Międzyuczelniany Konkurs Kaprysów Skrzypcowych im. Jana Staniendy

Zapraszamy do udziału w Międzyuczelnianym Konkursie Kaprysów Skrzypcowych im. Jana Staniendy, który odbędzie się 17 marca 2025 r. w sali im. Henryka Melcera w UMFC. Pierwszy konkurs odbył się w 2022 roku.

Jan Stanienda ukończył warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w klasie skrzypiec prof. Krzysztofa Jakowicza.  Od 1975 roku był członkiem słynnej Polskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją przez Jerzego Maksymiuka. Z zespołem tym występował od 1977 roku, zarówno jako koncertmistrz,  jak i solista, prawie na wszystkich kontynentach. W 1976 roku otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowy Konkursie im. Niccoló Paganiniego w Genui. Grał z wieloma wybitnymi osobistościami świata muzycznego, takimi jak: sir Yehudi Menuhin, Maurice André, Michaela Petri, Wanda Wiłkomirska, Krzysztof Jakowicz, Nigel Kennedy, Guy Touwron, Janos Starker, Barbara Hendricks, Moris Boweg, Grzegorz Nowak, Ewa Pobłocka. Koncertował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, w Berliner Philharmonie, Concertgebouw w Amsterdamie, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Barbican Center i Royal Albert Hall w Londynie (BBC Henry Wood Promenade Concerts), a także w Santa Cecilia w Watykanie i wielu, wielu innych. Od 1986 do 1990 roku był koncertmistrzem orkiestry "Sinfonia Varsovia", a wcześniej Polskiej Orkiestry Kameralnej.  W latach 1992-1995 był kierownikiem artystycznym Orkiestry Kameralnej "Leopoldinum", a od 1996 roku był dyrektorem artystycznym Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej "Wratislavia". Jan Stanienda koncertował z wieloma zespołami w Polsce i na świecie, w tym w latach 1991-1992 był pierwszym skrzypkiem w Orchestre de Chambre National de Touluse.  Z zespołem tym oraz wybitną sopranistką Barbarą Hendricks wystąpił w dniu 1 stycznia 1992 roku w koncercie "Muzyka przeciwko zgiełkowi wojny" w Dubrowniku. Artysta dokonał szeregu nagrań dla Polskiego Radia i radia Francuskiego (RFI), Telewizji Polskiej i Telewizji Francuskiej, a także firm płytowych: APERTO, LINN RECORDS, PAVANE, KOS RECORDS, DUX, TONPRES. Jan Stanienda poza działalnością artystyczną zajmował się pedagogiką, był profesorem klasy skrzypiec w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Zmarł we wrześniu 2021 roku.

  • Program

    Program konkursu
    Dowolne dwie etiudy lub dwa kaprysy wybranego przez kandydata autora.

    Zgłoszenia
    Zgłoszenie kandydata powinno zawierać informacje: 
    - data urodzenia, adres mailowy, nr telefonu
    - uczelnia, rok studiów, pedagog prowadzący
    - repertuar
    - instrument, szkoła, lutnik, rok powstania.

    Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres slawomir.tomasik@chopin.edu.pl. Termin  upływa 1 marca 2025 r.

  • Regulamin

    Regulamin IV Międzyuczelnianego Konkursu Kaprysów im. Jana Staniendy

    1. Konkurs odbędzie się w dn. 17.03.2025 r. w Sali im. Henryka Melcera w UMFC w Warszawie.
     
    2. Do konkursu mogą przystąpić studenci - skrzypkowie ze wszystkich uczelni w Polsce, a także z zagranicy. Uczestnictwo powinno być przedstawione i zatwierdzone przez Kierowników Katedr poszczególnych uczelni.
     
    3. Ostateczny termin zgłoszeń - 1.03.2025. Zgłoszenia prosimy kierować drogą mailową na adres: slawomir.tomasik@chopin.edu.pl
     
    4. Pulę nagród w wysokości 20.tys. zł. ufundował JM Rektor UMFC prof. dr hab. Tomasz Strahl. Nagrody rzeczowe ufundowali Wydawnictwo Chopin University Press oraz Fundacja SKRZYPCE im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie, jak również Firma Thomastik-Infeld z Wiednia.
     
    5. W jury zasiądą profesorowie UMFC oraz kierownicy Katedr i pedagodzy pedagodzy z Uczelni w Polsce. Decyzje jury są ostateczne.
     
    6. Uczestnicy nie płacą wpisowego, ale przyjeżdżają na własny koszt. Jest możliwość zarezerwowania miejsca w hotelu akademickim DS Dziekanka: Krakowskie Przedmieście 58/60, 00-322 Warszawa, tel. 22 826 51 94. Są pewne zniżki dla studentów. Zainteresowanych prosimy o wcześniejsze rezerwacje.
     
    7. Przesłuchania zaczną się o godz. 8.30. 17 marca 2025.
     
    8. Koncert laureatów oraz wręczenie nagród odbędzie się w dniu 17.03.2025 r. w sali im. H. Melcera o godz. 19.00
     
    9. Program konkursu: dowolne dwie etiudy lub dwa kaprysy wybranego przez kandydata autora.
     
    10. Zgłoszenie kandydata powinno zawierać informacje:
    - data urodzenia, adres mailowy, nr telefonu
    - uczelnia, rok studiów, pedagog prowadzący
    - repertuar
    - instrument, szkoła, lutnik, rok powstania.