28 października 2022 r.

  • godz. 19:00

Koncert Symfoniczny

Koncert Orkiestry Symfonicznej UMFC Filia w Białymstoku.

Sala Koncertowa ZSM,
ul. Podleśna 2
28.10.2022 piątek | godz.19:00 Koncert
Wstęp wolny

Kwartet Smyczkowy w składzie:
Anna Janowska  I skrzypce
Gabriela Dukaczewska  II skrzypce
Aleksandra Ostasz altówka
Roman Hoffmann wiolonczela (gościnnie)

Orkiestra Symfoniczna UMFC Filia w Białymstoku
Roman Rewakowicz dyrygent

W programie:
Benedykt Konowalski – „Rapsodia góralska” na orkiestrę smyczkową
Bohdana Froliak – „Lux Aeterna” – na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową
Stanisław Moryto – „Cztery utwory w polskim stylu” na orkiestrę smyczkową
W.A. Mozart – Symfonia nr 40  g-moll KV 550

Roman Rewakowicz

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie studiował teorię muzyki, a także kompozycję pod kierunkiem Mariana Borkowskiego oraz dyrygenturę w klasie Bogusława Madeya. Występował z orkiestrami symfonicznymi Białorusi, Serbii, Słowacji oraz orkiestrami symfonicznymi filharmonii w Polsce i Ukrainie, wśród nich z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą „Sinfonia Varsovia”, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy w Kijowie, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii we Lwowie, Narodowym Zespołem Solistów „Kijowska Kamerata”, Orkiestrą Kameralną “Wirtuozi Lwowa”. Zajmuje się również chóralistyką prowadząc warszawski Chór “Cappella Corale Varsaviana”, a także współpracując z Narodowym Chórem Ukrainy “DUMKA” w Kijowie.

Roman Rewakowicz szczególną uwagę poświęca muzyce współczesnej. W 1995 we Lwowie wraz z kompozytorami zrzeszonymi w Lwowskim Oddziale Związku Kompozytorów Ukrainy założył Festiwal Muzyki Współczesnej „Kontrasty”, na którym dokonał wielu prawykonań utworów kompozytorów ukraińskich, jak również ukraińskich prawykonań dzieł kompozytorów polskich. Występował na licznych festiwalach muzyki współczesnej. Dyrygował Orkiestrą Filharmonii Belgradzkiej inaugurując X Festiwal Muzyki Współczesnej w Serbii, a także prowadził koncert finałowy Festiwalu Melos-Ethos w Bratysławie dyrygując Słowacką Orkiestrą Radiową. Prezentował współczesną muzykę ukraińską na Festiwalach "Warszawskie Spotkania Muzyczne" i "Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich", a także „Aksamitna Kurtyna” - Kraków 2000 i Lwów 2006. Wielokrotnie prezentował muzykę polską na festiwalu „Kijowskie premiery sezonu”. Bardzo ważnym osiągnięciem artystycznym dyrygenta jest prawykonanie utworu „Wyraj” ukraińskiego kompozytora Oleksandra Szymki na finałowym koncercie 57. Festiwalu Wratislavia Cantans w 2022 roku z udziałem Narodowego Chóru Ukrainy „DUMKA” z Kijowa, Chóru Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia i Orkiestry Filharmonii Narodowej z Warszawy.

Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Festiwalu „Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie”, którego ósma edycja odbyła się we wrześniu bieżącego roku.

Jest założycielem i prezesem Fundacji „Pro Musica Viva”, której główną misją jest budowanie polsko-ukraińskim relacji kulturalnych. Fundacja zrealizowała szereg projektów promujących muzykę polską w Ukrainie i ukraińską w Polsce.

fot. Kuba Pajewski

 

KWARTET SMYCZKOWY

ANNA JANOWSKA rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku lat siedmiu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Początkowo kształciła się pod kierunkiem Joanny Konopki, później w klasie Anny Staniak-Bagnowskiej. W 2014 i 2016 roku występowała na koncertach w Teatrze Wielkim w ramach piątej i siódmej edycji Szalonych Dni Muzyki. W 2021 roku ukończyła studia licencjackie w filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku w klasie prof. dr hab. Włodzimierza Promińskiego i dr Rafała Dudzika, tamże obecnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Uczestniczyła w wielu mistrzowskich kursach muzycznych (Starbienino, Jarocin, Żerków, Opole, Gorlice, Nałęczów), gdzie pracowała pod kierunkiem wybitnych pedagogów, m. in. Marii Słubickiej-Podejko, Piotra Prysiażnika, Włodzimierza Promińskiego, Piotra Tarcholika. W 2022 roku brała udział w masterclassach Rusne Matiatyte. Od 2018 roku jest członkiem orkiestry kameralnej Sinfonia Academica, jest także skrzypaczką Sinfonietty polsko-niemieckiej, koncertującej w 2019 i 2020 roku w Bydgoszczy i Rostocku w Niemczech. W 2022 roku brała udział w koncercie Chopin University Chamber Orchestra w Filharmonii Narodowej, a także w jubileuszowym projekcie International Lutosławski Youth Orchestra, zakończonym koncertami w Filharmonii Szczecińskiej i w Konzerthausie w Berlinie w ramach międzynarodowego festiwalu młodych orkiestr Young Euro Classic.

GABRIELA DUKACZEWSKA rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku lat 8 w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Bairda w Grodzisku Mazowieckim pod kierunkiem Joanny Gierblińskiej-Pyskło. Następnie kształciła się pod okiem prof. Włodzimierza Promińskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia nr 4 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie. Po ukończeniu nauki szkolnej w 2018 roku, rozpoczęła studia licencjackie w filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku w klasie prof. Włodzimierza Promińskiego i dr Rafała Dudzika, tamże obecnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Uczestniczyła w wielu mistrzowskich kursach muzycznych (Łańcut, Bałoszyce, Nałęczów, Opole, Gorlice), gdzie pracowała pod kierunkiem wybitnych pedagogów, m.in.: Krzysztofa Polonka, Piotra Prysiażnika, Simona Cartledge'a, Magdaleny Szczepanowskiej, Włodzimierza Promińskiego, Magdaleny Rezler. W 2022 roku brała udział w masterclassach Rusne Mataityte. Od 2019 roku jest członkiem orkiestry kameralnej Sinfonia Academica. W 2022 roku brała udział w koncercie Chopin University Chamber Orchestra w Filharmonii Narodowej. Występowała również jako członek takich orkiestr jak: Sinfonietta polsko-niemiecka i Warszawska Orkiestra Impressione.

ALEKSANDRA OSTASZ ukończyła studia magisterskie z oceną celującą w klasie altówki prof. Piotra Reicherta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, Filia w Białymstoku. W październiku 2022 roku rozpoczęła kolejne studia magisterskie na skrzypcach w klasie prof. Stanisława Kuka na tej samej uczelni. Brała czynny udział w Mistrzowskich Kursach w Łańcucie pracując pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Budnik. Koncertowała w kraju i za granicą jako członek orkiestry barokowej. Od stycznia 2022 roku pracuje jako muzyk altowiolista w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

ROMAN HOFFMANN ukończył Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Orkisza. Studia kontynuował w Hochschule fur Musik w Kolonii i Detmold oraz w Hans Eisler Hochschule fur Musik w Berlinie. Przez wiele lat był wiolonczelistą Kwartetu Camerata (1984 – 2017) Jako kameralista jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów muzycznych, m. in: w Tokio (1989), w Monachium (1990) oraz w Paryżu (1990 – I nagroda). Występował w znanych ośrodkach muzycznych Europy, USA, Meksyku, Japonii, Chin. Za swoją działalność artysta otrzymał wiele nagród i wyróżnień m. in: Nagrodę im. St. Wyspiańskiego (1991), tytuł „Płyty Roku” (za nagranie kwartetów Fr. Schuberta – przyznanej przez miesięcznik muzyczny Studio), Fryderyk 99 (w dziedzinie muzyki kameralnej), Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009). Roman Hoffmann zajmuje się również działalnością pedagogiczną. Jako członek Kwartetu Camerata prowadził Mistrzowskie Kursy w Gorlicach (1994 – 2017). W roku 2013 uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale w Białymstoku.