Pracownicy

dr hab.

Jerzy Dziubiński

prof. UMFC

organy

Jerzy Dziubiński jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie organów prof. Joachima Grubicha oraz Konserwatorium Muzycznego  w Genewie, gdzie uzyskał Premier Prix de Virtuosité  w klasie prof. Lionela Rogga. Tamże  pogłębiał swe umiejętności w dziedzinie wykonawstwa muzyki dawnej pod kierunkiem prof. Christianne Jaccottet. Uczestniczył również w wielu kursach interpretacji organowej, prowadzonych m.in. przez Marie-Claire Alain, Gastona Litaize’a, Michaela Radulescu czy Haralda Vogla.

Jest laureatem nagrody specjalnej Towarzystwa Bachowskiego z Lipska, za najwybitniejszą interpretację utworów Bacha na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Franciszka Liszta w Budapeszcie.

Na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Od 2001 r. prowadzi tu klasę organów. W latach 2006 – 2019 prowadził też  przedmiot organy w ramach współpracy z Zakładem Muzyki Kościelnej. Zasiada w jury wielu konkursów i  przesłuchań organowych, a także jest zapraszany do prowadzenia wykładów, seminariów i kursów interpretacji w kraju i zagranicą. 

Występował we wszystkich ważnych ośrodkach muzycznych w kraju, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie (Mistrzowskie recitale organowe, Rok Bachowski 2000), w Filharmonii Krakowskiej, a także na wielu znanych festiwalach (np. Warszawska Jesień, Oliwa, Kamień Pomorski, Leżajsk). Koncertował w całej Europie, m. in. katedry w Berlinie, Bernie, Brukseli, Budapeszcie, Edynburgu, Genewie, Magdeburgu, Oslo, Rydze, Trondheim, Uppsali, Wilnie, Kościół Św. Jakuba w Hamburgu, Oudekerk w Amsterdamie, St.Wenzelskirche w Naumburgu i Saint-Pierre-le-Jeune w Strasburgu. W  Lipsku, w Kościele Św. Tomasza,  miał zaszczyt  wystąpić z uroczystym recitalem w rocznicę śmierci Jana Sebastiana Bacha. Koncertował również w USA i Ameryce Południowej.  

Jerzy Dziubiński dokonał organowej transkrypcji monumentalnej Symfonii „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego, którą wykonał w Katedrze Notre-Dame w Paryżu, jak również w Katedrze w Lozannie z okazji 150 rocznicy urodzin kompozytora. Szczególne miejsce w repertuarze artysty zajmuje bowiem muzyka polska – od renesansowych tabulatur poczynając, a na prawykonaniach kompozycji współczesnych kończąc.

Zrealizował  wiele nagrań radiowych (Polskie Radio, Radio Szwajcarskie) i płytowych (firmy Dux, Acte Préalable, SEM Gramophone), w tym m.in. pierwsze nagranie Koncertu organowego Mieczysława Surzyńskiego z Polską Orkiestrą Radiową pod dyr. Jacka Rogali. Nagranie to zyskało pochlebne recenzje w międzynarodowej prasie fachowej. Prawykonał też dwa Koncerty organowe Mariana Sawy – Koncert nr 3 na inaugurację nowych organów firmy Walcker w Akademii Muzycznej im. F.Chopina, a Koncert nr 5 na poświęcenie nowego instrumentu firmy Hillebrand w ewangelicko-augsburskim Kościele Św.Trójcy w Warszawie. W kościele tym działał jako organista i dyrektor muzyczny w latach 1989 – 2019. Był konsultantem budowy nowych organów w tej świątyni i sprawował kierownictwo artystyczne wielu festiwali (m.in. Międzynarodowego Festiwalu Bach... ale nie tylko).

Koncertował jako solista z tak renomowanymi polskimi orkiestrami, jak Sinfonia Varsovia (pod dyr. Jana Krenza), czy Concerto Avenna. Z tym ostatnim zespołem, prowadzonym przez Andrzeja Mysińskiego, i z udziałem żony – Emilii, również organistki, zaprezentował w 2005 r. warszawskiej publiczności festiwal Wszystkie koncerty organowe J.F.Haendla, a w 2007 r. cykl Koncerty organowe J. Haydna i C.Ph.E. Bacha.