa Fonograficznego „Fryderyk”. Jego dwupłytowy album z kompletem suit wiolonczelowych J. S. Bacha otrzymał nagrodę „Fryderyk” w kategorii Album roku - Recital solowy w roku 2022. 

 

Artysta gra na wiolonczeli mistrzowskiej: 

Johann Christian Schönfelder (a.d. 1743).