Pracownicy

prof. dr hab.

Robert Cieśla

śpiew

Urodzony w Rzeszowie. Dyplom AMFC w Warszawie z wyróżnieniem w 1988. Studiował w Międzynarodowym Studio Operowym w Zurychu. Przez 16 lat solista teatrów niemieckich: Mannheim, Basel, Mainz, Karlsruhe, Braunschweig, Komische Oper Berlin, Saarbrücken, Nürnberg, itp. Śpiewał spektakle operowe także w Szwajcarii, Francji, Belgii, Luxemburgu, Austrii, itp. Występował pod batutą znanych dyrygentów np.: Stefanem Solteszem, Günterem Neuholdem, Ivanem Törzsem. Otrzymał szereg nagród m.in. na konkursach: Ady Sari, Verviers (Belgia), dwuletnie stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Współpracował z Teatrem Wielkim w Warszawie, Polskim Radiem, Südwestfunk w Niemczech oraz TVP 1 i TVP 2. Współpracował przez wiele lat z Waldemarem Malickim nagrywając dla Telewizji Polskiej program pt. „Co tu jest grane”. W 2005 przeprowadził przewód habilitacyjny w Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2007 roku śpiewał z wielkim sukcesem partię Stefana w operze „Straszny Dwór” w Chicago.
Odbył liczne tournée w Chinach śpiewając spektakle operowe i koncerty m.in. w Pekinie, Wuhan, Changsha 2012,2013, 2014. W 2005 ukończył studia z zakresu psychologii klinicznej na UKSW w Warszawie z wynikiem bardzo dobrym. Jest autorem programu rehabilitacji pacjentów z chorobą niedokrwienną serca za pomocą ćwiczeń oddechowych i wokalnych. W 2011 wraz z pomysłodawczynią prof. Katarzyną Jankowską – Borzykowską utworzył Międzynarodowe Studium Pieśni na UMFC w Warszawie. W 2013 Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych. Od szeregu lat prowadzi też działalność edukacyjną wykładając na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Współpracował również z Uniwersytetem Rzeszowskim i Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Prowadził szereg klas mistrzowskich m.in. w Rydze, Istambule, Linz. Od lat prowadzi warsztaty mistrzowskie na festiwalu „Chopin Górecki”. 
W 2012 i 2013 odbył tournée w Chinach. W 2013 otrzymał z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego tytuł profesora sztuk muzycznych.
Był jurorem Krajowych i Międzynarodowych konkursów m.in.: Festiwalu Kultury Dziecięcej Pacanów – Norwegia,  Konkursu V. Belliniego w Catanii we Włoszech.
W 2015 otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medal – Zasłużony dla Kultury Polskiej.
W 2016 śpiewał w przedstawieniu premierowym partię Alfreda w operze „La Traviata” G.Verdiego w Pekinie.
W 2016 Otrzymał Nagrodę Rektora I Stopnia Zbiorową za utworzenie Międzywydziałowego Studium Pieśni.
W 2017 śpiewał w partię Alfreda w „La Traviata” w Barcelonie (w międzynarodowej obsadzie). W 2019 śpiewał na Międzynarodowym Festiwalu China CEEC Music& Dance Zhejiang w Chinach.
W 2013 - 2020 prowadził klasy mistrzowskie m.in. w: Linz Austria, Catania Włochy, Pekin, Chiny, Changsha Chiny, Lanzhou Chiny Zhejiang Chiny, Wuhan, Changsha, Valencia Hiszpania, Bari Włochy.
Studenci z klasy profesora otrzymywali wielokrotnie nagrody na międzynarodowych konkursach wokalnych (ostatnio w Włoszech, II nagroda na Międzynarodowym Konkursie w Lucca dla studenta Lin Hao i II nagroda dla doktoranta Xionghua Qiao, Choi Wonhyeok – I nagroda na Turnieju Tenorów w Szczecinie 2018), Michał Rudziński – V Ogólnopolski Konkurs Wokalny (2018 Drezdenko) – 3 nagroda, doktorant Xiong Hua Qiao – International Vocal Competition – Włochy – 2 nagroda, doktorantka Zhenzhen Wang – Concorso Internationale Renato Bruson (China – Włochy) – 2 nagroda.
W 2020 otrzymał Nagrodę Rektora Grand Prix oraz Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gloria Artis Zasłużony dla Kultury.