Pracownicy

ad. dr

Michał Dąbrowski

organy

Studiował dyrygenturę symfoniczno - operową u prof. Bohdana Wodiczki.

Ukończył Wydział Wychowania Muzycznego oraz Wydział Instrumentalny w klasie organów prof. Józefa Serafina w warszawskiej PWSM. Uczestniczył w międzynarodowych konkursach organowych  w Chartres i Pradze.

Od 1979 r. kieruje Chórem Akademickim Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, z którym wykonał szereg wielkich form oratoryjnych, m. in: "Magnificat" "Johannespassion" i Wielką Mszę h moll  J. S. Bacha, "Requiem" W. A. Mozarta,"Ein Deutsches Requiem" J. Brahmsa. Wraz z Chórem Akademickim SGGW jest zdobywcą licznych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych.

Od 1983 r. równolegle pełni obowiązki organisty Kościoła św. Krzyża, skąd w każdą niedzielę Polskie Radio transmituje msze święte.

W latach 1982- 2005 związany był współpracą artystyczną ze znakomitą polską śpiewaczką Stefanią Woytowicz, wraz z którą m. in., zainicjował cykl koncertów muzyki organowej i kameralnej w Kolegiacie Św. Jerzego

w Kętrzynie. 

Michał Dąbrowski dokonał prawykonań utworów kompozytorów polskich: Henryka Mikołaja Góreckiego, Bolesława Woytowicza, Andrzeja Kurylewicza i Mariana Sawy.

Jest organizatorem spotkań chórów pod nazwą „Cantate Domino",  które odbywają się od 1984 r. co dwa lata w kościele Nawiedzenia NMP w Warszawie. Sprawuje również kierownictwo muzyczne cyklu koncertów „Musica Sacra” w Kościele św. Krzyża.

Od  2000 r. wykłada w Akademii Muzycznej w Warszawie i Białymstoku (2000-2009) improwizację organową i grę liturgiczną, a od 2015 r. uczy również organów.

W 2014 roku uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej, a w 2015 roku otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.Koncertuje w kraju i za granicą. Jako organista i dyrygent dokonał nagrań płytowych, radiowych, telewizyjnych i filmowych.

 

(Jest ojcem trzech muzycznie uzdolnionych córek i dziadkiem ośmiorga wnucząt. Hobby: jazda na nartach, wysokogórskie wędrówki, kultura Podhala, architektura sakralna i powieści historyczne.)