Pracownicy

st. wykł. dr

Janusz Grobelny

fortepian

1983  -  dyplom z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Reginy Smendzianki w AMFC w Warszawie

1986  -  Meisterklassendiplom uzyskany pod kierunkiem prof. Ludwiga Hoffmanna w Hochschule für Musik w Monachium

1998  -  kwalifikacje I stopnia w dziedzinie sztuki muzycznej w zakresie instrumentalistyki (uprawnienia z nimi związane są równoważne uprawnieniom wynikającym z uzyskania tytułu naukowego doktora)

 

            Pianista był pięciokrotnie stypendystą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, wyróżniony na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku w 1982 r., brał udział w Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju (1983 i 1987 r.), w 1985 r. otrzymał III Nagrodę w XII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Finale Ligure (Włochy) w kategorii fortepianu solo.

Występował jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Wykonując koncerty fortepianowe

(G-dur Beethovena, B-dur Brahmsa, D-dur Ravela, IV Symfonię Szymanowskiego) współpracował z dyrygentami: M. Gawrońskim, B. Jarmołowiczem, W. Krzemieńskim, A. Natankiem, M. Niesio­łowskim, B. Olędzkim, C. Płaczkiem, S. Strahlem, Z. Szablewskim, T. Wicherkiem, J. Wiłkomir­skim. Jako kameralista występował z K. Bąkowskim, A. Dutkiewiczem, S. Firlejem, E. Gajewską, K. Gołaszewską, A. Halickim, M. Hirasawa, B. Liszką, S. Tomasikem, E. Iżykowską-Kłosińską,   E. Kowalczyk-Pawlik,

Nagrywał dla Polskiego Radia - m.in. Trzy fragmenty z baletu "Pietruszka" I. Strawińskiego, Sonatę Fis-dur op. 53 A. Skriabina, Temat z wariacjami fis-moll op. 3 F. Brzezińskiego.

 

            Janusz Grobelny pracą pedagogiczną związany jest z UMFC (przedtem AMFC) od roku 1987 - w Katedrze Fortepianu (w klasach fortepianu prof. R. Smendzianki, prof. M. Szraiber, prof. J. Romaniuka i prof. dr. A. Dutkiewicza); w Katedrze Instrumentów Smyczkowych (akompania­ment w klasie skrzypiec prof. K. Bąkowskiego); w Katedrze Dyrygentury (akompaniament w klasie prof. B. Madeya); w Międzywydziałowym Zakładzie Fortepianu Ogólnego.

Pianista wielokrotnie brał udział w koncertach organizowanych w naszej Uczelni, m.in. podczas Festiwali Od Chopina do Góreckiego.

W latach 2002-2003 oraz 2004-2005 prowadził klasę fortepianu w Keimyung University w Daegu (Korea) w ramach projektu Keimyung–Chopin Academy of Music.

            Obecnie - na stanowisku starszego wykładowcy - uczy fortepianu na Wydziale Dyrygentury i Wokalistyki Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki, a także akompaniuje w klasie skrzypiec prof. Bąkowskiego na Wydziale Instrumentalnym.