Pracownicy

dr hab.

Adam Bogdan Bogacki

prof. UMFC

Wydział: Wydział Instrumentalny

Katedra: Katedra Instrumentów Smyczkowych

Specjalność: Kontrabas

Kontrabasista koncertujący i pedagog od 1988r. związany z UMFC w Warszawie jako student, następnie wykładowca uczelni.
Od 1994 r. I kontrabasista – solista Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.

dr hab.

Adam Bogdan Bogacki

prof. UMFC

kontrabas

Adam Bogacki należy do niewielkiego grona polskich kontrabasistów solistów i kameralistów. Ukończył PSM I i II st. w Bytomiu w klasie wybitnego pedagoga i lidera grupy kontrabasów NOSPR prof. Gerarda Przybyły otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Następnie odbył studia w AM im. F. Chopina w Warszawie w klasie profesorów Tadeusza Pelczara oraz Andrzeja Mysińskiego. Po ukończeniu studiów w 1993 r., w wyniku konkursu, został asystentem klasy kontrabasu AM im. F. Chopina w Warszawie. W następnych latach pracy w Akademii Muzycznej obronił doktorat oraz habilitację, pełniąc jednocześnie funkcję adiunkta. W roku 2012 uzyskał stanowisko profesora nadzwyczajnego UMFC w Katedrze instrumentów smyczkowych.

Od 1993 r. pełni także funkcję pierwszego kontrabasisty Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, współpracując także z orkiestrą Sinfonia Varsowia, Menuhin Festiwal Orchestra pod batutą Lorda sir J. Menuhina, Polską Filharmonią Kameralną w Gdańsku, Orkiestrą Kameralną FN oraz z Orkiestrą Kameralną Concerto Avenna. Z zespołami tymi koncertował w Polsce, w większości krajów europejskich, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Japonii i Korei.

Prowadzi również intensywną działalność koncertową i fonograficzną jako solista oraz muzyk uznanych zespołów kameralnych, takich jak: Kwartet Wilanów, Kwartet Camerata, Kwartet Prima Vista czy Nowe Trio Warszawske. Koncertuje i nagrywa również z takimi pianistami jak: Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Piotr Kopiński, Tamara Granat, Ewa Skardowska, Waldemar Malicki, Adrian Kreda, Marek Drewnowski i Grzegorz Gorczyca.

Jako solista współpracuje z wieloma dyrygentami i orkiestrami w Polsce wykonując dzieła literatury kontrabasowej od baroku do muzyki współczesnej pisanej często specjalnie dla niego.

W zakresie pedagogiki, metodyki oraz gry na kontrabasie A. Bogacki prowadzi mistrzowskie kursy interpretacji muzycznej w Warszawie, Wrocławiu, Bytomiu, Nowym Sączu, Łomży, Radomiu, Zamościu czy Teresinie. Wraz z pedagogiem Jackiem Kicmanem stworzył Ogólnopolski Konkurs im. prof. Tadeusz Pelczara.

Główne osiągnięcia:

  • Zasłużony Działacz Kultury – Nagroda Ministra Kultury 2003 r.;
  • Nagroda Pierwszego Stopnia Rektora A.M. w Warszawie 2004 r.;
  • Nagroda Polskiego Przemysłu Fonograficznego; Fryderyk (płyta CD: Robert Kabara, Kwartet Camerata, Adam Bogacki – 1997 r.);
  • nominacja do nagrody FRYDERYK 2016 r. /Płyta CD A.Bogacki /K.Dębski - Polska Orkiestra Radiowa;
  • nagrody i nominacje w zespołach orkiestrowych i kameralnych: Fryderyk (z zespołem Polskiej Orkiestry Radiowej oraz zespołem Concerto Avenna w latach 1998-2019 r.);
  • koncerty jako solista oraz kursy mistrzowskie w ramach Światowych Festiwali Kontrabasowych we Wrocławiu 2008-2014 r.;
  • płyta CD Polskiego Radia – KONTRABAS 2006r. Polska Orkiestra Radiowa;

W Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina prowadzi działalność dydaktyczną (przedmioty: Gra na kontrabasie; Studia orkiestrowe; Literatura specjalistyczna; Metodyka nauczania gry na kontrabasie oraz Zespoły kameralne), a także zajmuje się organizacją i prowadzeniem mistrzowskich kursów i konkursów kontrabasowych z udziałem gości zagranicznych (m.in. cyklu kursów w ramach współpracy z Centrum Edukacji Artystycznej – Basujmy razem; koncertów w ramach Festiwalu i Kursów Muzycznych Chopin-Górecki; juror Ogólnopolskiego Turnieju Wiolonczelowo-Kontrabasowego (2020) oraz Wiceprzewodniczący Wydziałowej Komisji Wyborczej 2020 r.).